2010թ. օգոստոսի 14-26-ին Սինգապուրում կանցկացվեն պատանեկան ամառային օլիմպիական առաջին խաղերը: Ծրագրում ընդգրկված է 25 մարզաձեւ:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) յուրաքանչյուր երկրի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ԱՕԿ) հատկացրել է (ըստ մարզաձեւերի) սահմանափակ տեղեր:
Ձյուդոյի մրցաշարին կմասնակցի Դավիթ Ղազարյանը (Վանաձոր, 60 կգ): Նա վարկանիշը ձեռք է բերել 2009թ. Եվրոպայի (3-րդ մրցանակակիր) եւ աշխարհի (5-րդ տեղ) պատանեկան առաջնություններում: Ծանրամարտի մրցումներում հանդես կգան երկու մարզիկներ` Թաիլանդում 2009թ. կայացած աշխարհի պատանեկան առաջնության արդյունքներով:
Սինգապուրյան խաղերի ուղեգիր ձեռք բերելու նպատակով Հայաստանի մարզիկները կշարունակեն մասնակցել նաեւ մյուս մարզաձեւերի վարկանիշային մրցումներին (բռնցքամարտ, հրաձգություն, մարմնամարզություն եւ այլն): 2012 թ. Ավստրիայի Ինսբրուկում նախատեսված են պատանեկան ձմեռային օլիմպիական առաջին խաղերը:-

22 Январь 2010 - 11:09 AMT
14-26 октября в Сингапуре пройдут первые юношеские Олимпийские игры. В программу игр входят 25 видов спорта.
Международный Олимпийский комитет (МОК) для всех национальных федераций учредил ограниченные места. Как сообщает официальный сайт Национального Олимпийского комитета Армении, армянские спортсмены уже завоевали 3 путевки.
Дзюдо на Олимпийских играх представит Давид Казарян (в/к 60), который Олимпийскую путевку завоевал еще в 2009 году на чемпионатах Европы (3 место) и мира (5 место).
А из штангистов по результатам чемпионата мира 2009 года, который прошел в Таиланде, будут выбраны 2 спортсмена
В 2010 году армянские спортсмены примут участие в других рейтинговых турнирах по боксу, пулевой стрельбе, гимнастике и т.д.