24 February 2003 - 00:00 AMT
Հակասություններ կան նաեւ այլ հարցերում: Մասնավորապես, Դեմիրճյանի բոլոր կողմնակիցները չէ, որ համակարծիք են այն կարգախոսի հետ, ըստ որի միայն ընդդիմության ճնշման շնորհիվ հնարավոր եղավ կանխել Ռոբերտ Քոչարյանի` առաջին փուլով հաղթանակելու մասին հայտարարությունը: Ահա ինչ է գրում այդ մասին «Ա1+»ընդդիմադիր ինտերնետային պարբերականը. «Չհաստատվեցին նաեւ այն խոսակցությունները, թե իբր ԿԸՀ-ն պատրաստվում էր հայտարարել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը հավաքել է ձայների 52 տոկոսը, եւ երկրորդ փուլ չի կայանալու»: Այդպիսով, անհասկանալի է, թե ինչու է ընդհանրապես ընդդիմությունը հրահրում ժողովրդին, եթե պարզվում է, որ Ստեփան Դեմիրճյանն իրեն ընտրված նախագահ չի համարում, համաձայնելով երկրորդ փուլի անցկացման օրինականության հետ, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը նախապես էլ չէր փորձում հասնել նրան, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ճանաչեր առաջին փուլով իր հաղթանակը:
Ի տարբերություն իր մի քանի կողմնակիցների, Ստեփան Դեմիրճյանն ավելի շատ խոսում է երկրորդ փուլի քվեարկության թափանցիկության ապահովման անհրաժեշտության մասին: Միաժամանակ ընդդիմության որոշակի հատվածը համոզված է, որ Դեմիրճյանն իրոք ավելի քիչ ձայներ է հավաքել, քան ընդդիմադիր մյուս թեկնածու Արտաշես Գեղամյանը: Սրանում համոզված է, մասնավորապես, «Ինքնորոշում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, որի կարծիքով երկրորդ փուլում Ռոբերտ Քոչարյանի մրցակիցը ոչ թե ՀԺԿ-ի առաջնորդը պետք է լիներ, այլ` «Ազգային միաբանություն» կուսակցության ղեկավարը: Հայրիկյանը վիրավորական է համարում Դեմիրճյանի կողմնակիցների հայտարարությունները վերջինիս ձայների 70 տոկոսի հավաքման մասին: Ամեն դեպքում լիովին ակնհայտ է, որ կարիք չի լինի խոսել ընդդիմության միասնականության մասին: 17.5 տոկոսով երրորդ տեղում հայտնված թեկնածուն հրաժարվել է իր ձայները տալ երկրորդ փուլ անցած ընդդիմադիր թեկնածուին: Սա նշանակում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը համարձակորեն կարող է ակնկալել Արտաշես Գեղամյանի ընտրազանգվածի զգալի մասի աջակցությանը:
Առաջին փուլում նրան աջակցող կուսակցականներից շատերը չեն թաքցնում, որ երկրորդ փուլում հակված են նախապատվությունը տալ Քոչարյանին: Դեմիրճյանին միանալն անընդունելի է համարում կոմկուսի զգալի մասը: Իսկ արդեն հիշատակված Հայրիկյանն օրերս հայտարարել է, որ իրեն վախեցնում է Դեմիրճյանի «չափից ավելի հողափոխականությունը», եւ այն, որ նախագաի թեկնածուին շրջապատող մարդիկ թույլ են տալիս անօրինական գործողությունների կատարելու ակնհայտ կոչեր: Խորհրդային կարգերի նախկին այլախոհին զարմացնում է այն, որ ժողովրդականների առաջնորդի շուրջ հավաքվել են նախկին իշխանությունների հեղինակազրկված քաղաքական գործիչները: Զգուշավորության է մղում նաեւ Դեմիրճյանի թիմում հայտնված այն անձանց ներկայությունը, որոնց ինքն անվանում է «ՀՀՇ-ի սապոգներն հագած»: Դժվար չէ ենթադրել, որ նա նկատի ունի կամավորներին, որոնք դուրս են եկել «Երկրապահ» կամավորականների միության վերահսկողությունից: Խոսքը մի քանի դաշտային հրամանատարների մասին է, որոնք ժամանակին աշխատել են պաշտպանության նախարարությունում, այնուհետեւ հեռացվել են բանակից իրենց արարքների եւ անբարեխղճության պատճառով: Հայտնի է, որ նրանք այժմ ակտիվորեն համագործակցում են Դեմիրճյանին աջակցող «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդների հետ, որոնք ձգտում են օգտագործել նախկին կամավորականներին գործող նախագահի դեմ: Հենց այս մարդկանց նկատի ուներ Ռոբերտ Քոչարյանը, երբ խոսում էր Ստեփան Դեմիրճյանի օգտին խախտումներ իրականացրած կազմակերպիչների մասին:
Դեմիրճյանի կողմնակիցների որոշակի մասի փորձերն ուղղված նրան, որ քաղաքական պայքարի մեջ ներգրավեն ռազմականացված կազմակերպության կառույցներին, պատիվ չի բերում ժողովրդականների առաջնորդին: Սկսնակ քաղաքական գործիչը չպետք է դիմի «վիրավորված» ուժայինների ծառայությանը, որոնց հետ կապը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ նախագահի թեկնածուի բավականին մաքուր վարկանիշի վրա: Տպավորություն է ստեղծվում, որ Ստեփան Դեմիրճյանն ի վիճակի չէ լիովին վերահսկել իրադրությունն իր կողմնակիցների շրջանում: Կարծես թե, այստեղ եղանակ են փորձում ստեղծել մարդիկ, որոնք նախընտրում են ստվերում մնալ:

Разногласия имеются и в других вопросах. В частности, не все сторонники Демирчяна видят смысл в эксплуатации лозунга, согласно которому лишь оказанное оппозицией давление позволило предотвратить провозглашение Роберта Кочаряна победителем по итогам первого тура. Вот что об этом пишет интернет-издание оппозиционного телеканала «А1+»: «Не подтвердились и те слухи, согласно которым ЦИК намеревалась объявить, что Роберт Кочарян набрал 52% голосов и второй тур не состоится». Таким образом, непонятно зачем вообще оппозиция будоражит народ, если выясняется, что Степан Демирчян не считает себя избранным президентом, соглашаясь с законностью проведения второго тура, а Роберт Кочарян, изначально не пытался добиваться признания Центризбиркомом своей победы в первом туре.
Степан Демирчян в отличие от некоторых своих сторонников все больше говорит о важности обеспечения прозрачности второго тура голосования. Между тем определенная часть оппозиции считает, что Демирчян в действительности набрал меньше голосов, чем другой оппозиционный кандидат – Арташес Гегамян. В этом уверен, в частности, лидер партии «Самоопределение» Паруйр Айрикян, который считает, что во втором туре соперником Роберта Кочаряна должен был быть не лидер НПА, а руководитель партии «Национальное единение». Айрикян считает оскорбительными заявления соратников Демирчяна о набранных им 70-и процентах. В любом случае совершенно очевидно, что ни о каком единстве оппозиции говорить не приходится. Кандидат, оказавшийся на третьем месте с 17,5 процентами отказался завещать свои голоса оппозиционному кандидату, вышедшему в финал предвыборной гонки. Это значит, что Роберт Кочарян смело может рассчитывать на значительную часть электората Арташеса Гегамяна.
Некоторые из партий, поддержавших в первом туре Гегамяна, не скрывают, что во втором туре склонны отдать предпочтение Кочаряну. Альянс с Демирчяном считает недопустимым значительная часть практически уже расколовшейся компартии. А упомянутый уже Айрикян на днях заявил, что его пугает «чрезмерная революционность» Демирчяна и то, что люди, окружающие кандидата в президенты, позволяют себе призывы к откровенно противоправным действиям. Бывшего советского диссидента смущает прежде всего то, что вокруг лидера народников собрались одиозные политики из числа дискредитировавших себя прежних правителей. Настораживает и присутствие в команде Демирчяна тех, кого Айрикян называет «обувшимися в сапоги АОДовцами». Нетрудно догадаться, что он имеет в виду бывших ополченцев, вышедших из-под контроля руководства союза добровольцев «Еркрапа». Речь идет о нескольких полевых командирах, в свое время вовлеченных в официальные структуры министерства обороны и в последствии изгнанных из армии за проступки и недобросовестность. Известно, что они сейчас активно контактируют с лидерами поддерживающей Демирчяна партии «Республика», которые стремятся использовать бывших бойцов ополчения в противостоянии с действующим президентом. Именно этих людей имел в виду Роберт Кочарян, когда говорил об организаторах замеченных фальсификаций в пользу Степана Демирчяна.
Попытки определенной части сторонников Демирчяна вовлечь в политическую борьбу структуры военизированной организации не делают честь лидеру народников. Начинающему политическому деятелю незачем прибегать к услугам «обиженных» силовиков, связи с которыми могут крайне отрицательно сказаться на достаточно чистой репутации кандидата в президенты. Создается впечатление, что Степан Демирчян не в состоянии полностью контролировать ситуацию в стане своих сторонников. Похоже, погоду здесь пытаются делать люди, предпочитающие оставаться в тени.