(?)Վերջին ժամանակներում ասում են, որ հայկական լոբբին ավելի ուժեղ է, քան հրեականը: Որքանո՞վ է ճիշտ այդ կարծիքը:
(!)Չնայած, որ դժվար է համեմատել, որքանով է ազգերից ինչ-որ մեկի լոբբին ուժեղ մյուսից, քանի որ դրանք տարբեր հարցերի շուրջ են աշխատանք տանում, լրիվ պարզ է, որ ԱՄՆ հայկական լոբբին ուժեղ է եւ համոզված է, որ հայ ժողովուրդը, թե’ իր հայրենիքում եւ թե’ դրա սահմաններից դուրս իր ճակատագրի տերն է: Բերեմ տարբեր բնագավառներում մեր հաջողությունների օրինակներ:
Մենք բացել ենք Հայաստան-Կալիֆորնիա առաջին առեւտրային գրասենյակը, որ աջակցելու է երկկողմանի առեւտրի զարգացմանը եւ նոր աշխատանքային տեղերի ստեղծմանը Հայաստանում եւ ԱՄՆ-ում:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում, հայ-ամերիկյան առեւտրային հարաբերությունների զարգացմանը ուղղված մեր ջանքերի շնորհիվ, հայկական արտադրության արտահանումը ԱՄՆ աճել է` 37.6 մլն. դոլարից(2003թ.) հասնելով 45.8 դոլարի(2005թ.):
ԱՀԴՀ ավելի քան 50 կազմակերություն հիմնականում բացվել են ոչ ավանդական նահանգներում. Նեւադա, Արիզոնա, Ֆլորիդա եւ Տեխաս:
Ավելացել է Հայաստանին եւ Ղարաբաղին տրվող ֆինանսական օգնությունը` սկսած 1991 թվականից, կազմել է 1.6 մլրդ. դոլար:Բացի այդ նշեմ Հայաստանի տրվող 235 մլն. դոլարը «Հազարմյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շրջանակներում:
Նաեւ ԱՄՆ-ի կոնգրեսում եւ ԶԼՄ-ներում աճել է դիմակայությունը Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման նկատմամբ: Օրինակ, անցյալ տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւը 40 կողմ եւ 7 դեմ ձայնով ընդունվեց Կոնգրեսի կոմիտեի կողմից: 2000 թվականին Բանաձեւի օգտին քվեարկել էր 24, դեմ 11 հոգի: Բացի այդ, ԱՄՆ 50 նահանգներից 38-ը ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
(?)Ինչպիսի՞ միջոցառումներ եք նախատեսում անցկացնել ԱՄՆ-ում` կապված 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության 91-րդ տարելիցի հետ:
(!)Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի նպատակը այս տարվա ապրիլին, ինչպես եւ միշտ, վերջ դնել Վաշինգթոնի` Թուրքիային աջակցելու քաղաքականությանը Հայոց ցեղասպանության ժխտման հարցում, ազդել Անկարայի վրա, որպեսզի վերջինս ընդունի իր պատասխանատվությունը այդ ոճրագործության համար, ինչպես նաեւ աջակցել Հայոց հարցով բանաձեւի ընդունմանը:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության 91-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին,ապա, ինչպես եւ վերջին տարիներին, ԱՀԴՀ-ն պատրաստվում է համապատասխան միջոցառումներ անցկացնել Կոնգրեսում, ինչպես նաեւ Ամերիկայի հայկական համայնքում: Այդ միջոցառումները կաջակցեն Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունմանը, ինչպես նաեւ ջանքերին, ուղղված նրան, որ ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ելույթի ժամանակ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Իհարկե, մենք անհանգստացած ենք Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսի արած հայտարարության շուրջ առաջացած իրադրության կապակցությամբ եւ կտրականապես դեմ ենք հանդես գալիս Հայոց ցեղասպանության մասին արված հայտարարաության պատճառով նրան հետ կանչելուն: Մենք նաեւ անհանգստացածենք այն փաստով, որ PBS հեռուստաընկերությունը ապրլին եթեր է տրամադրելու Ցեղասպանությունը ժխտող անձանց: Մենք հակազդելու ենք այդ ամենին բոլոր հնարավոր մակարդակներում:
(?)Ինչպիսին է ռեակցիան ԱՄՆ-ում` Նախիջեւանի Հին Ջուղայի գերեզմանատան ավերման կապակցությամբ:
(!)Արդեն ավելի քան երեք ամիս է պաշտոնական Վաշինգթոնը ոչ մի բառ անգամ չի ասում Նախիջեւանի Հին Ջուղայի հայկական հուշարձանների պարբերական ոչնչացման մասին: Հայաստան իր վերջի այցի ժամանակ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը, այդ իրադարձություններին վերաբերող հարցերին պատասխանելիս, դատապարտեց հայկական խաչքարերի ոչնչացումը, բայց ոչ ավելին: Դա, իհարկե, հակադրվում է ԱՄՆ բարձրաձայն դատապարտություններին` թալիբների կողմից Բուդայի արձանի ոչնչրացման կապակցությամբ 2001 թվականին:
(?)Ինչպիսի՞ քայլեր է ձեռնարկում Ամերիկայի հայկական լոբին ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին եւ Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնության պարիտետը ապահովելու համար:
(!)Մենք ակտիվ աշխատանք ենք տանում ԱՄՆ Ներկայացուցչական պալատում եւ Սենատում, որպեսզի պարիտետը վերականգնվի, քանի որ պարիտետի խախտումը Ադրբեջանի օգտին, կբերի նրան, որ Բաքուն կշարունակի սպառնալ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությանը:

(?)В последнее время упорно распространяются слухи, что армянское лобби США стало сильнее еврейского. Насколько обоснованы эти утверждения?
(!)Несмотря на то, что трудно сравнивать, насколько лобби одной нации сильнее другого, так как они работают по разным проблемам, совершенно ясно, что армянское лобби США сильное и уверенное в том, что армяне, как на родине, так и за ее пределами, являются хозяевами своей судьбы. Приведу несколько примеров нашего успеха в разных областях.
Мы открыли первый Торговый офис Армения-Калифорния, который будет способствовать повышению уровня двусторонней торговли и созданию новых рабочих мест в США и Армении.
За последние два года, благодаря нашим усилиями по нормализации армяно-американских торговых отношения, экспорт армянской продукции в США возрос с $37,6 млн. (в 2003 году) до $45,8 млн. (в 2005 году).
Более чем 50 представительств ANCA открыто в основном нетрадиционных штатах США – Неваде, Аризоне, Флориде и Техасе.
Возрос объем финансовой помощи Армении и Карабаху, которая, начиная с 1991 года, составила $1.6 млрд. Помимо этого, Армении будет предоставлено $235 млн. в рамках программы “Вызовы Тысячелетия”.
Также в США возросло противостояние отрицанию Турцией Геноцида армян в Конгрессе США и СМИ. Например, в течение прошлого года Резолюция по Геноциду армян 40 голосами за и 7 – против была принята комитетом Конгресса. В 2000 году за Резолюцию проголосовало 24 конгрессмена, против – 11. Добавлю, что 38 из 50 штатов США признали Геноцид армян.
(?)Какие мероприятия Армянский Национальный Комитет Америки планирует провести в связи с 91-ой годовщиной Геноцида армян?
(!)Цель Армянского Национального Комитета Америки в апреле этого года, как и всегда, – положить конец содействию Вашингтона политике Турции по отрицанию Геноцида армян, оказать давление на Анкару с тем, чтобы она признала свою ответственность за это преступление, а также способствовать принятию Резолюции по Армянскому вопросу.
Что касается мероприятий, посвященных 91-ой годовщине Геноцида армян, то как и в последние годы, мы намерены провести соответствующие мероприятия в Конгрессе, а также среди армянской общины США. Эти мероприятия будут способствовать поддержке принятия Резолюции по Геноциду армян, а также усилиям, направленным на то, чтобы в своем ежегодном выступлении 24 апреля президент США Джордж Буш признал Геноцид армян.
Конечно, мы озабочены ситуацией, сложившейся вокруг заявления Посла США в Армении Джона Эванса, и выступаем категорически против его отзыва из-за его высказываний о Геноциде армян. Мы также озабочены тем фактом, что телеканал PBS в апреле намерен предоставит эфир лицам, отрицающим Геноцид армян. И мы будем противодействовать этому на всех возможных уровнях.
(?)Какова была реакция США на информацию об уничтожении армянских памятников в Старой Джульфе в Нахичеване?
(!) Уже более трех месяцев официальный Вашингтон не говорит ни единого слова о систематическом разрушении армянских памятников. В ходе своего последнего визита в Армению официальный представитель Госдепартамента США, отвечая на вопросы, касающиеся этих событий, осудил разрушения армянских хачкаров, но дальше этого дело не пошло. Это, конечно, идет вразрез с громким осуждением США разрушения талибами Статуи Будды в 2001 году.
(?)Какие шаги предпринимаются Армянским Национальным Комитетом Америки в направлении сохранения паритета предоставления американской военной финансовой помощи Армении и Азербайджану?
(!) Мы проводим активную работу и в Палате представителей, и в Сенате США с тем, чтобы паритет был восстановлен. Нарушение паритета в пользу Азербайджана приведет к тому, что Баку будет продолжать угрожать безопасности Армении и Нагорного Карабаха.