(?) Դուք պատրա՞ստ եք Ադրբեջանի հետ խաղին, եթե վիճակահանության արդյունքում այնուամենայնիվ նույն խմբում հայտնվեք:
(!) Ճիշտն ասած, ես չեմ հավատում, թե մենք կհանդիպենք, քանի որ մենք արդեն եղել ենք նման անհաջող մի փորձի ականատեսները: Եթե հիշում եք, անցյալ տարի նման վիճակում հայտնվեց երկրի տղամարդկանց հավաքականը: Սակայն խաղերը չկայացան: Եվ, չնայած նրան, որ ՀՖՖ-ի նախագահը Ադրբեջանում խաղալու պատրաստակամություն հայտնեց, մրցակիցները հրաժարվեցին ընդունել մեզ: ՈՒԵՖԱ-ն որոշեց երկու թիմերին պարտություն գրանցել, սակայն ես դա անարդար եմ համարում, քանի որ մենք չենք հրաժարվել խաղալ: Եվ եթե կրկին նույնը կրկնվի, կարծում եմ, ամեն ինչ նորից կխափանվի: Սակայն, կրկնվեմ, եթե մենք հայտնվենք նույն խմբում Ադրբեջանի կանանց հավաքականի հետ, մենք հարյուր տոկոսով պատրաստ ենք խաղալ նրանց հետ: Ինչո՞ւ ոչ: Մենք պատրաստ ենք այդ խաղին ե’ւ հոգեպես, ե’ւ ֆիզիկապես:
Ի դեպ, մեկ անգամ մենք հանդիպել են Թուրքիայի հավաքականի հետ եւ խաղի ընթացքում հաղթում էինք 3-2 հաշվով, սակայն մրցավարի ավելացրած ժամկետում թրքուհիները գոլ խփեցին եւ խաղն ավարտվեց ոչ ոքի: Հանդիպումն անցավ ամենաբարենպաստ հանգամանքներում եւ ոչ մարզական տրամադրվածություն ամենեւին չկար:
(?) Ինչպե՞ս եք պատրաստվելու աշխարհի առաջնությանը, արդեն ծրագրել եք նախապատրաստական միջոցառումներ թե միայն մարզումներ եք անցկացնելու:
(!) Մասամբ ծրագրել ենք, այսինքն ամսաթվերը դեռ հայտնի չեն, սակայն պարտադիր կլինեն ուսումնամարզական հավաքներ: Այդպես մայիսին Երեւանում տեղի կունենա միջազգային մինի-մրցաշար: Սկզբից նախատեսվում էր Մալթայի, Էստոնիայի ու Վրաստանի մասնակցությունը: Սակայն տարբեր պատճառներով պլանները փոխվեցին: Երեւան կժամանեն Էստոնիայի ու Ղազախստանի թիմերը: Ցավոք, 3 խաղի փոխարեն մենք միայն 2-ը կխաղանք: Իսկ այս պահին մեզ համար յուրաքանչյուր խաղ կարեւոր է:
(?) Իսկ Վրաստանի հավաքականի հետ չե՞ք փորձել պայմանավորվել ընկերասկան հանդիպման շուրջ:
(!) Վերջերս նրանք առաջարկեցին անցկացնել ընկերական հանդիպումներ «տանը եւ արտագնա» ձեւաչափով: Դեռեւս սպասում ենք նրանց պաշտոնական առաջարկին: Դա բոլորի համար օգտակար կլինի:
(?)Փորձի կուտակումը որակյալ խաղի կարեւորագույն նախադրայլներից մեկն է, ինչպե՞ս էիք մինչ այժմ փակում այդ բացը:
(!) Այո, մենք նման խնդիր ունեինք: Քանի որ չկային կանանց թիմեր, մենք փորձ ձեռք բերելու հնարավորությունից զրկված էինք: Անցյալ տարի մենք դժվարությամբ լուծեցինք այդ հարցը: Ինչպես գիտեք, տղամարդկանց ազգային հավաքականի մարզիչ Յան Պոուլսենը համակարգում է աշխատանքը բոլոր տարիքային խմբերի հավաքականների հետ: Մենք հանդիպեցինք նրա հետ եւ առաջարկեցինք ընդգրկել մեզ Հայաստանի պատանիների առաջնության կազմում: Միանգամից ասեմ, որ նա կանանց ֆուտբոլի հանդեպ նման մոտեցման կողմնակից չէր, քանի որ Դանիայում շուրջ 100 000 աղջիկ ֆուտբոլիստներ կան, այսինքն նրանք մեծ ընտրության հնարավորություն ունեն եւ երբեք չեն բախվել նման խնդրի հետ: Իսկ մենք ընդամենը 2 թիմ ունենք` «Բանանցն» ու «Քոլեջը»: Սկզբում նա առաջարկեց կիսել այս երկու ակումբները չորս թիմերի եւ շրջանակային մրցաշար անցկացնել: Սակայն դա արդյունք չէր տա: Ի վերջո, մենք պայմանավորվեցինք պատանեկան առաջնությանը մասնակցելու մասին: Դա մեզ մեծ օգուտ տվեց: Մեզ համար կարեւորը ոչ թե արդյունքն էր, այլ մի շարք կարեւոր հարցերի լուծումը, այդ թվում մարտավարական, ֆիզիկական, նաեւ հիմնական կազմի որոշման հետ կապված հարցերի:
(?) Ուրիշ ի՞նչ քայլ են ձեռնարկվում երկրում կանանց ֆուտբոլի զարգացման համար, չէ որ միայն մարզումներով հարցեր չես լուծի:
(!) Անցյալ տարի մենք մասնակցեցինք Մակեդոնիայում անցնող միջազգային մրցաշարին: Մեկնելուց առաջ մենք խոստացանք, որ կհավակնենք միայն հաղթանակի: Շատերը չէին հավատում, թերահավատ էին: Սակայն մենք տրամադրվեցինք ու շատ հաջող ելույթ ունեցանք, հաղթելով երկու խաղում, իսկ երրորդում ոչ ոքի խաղացինք տեղի թիմի հետ եւ դարձանք առաջնության չեմպիոնները: Դա ոչ միայն սեփական ուժերի հանդեպ վստահություն ներշնչեց, այլ մեծ պատասխանատվություն երկրի առջեւ, առավել եւս որ այդ հաջողությունից հետո բոլորը մեզանից միայն հաղթանակ են ակնկալում:
Ի դեպ այդ հաղթանակը խթան հանդիսացավ, որպեսզի ՀՖՖ-ն առաջարկի պրոֆեսիոնալ թիմեր կազմակերպել ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաեւ մարզերում: Արդեն իսկ 9 թիմ է հավաքվել: Հուսով եմ, որ շուտով երկրում տեղի կունենա կանաց թիմերի առաջնություն: Դա շատ կարեւոր քայլ կլինի կանանց ֆուտբոլի զարգացման ու քարոզման գործում: Ես հույս ունեմ, որ մի քանի տարի հետո մենք արդեն կայացած հավաքական կունենանք: Եվ կմտածենք ոչ թե քանակի, այլ որակի մասին:
(?) Քանի՞ աղջիկ է այս պահի դրությամբ զբաղվում ֆուտբոլով Հայաստանում:
(!) Ըստ անցյալ տարվա տվյալների, մենք ունենք 60 աղջիկ: Հավաքականը ձեւավորվեց 2000 թվականին: Ես միայն մեկ տարի է, ինչ գլխավորում եմ հավաքականը: Սակայն երբ ես ստանձնեցի իմ պաշտոնը, թիմը շատ վատ վիճակում էր, ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ հոգեբանական տեսակետից: Բանը նրանում է, որ երբ 2003թ. առաջին անգամ սկսեցինք մասնակցել պաշտոնական մրցաշարերին, խնդիր էր դրված խուսափել խոշոր հաշիվներից: Սակայն իմ գալուն պես մենք սկսեցինք ջանադրաբար աշխատել եւ տեխնիկական, եւ ֆիզիկական եւ հոգեբանական պատրաստվածության վրա: Երկու ամիս անց, մայիսին, մենք մասնակցեցինք Բուլղարիայի միջազգային մրցաշարին, որտեղ հանդիպեցինք Բոսնիայի ու Բուլղարիայի թիմերի հետ եւ բավականին հաջող հանդես եկանք: Շատերը զարմացել էին, որ մեր աղջիկները նման սեղմ ժամկետում սկսել են այդքան գրագետ խաղ ցուցադրել: Ճիշտ է, մենք Բոսնիայի հետ ոչ ոքի խաղացինք եւ տանուլ տվեցինք Բուլղարիային, սակայն ակնհայտ է, որ աղջիկները ներուժ ունեն: Ես ինքս չէի համաձայնվի մարզել թիմը, եթե հեռանկար չտեսնեի:
(?) Արդյոք խնդիրներ չառաջացա՞ն աղջիկների ծնողների կամ ընկերների հետ, հաշվի առնելով հայկական մտածելակերպը:
(!) Իրավացի եք, հայերի համար անսովոր է տեսնել աղջիկ ֆուտբոլիստների: Դեպքեր են եղել, երբ ծնողները դեմ են եղել: Սակայն Մակեդոնիայում մեր վերջին հաջողությունից հետո աղջիկների քանակն ավելացավ: Դրան նպաստեցին ԶԼՄ-ները, որոնք սկսեցին լուսաբանել մեր թիմի խաղերը:
(?) Հայ աղջիկները խաղում են մինչեւ վերջ թ՞ ամուսնությունը խաթարում է նրանց կարիերան:
(!) Ամենաավագը մեր մոտ Նելլի Ստեփանյանն է: Նա 34 տարեկան է: Նա նաեւ միջազգային կարգի մրցավար է: Նա ամուսնացավ 5 տարի առաջ, սակայն չհեռացավ ֆուտբոլից: Այլ ամուսնացածներ չունենք: Եղել են աղջիկներ, որոնցից ես եմ հրաժարվել: Հիմնականում այն աղջիկներից, որոնք արդեն բավական երկար ժամանակ է, ինչ խաղում էին թիմում: Ես մաղեցի թիմը, նոր, երիտասարդ եւ առողջ թիմ հավաքելու համար:
Այսօրվա դրությամբ մենք ֆուտբոլիստ աղջիկներ ունենք, որոնք խաղում են Բեյրութում: Անցյալ տարի նրանք պայմանագիր կնքեցին Բեյրութի թիմերի հետ 2 ամիս ժամկետով, այդ թվում թիմի կապիտանի հետ: Այս տարի մենք հրավեր ենք ստացել: Մի կողմից դա լավ է նրանով, որ նրանք լավ ֆիզիկական մարզաձեւը չեն կորցնում, մյուս կողմից` վատ է, քանի որ ժամանելուց հետո զգացվում է թիմի համաձայնեցված խաղի պակասը եւ նրանք թիմային սխեմայից դուրս են մնում:
(?) Ո՞րն է այդ աղջիկների ֆուտբոլ գալու պատճառը:
(!) Միակ պատճառը նրանց անմնացորդ սերն է այս մարզաձեւի նկատմամբ: Մենք աղջիկ ունենք, որն անընդհատ կրկնում է, որ առանց ֆուտբոլի նա իր կյանքը չի պատկերացնում: Հաճախ մարզումներից դուրս նա գալիս է եւ աշխատում իր վրա:
(?) Ո՞վ է ձեզ օգնում աղջիկներին նախապատրաստելու ժամանակ:
(!) Ես օգնական ունեմ` Լիանա Հայրապետյան: Նախկինում նա թիմից էր, սակայն արդեն երկու տարի է, ինչ զբաղվում է մարզիչի աշխատանքով: Կարծում եմ, առանց նրա օգնության ես չէի կարողանա…
(?) Աղջիկներն այլ զբաղմունք ունե՞ն:
(!) Այո, ոմանք սովորում են բուհերում, սակայն միայն մեկն է սովորում ըստ մասնագիտության` ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտում:
(?) Եվ վերջին հարցը: Ինչպիսի՞ն են մեր հավաքականի շանսերը կանանց 2011 թ աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում:
(!) Շանսերի մասին կոնկրետ ոչինչ ասել չեմ կարող, քանի որ դեռեւս հայտնի չեն մեր մրցակիցները: Սակայն մեկ բանում վստահ եմ` մենք դուրս կգանք հաղթելու, անկախ նրանից խաղալու ենք Ադրբեջանի թե աշխարհի ցանկացած այլ հավաքականի հետ:

17 Март 2009 - 11:44 AMT
(!)По правде говоря, я не верю, что мы встретимся друг с другом, поскольку мы уже были очевидцами такого неудачного примера. Если помните, в прошлом году такой участи удостоилась мужская сборная страны. Но игры не состоялись. И, несмотря на то, что президент ФФА выразил готовность играть в Азербайджане – соперники отказались принять нас. УЕФА приняло решение присудить обеим командам поражение, но я считаю это несправедливым решением, поскольку мы все-таки играть не отказывались. И если вновь такое произойдет, то я думаю, что все опять провалится. Но я повторюсь, что в случае, если мы окажемся в одной группе с женской сборной Азербайджана, мы на сто процентов готовы играть с ними. А почему бы и нет? Мы готовы к этой игре и психологически, и физически.
Кстати, однажды мы встречались со сборной Турции и выигрывали по ходу игры 3-2, но в добавленное арбитром время турчанки забили гол, и матч завершился вничью. Встреча же прошла в самых благоприятных обстоятельствах, и никакого неспортивного настроя и в помине не было.
(?)Как будете готовиться к ЧМ, уже запланированы подготовительные мероприятия или только тренировки?
(!)Мы частично запланировали, т.е. даты пока не решены, но обязательно будут учебно-тренировочные сборы. Также в мае в Ереване пройдет международный мини-турнир. Сначала было запланировано участие Мальты, Эстонии и Грузии. Но по некоторым причинам планы изменились. К нам прибудут команды Эстонии и Казахстана. К сожалению, вместо 3-х игр мы сыграем только две. А в данный момент для нас каждая игра представляет большую значимость.
(?)А со сборной Грузии не пробовали договориться о товарищеской встрече?
(!)Недавно они предложили провести товарищеские встречи в формате "Дома и на выезде". Пока ждем от них официального предложения. Это пойдет нам на пользу.
(?)Приобретение опыта – одно из главных предпосылок качественной игры, как Вы доселе заполняли эту дыру?
(!)Да, была у нас такая проблема. В силу отсутствия женских команд у нас возможности приобрести опыт практически не было. В прошлом году мы с трудом решили эту проблему. Как вы знаете, тренер национальной мужской сборной, датчанин Ян Поульсен координирует работу со сборными всех возрастных категорий. Мы с ним встречались и предложили включить нас в юношеский чемпионат Армении. Сразу отмечу, что он не был сторонником такого подхода к женскому футболу, поскольку в Дании, откуда он родом, примерно 100 000 девушек футболистов, т.е. у них есть большой выбор и он никогда не сталкивался с такой проблемой. А у нас всего 2 команды: Бананц и Колледж. Он сначала предложил разделить эти два клуба на четыре команды и провести круговой турнир. Но это не дало бы результата. В конце концов, мы договорились об участии в юношеском чемпионате. Это нам дало большую пользу. Для нас важен был не результат, а решение ряда важных задач, в том числе тактических, физических, также определился основной состав.
(?)Какие еще шаги предпринимаются для развития женского футбола в стране, ведь только тренировками вопросы не решатся?
(!)В прошлом году мы приняли участие в международном турнире в Македонии. Перед отбытием дали слово, что будем претендовать только на победу. Многие люди не верили, относились к этому недоверчиво. Но мы настроились и очень удачно выступили, одержав победы в двух играх, а в третьей с местной командой сыграли вничью и стали чемпионами турнира. Это не только придало сборной уверенность в собственных силах, но и возложило на нас большую ответственность перед страной, тем более что после этой победы все от нас ожидают только побед.
К тому же эта победа послужила толчком для того, чтобы ФФА предложила сформировать профессиональные команды не только в столице, но и в областях. Уже собралось 9 команд. Надеюсь, что в скором времени в стране пройдет первое первенство среди женщин. Это будет очень важным шагом в деле развития и популяризации женского футбола. Я надеюсь, что через несколько лет у нас будет уже состоявшаяся сборная. И мы будем думать не о количестве, а качестве.
(?)Сколько девушек в данный момент в Армении занимаются футболом?
(!)По прошлогодним данным, у нас было примерно 60 девушек. Сборная сформировалась в 2000 году. Я возглавляю сборную только год. Но когда я встал у руля команды, она была в очень плохом состоянии, как с физической, так и с психологической точки зрения. Дело в том, что когда они в 2003 году впервые начали участвовать в официальных турнирах, была поставлена задача избегать крупного счета. Но с моим приходом мы стали усердно работать и над технической подготовкой, и над физической и, тем более, над психологической. Спустя два месяца, в мае, мы приняли участие в международном турнире в Болгарии, где встретились с командами Боснии и Болгарии и выступили неплохо. Многие были удивлены тем, что наши девушки за такой короткий срок стали грамотно играть. Правда, мы с Боснией сыграли вничью и проиграли Болгарии, но было очевидно, что у девушек есть потенциал. Я бы сам не согласился тренировать команду, если бы не видел перспективы.
(?)Не было ли проблем с родителями или друзьями девушек, принимая во внимание армянский менталитет?
(!)Вы правы, для армян не привычно видеть девушку-футболиста. Бывали случаи, когда родители были против. Но после нашей последней удачи в Македонии число девушек увеличилось. Этому также способствовали СМИ, которые начали освещать нашу команду.
(?)Армянские девушки доигрывают или замужество преждевременно прерывает их карьеру?
(!)Самая старшая у нас Нелли Степанян. Ей 34 года. Она также судья международной категории. Вышла замуж 5 лет назад, но осталась в футболе. Других замужних пока нет. Были девушки, от которых я отказался. В основном это были девушки, уже достаточно долго играющие в команде. Я отфильтровал команду, чтобы собрать новую, молодую и здоровую команду.
На сегодняшний день у нас есть футболистки, которые играют в Бейруте. В прошлом году они подписали с бейрутскими командами контракт на 2 месяца, в том числе и капитан команды. В этом году опять получили приглашение. С одной стороны это хорошо тем, что они остаются в хорошей физической форме. С другой стороны плохо, потому что по приезду сыгранности не хватает, и они остаются вне командной схемы.
(?)Что послужило причиной прихода этих девушек в футбол?
(!)Единственная причина – это их фанатичная любовь к этому виду спорта. У нас есть девушка, которая все время твердит, что она без футбола не представляет свою жизнь. Часто в нетренировочное время приходит и работает над собой.
(?)Кто вам помогает в деле подготовки девушек?
(!)У меня есть помощница – Лианна Айрапетян. Она раньше была в команде, но уже два года как занимается тренерской работой. Думаю, что без ее помощи я бы не обошелся…
(?)У девушек есть альтернативные занятия?
(!)Да, некоторые из них учатся в вузах, но только одна учится по профессии – в институте физкультуры.
(?)И последний вопрос. Каковы шансы нашей сборной на отборочном этапе ЧМ-2011 среди женщин?
(!)О шансах ничего конкретного не могу сказать, так как пока неизвестны наши соперники. Но в одном уверен: мы выйдем побеждать, вне зависимости – Азербайджан это или любая другая сборная мира.