13 Հունվար 2010 - 08:45 AMT
Թուրքիայի Բուրսա քաղաքում ընթացող Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության շրջանակներում հայ շախմատիստները հանդիպել են առաջնության առաջատրի` ԱՄՆ-ի հավաքականի հետ եւ հաղթել են 2,5-1,5 հաշվով: Բոլոր պարտաիներն ավարտվել են ոչ ոքի, բացառությամբ մեկի` ՀՀ հավաքականի առաջատար Լեւոն Արոնյանին հաջողվել է հաղթել Խիկար Նակամուրուին (1-0):
Վլադիմիր Հակոբյանը ոչ ոքի է խաղացել Ալեքսանդր Օնիշչուկի հետ, իսկ Արման Փաշիկյանը` Յուրի Շուլմանի հետ: Հիվանդության պատճառով ելույթ չունեցավ Գաբրիել Սարգսյանը, որին փոխարինեց Տիգրան Պետրոսյանը: 4-րդ խաղատախտակի վրա նա հանդիպել է ԱՄՆ թիմի անդամ Վարուժան Հակոբյանի հետ, նրանց պարտիան եւս ոչ ոքի ավարտվեց:
8-րդ տուրից հետո Հայաստանի հավաքականը 10 (17,5) միավորով հինգերորդ տեղն է զբաղեցնում աղյուսակում: Եգիպտոսի հավաքականի հանդեպ հաղթանակի շնորհիվ (3,5-1,5) ՌԴ հավաքականը դարձավ մրցաշարային աղյուսակի առաջատարը 13 (21) միավորով: Երկրորդ տեղում է ԱՄՆ հավաքականը, որն ունի 12 (19,5) միավոր:
Վերջին 9-րդ փուլը տեղի կունենա հունվարի 13-ին: Հայ գրոսմայստերները կհանդիպեն Եգիպտոսի հավաքականի հետ, որը աղյուսակում նախավերջին` 9-րդ տեղում է: ԱՄՆ հավաքականը կհանդիպի Ադրբեջանի հավաքականի հետ, իսկ Ռուսաստանը` Իսրայելի:

13 Январь 2010 - 08:45 AMT
В 8 туре в рамках командного Чемпионата мира по шахматам, который проходит в турецком городе Бурса, армянские шахматисты встретились с лидером чемпионата – сборной США и победили со счетом 2,5- 1,5. Все партии закончились вничью, только лидеру сборной Армении Левону Ароняну удалось обыграть Хикару Накамуру (1-0).
Владимир Акопян сыграл вничью с Александром Онищуком, а Арман Пашикян – с Юрием Шулманом. Из-за болезни не выступил армянский гроссмейстер Габриель Саркисян, которого заменил Тигран Петросян. На 4 шахматной доске он встретился с членом команды США Варужаном Акопяном, их партия тоже закончилось вничью.
После 8 тура сборная Армения с 10 (17,5) очками на пятом месте. Благодаря победе над сборной Египта (3,5- 1,5) сборная России стал лидером турнирной таблицы (13 (21) очков). На втором месте сборная США, у которой 12 (19,5) очков.
Последний – 9 тур состоится 13 января. Армянские гроссмейстеры встретятся со сборной Египта, которая в таблице занимает предпоследнее – 9 место. Сборная США встретится со сборной Азербайджана, а Россия – с Израилем.