24 Մարտ 2006 - 14:19 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող են կարգավորել ոչ թե օտար քեռիները, այլ հենց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները
(?)Որքանով կարելի դատել ադրբեջամնական մամուլի հրապարակումներից, Դուք բավական օբյեկտիվ եւ սթափ եք գնահատում իրադրությունը Հրավային Կովկասում: Ինպե՞ս կբնորոշեիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները առաջիկա 5-10 տարվա համար:
(!)Հարավային Կովկասի ապագան, եթե ներկայիս դրությունը տեղափոխենք ապագա, առանց հրաշքի հնարավորությունը հածվի առնելու(առաջին հերթն նկատի ունեմ գիտակցության գերակայությունը բանզդների նկատմամբ), շատ տխուր է: Փոխզիջման վբրա հիմնված Լեռնային Ղրաբաղի հակամարտության կարգավորման բացակայության դեպքում մեր երկրներն ու ժողովուրդները կշարունակեն թշնամությունը: Ոչ մի տարածաշրջանային կամ մայրցամաքային ինտեգրացիա չի կարող անցնել մեր զգային առասպելների եւ իշխող էլիտաների հզոր հզոր ռեդուտների միջով: «Հարկադրական խաղաղություն» պետք չէ սպասել դրսից, ջուրը Հարավային Կովկասում հակամարտության պատճառով շատ պղտոր է, իսկ տնտեսական եւ աշխարհքաղաքկան ձկնկները այդպիսի ջրում շատ հեշտ են բռնվում:
(?) Հարցազրույցներից մեկում Դուք ասել եք. «Ես Ադրբեջանի այն քիչ քաղաքագետներից եմ, լրագրողներից եմ, որոնք հանդես են գալիս Թուրքիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների բարելավման օգտին»: Ձեզ կարելի՞ է այս հարցում լավատես համարել:
(!) Ես իրոք կարծում եմ, որ Հայաստանի եւ Թուքրիայի հարաբերությունների բարելավումը լավ ազդեցություն կունենա ոչ միայն Հայաստանի ներքիան քաղաքական, տնտեսական, գաղափարախոսական իրադրության վրա, այլեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա: Որքան շատ հայեր տնտեսապես շահեն Թուրքիայի հետ համագործակցությունից, այնքան ավելի քիչ հնարավորություն կունենան Հայաստանի որոշակի քաղաքական ուժեր իրենց քաղաքկանությունը Հայստանի եւ Թոըշւրքիայի թշնամանքի վրա կառուցել: Բնական է, թե Թուրքիքյում թե Ադրբեջանում ստիպված կլինեն լռել նրանք, ովքեր մասնագիտացած են «հայ-թուրքական հավերժ թշնամանքի» վրա: Ինտեգրվող Եվրոպան բարի օրինակ է:
Սակայն հարկավոր են նաեւ պատասխան քայլեր: Հայստանու շատերը համոզված են, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի 1915 թգվականի իրադարձությունները դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով, իսկ Թուրքիան գտնում է, որ Հայաստանը պքտ է դադարի հակաթուրքկան ուժերի` առաջին հերթին ռուսական հատուկ նշանակության ծառայությունների եւ Եվրոպայի իրավ-կոնսերվատիվ ուժեր ձեռքում:
Լավատես եմ ես թե ո՞չ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավման կապակցությամբ: Ես շատ զգուշավոր լավատես եմ` հույս դնելով հայ ժողվրդի առողջ բանականության եւ պատմական հեռանկարի զգացողության վրա: Դեռ Հայաստնի եւ դրա մտավորականության մեծ մասի իրական դիրքորոշումը ամուր լավատեսության հիմքեր չի տալիս:
(?) Ձեր կարծիքով ինչպեիսի՞ն է ճիշտ ձեւակերպումը. Լեռնային Ղարաբաղի թե հայ-ադրբեջանական հակամարտություն : Դուք իրո՞ք կարծում եք, որ Հայաստանը տարածքային հավակնություններ ունի Ադրբեջանի նկատմամբ:
(!) Բնական է, որ ես ոչ միայն կարծում եմ, այլեւ համոզված եմ դրանում: Հայաստանի Զինված Ուժերի առկայությունը Ադրբեջանի տարածքում այդ հավակնությունների ամենաուղղակի ապացույցն են հանդիսանում: Ավելացնեմ նաեւ այն, որ Հայաստանի նախագահը, իրավունքին հակառակ, ղարաբաղցի Ռոբերտ Քոչարյանն է: Բայց դա հեչ, մանրուք է` պարզապես նաիվ հարցի առիթով:
(?)Արդյոք կգա՞ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնագրի ստորագրաման ժամանկը:
(!) Հուսով եմ, որ առաջին հերթին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ համաձայնագիր կստորագրվի, ըստ որի Հայաստանը կհրաժարվի Ադրբեջանի ներքին գործերին խառնվելուց, ապա Ադրբեջանի քաղաքացիների, Ղարաբաղի բոլոր բնակիչների, առանց ազգայաին պատկանալեության խտրականության, համատեղ խաղաղ կյանքի ճանապարհներն ու ձեւը այնքան էլ բարդ չի լինի գտնել: Բնականաբար, մեթ տերությունների (ինչպե՞ս կարելի է առանց նրանց) եւ ՄԱԿ-ի երաշխավորություններով:
(?)Դուք մեծ նշանակություն եք տալիս հանրության եւ ժողվրդական դիվանագիտության դերին հակամարտության կարգավորման մեջ: Նրանք իրո՞ք կարող են դրական դեր խաղալ:
(!)Ես համողված եմ, որժողովրդական դիվանագիտությունը արդեն մեր ժողովուրդներին մեծ օգուտ է բերել. բավական է հիշել ռազմագերիների եւ պատանդների ազատումը: Ներկայիս փուլում արդյունավետությունը ցածր է, քանի որ դրա դեմ հանդես են գալիս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների միավորված ուժերը:
Ժողովրդական դիվանագիտությունը թշնամանքի ջունգլիներում արահետ հատող ռահվիրա է: Կգնա արդյոք ժողվուրդը մի խումբ իդեալիստների , թե իշխանության տերերի հանցավոր կազմակերպությունների հետեւից, ոչ ոք չգիտի: Այդ ամենի վրա թե’ Մերձավոր Արեւելքում եւ թե’ Հարավային եւ Հյուսիսային Կովկասում ազդում է մեծ տերությունների էլիտայի շահերը:
(?)Այժմ Ձեր երկրում շատ են խոսում ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին: Ձեր նախագահը իրո՞ք այդպես ռազմատենչ է տրամադրված. թե՞ բոլոր այդ ճառերը Հայստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին վախեցնելու համար են:
(!)Անձամբ ես չեմ հավատում լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը առաջիկայում: Սակայն ես հաճախ սխալվում եմ այն պատճառով, որ հաշվի չեմ առնում խաղի կարեւոր մասնակիցների հիմարության եւ ագահության աստիճանը:
(?)Այս տարի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների երեք հանդիպումներ ավարտվեցին ոչնչով: Այնուամենայնիվ, պրն. Սթիվեն Մաննը համոզված է, որ 2006 թվականին հակամարտությունը կկարգավորվի: ԻՆչ ե՞ք կարծում, կա՞ն հիմքեր այդքան լավատես լինելու համար, թե նա ցանկալին իրականության տեղ է հրամցնում:
(!) Այդ հարցը պետք է ուղղել Սթիվեն Մաննին: Ես համոզված եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող են կարգավորել ոչ թե օտար քեռիները, այլ հենց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները: Եթե պարոն Ալիեւն ու պարոն Քոչարյանը թույլ տան:

(?)Насколько можно судить по публикациям в азербайджанской прессе, Вы достаточно объективно и трезво видите ситуацию на Южном Кавказе. Как бы Вы охарактеризовали отношения Армении и Азербайджана на ближайшие 5-10 лет?
(!)Будущее Южного Кавказа, если экстраполировать нынешнюю ситуацию в будущее без учета вероятности чуда (имеется в виду прежде всего возобладание разума над инстинктами), весьма печально. Без мирного разрешения Карабахского конфликта на основе компромисса наши страны и народы будут продолжать враждовать. Никакая региональная или континентальная интеграция не прорвется сквозь мощные редуты наших национальных мифов и корпоративные интересы правящих элит. Надеяться на «принуждение к миру» извне также не приходится, вода из-за конфликта на ЮК очень мутная, а экономические и геополитические рыбки в такой воде ловятся хорошо.
(?)В одном из интервью Вы сказали: «Я являюсь одним из тех немногих политологов Азербайджана, журналистов Азербайджана, которые ратуют за то, чтобы наконец Турция и Армения нормализовали свои отношения». Вас можно считать в данном вопросе оптимистом?
(!)Я в действительности считаю, что нормализация отношений Армении и Турции скажется благоприятно не только на экономике и внутренней политической и идеологической обстановке Армении, но и на армяно-азербайджанских отношениях. Чем больше армян будут экономически выигрывать от сотрудничества и добрососедства с Турцией, тем меньше шансов будет у определенных политических сил в Армении строить свою политику на враждебности к Турции и Азербайджану. Естественно, вынуждены будут умолкнуть и в Турции, и в Азербайджане те, кто специализируется на «извечной армяно-тюркской вражде». Интегрирующаяся Европа – добрый пример.
Но необходимы встречные шаги. В Армении многие уверены, что Турция должна признать события 1915 года со всеми вытекающими последствиями, Турция же считает, что Армения должна перестать быть инструментом в руках антитурецких сил, прежде всего российских спецслужб и право-консервативных сил Европы.
Являюсь ли я оптимистом в отношении установления нормальных отношений между Турцией и Арменией? Я являюсь очень осторожным оптимистом, уповая на здравый смысл и чувство исторической перспективы у армянского народа. Пока что реальная позиция Армении и большей части армянской интеллигенции оснований для прочного оптимизма не дает.
(?)Какова по-вашему правильная формулировка: нагорно-карабахский или армяно-азербайджанский конфликт? Вы действительно думаете, что у Армении есть к Азербайджану территориальные претензии?
(!)Естественно, не только думаю, но и уверен в этом. Наличие Вооруженных сил Армении на территории Азербайджана самое прямое доказательство этих претензий. Добавлю: еще и то, что президентом Армении, вопреки праву, является карабахец Роберт Кочарян. Но это пустяк, сказано по случаю наивного вопроса.
(?)Наступит ли время для подписания мирного договора между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном?
(!)Надеюсь, что прежде будет договор между Арменией и Азербайджаном, согласно которому Армения откажется от вмешательства во внутренние дела Азербайджана. После этого пути и формы согласования совместной мирной жизни граждан Азербайджана, всех жителей Карабаха, вне зависимости от национальной принадлежности, найти будет не очень то трудно. Естественно, с гарантиями великих держав (как без них обойтись-то?) и ООН…
(?)Вы придаете большое значение роли общества и народной дипломатии в урегулировании конфликта. Они действительно могут сыграть положительную роль?
(!)Я уверен, что народная дипломатия уже принесла большую пользу нашим народам (достаточно вспомнить освобождение военнопленных и заложников). Но на нынешнем этапе ее эффективность низка из-за того, что против нее выступают объединенные силы властей Армении и Азербайджана
Народная дипломатия – пионер, прорубающий тропинку в джунглях враждебности. Пойдет ли общество за горсткой идеалистов, или же за хорошо организованным криминальным сообществом власть имущих, никто не знает. На все это сильно влияет (как на Ближнем Востоке, так и на Южном и Северном Кавказе) корысть элит великих государств.
(?)Сейчас в Вашей стране слишком много говорят о возобновлении военных действий. Неужели Ваш президент настроен так воинственно или вся эта риторика направлена на то, чтобы запугать Армению и Нагорный Карабах?
(!)Я лично не верю в возобновление широкомасштабных военных действий в ближайшее время. Но я часто ошибаюсь из-за того, что не учитываю степень жадности и глупости важных участников игры.
(?)В этом году три встречи сопредседателей МГ ОБСЕ закончились ничем. Тем не менее, г-н Стивен Манн считает, что в 2006 году конфликт будет разрешен. Как по-вашему, есть ли у него повод для такого оптимизма или он выдает желаемое за действительное?
(!)Это вопрос к мистеру Манну. Я уверен, что конфликт способны решить не чужие дяди, а сами народы Армении и Азербайджана. Если г.г. Алиев и Кочарян позволят это.