26 Հունիս 2009 - 16:22 AMT
(?)Ինչպե՞ս է Հայաստանին հաջողվել ստանալ այնպիսի լայնածավալ միջոցառումն անցկացնելու իրավունք, ինչպիսին Եվրոպայի առաջնությունն է:
(!) Մենք դեռ երկու տարի առաջ մեր թեկնածությունն առաջարկել էինք Ձյուդոյի եվրոպական միությանն առաջնությունն անցկացնելու համար: Մեզ ներկայացվել են պարտադիր պայմաններ, որոնք պետք է կատարեինք:
Մեզ հետ միասին եւս 4 երկիր էր ներկայացրել իր թեկնածությունը, այդ թվում Իսպանիան, Ֆրանսիան, Բելգիան, Գերմանիան: Վերջնական որոշում ընդունվել է անցյալ տարի Աթենքում տեղի ունեցած կոնգրեսի ժամանակ: Նախապատվությունը մեզ տալու մեջ կարեւոր դեր են խաղացել վերջին տարիների մեր մարզիկների ելույթները, ինչպես նաեւ Ֆեդերացիայի հետեւողական աշխատանքը:
(?)Ինչպիսի՞ միջոցներ են ձեռնարկվում Եվրոպայի առաջնությունը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար:
(!)Համաձայն ձյուդոյի Եվրոպական միության պահանջների, մեր Ֆեդերացիայի հետ պայմանագիր է ստորագրվել: Կազմվել է որոշակի ծրագիր եւ հավաքվել է աշխատանքային խումբ: Մենք պարբերաբար ժողովներ ենք գումարում, որոնց ընթացքում լուծվում են մի շարք հարցեր, այդ թվում` հյուրանոցների, տրանսպորտի եւ տարբեր կազմակերպչական խնդիրներ:
Ինչպես արդեն հայտնի է, չեմպիոնատը տեղի է ունենալու Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում: Առաջնությունն անցկացնելու տեղի եւ կազմակերպչական հարցերի հետ կապված` մայիսին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Ձյուդոյի եվրոպական միության տնօրեն եւ գալիք առաջնության համակարգող Ինգրիդ Պետերսոնը, որը գոհ է մնացել նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքից:
Մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք, առաջին հերթին, կառուցել մրցասպարեզ, հագեցնել այն անհրաժեշտ պարագաներով, այդ թվում ճիշտ կառուցել հարթակը, մենք դրա համար արդեն մշակել ենք 3D ծրագիրը, որով առաջնորդվում ենք:
(?)Քանի՞ երկրների մասնակցություն է սպասվում առաջնությունում:
(!)Սպասվում է ավելի քան 40 երկրների մասնակցություն, այսինքն Երեւան են ժամանելու 500-600 մարդ, որոնցից 350-ը մարզիկներ են լինելու:
(?) Ինչպիսի՞ ծախսեր է ենթադրում նմանատիպ միջոցառման կազմակերպումը եւ կան արդյոք բավարար ֆինանսական միջոցներ
(!)Պետությունը մեզ տրամադրել է 30 մլն դրամ Եվրոպայի առաջնությունը կազմակերպելու համար: Բնական է, դա բավարար չէ առաջնությունը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար: Պահանջվում է 130-150 մլն դրամ: Տվյալ պահին մենք հովանավորներ ենք փնտրում, որոնք կարող են ֆինասական աջակցություն տրամադրել:
Մեծ օգնություն է ցուցաբերում նաեւ Հայաստանի ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, եւ արդեն օրերս տեղի է ունենալու Սպորտի նախարարության կոլեգիայի նիստը եւ ԱՕԿ ղեկավարի հետ առաձին հանդիպումը, որում մենք կորոշենք բոլոր կարեւոր հարցերը` կապված Եվրոպայի առաջնությունը կազմակերպելու հետ:
(?)Ինչպիսի՞ կազմով է հանդես գալու Հայաստանի հավաքականը գալիք առաջնությունում:
(!) Մեր տղամարդկանց հավաքականը հանդես կգա 8 քաշային կարգերում, իսկ կանանց հավաքականը դեռ պարզ չէ, քանի որ մեր աղջիկների մակարդակը բավականաչափ բարձր չէ Եվրոպայի առաջնության համար: Չնայած նրան, որ մենք մի շարք լավ մարզուհիներ ունենք եւ մեծահասակների, եւ երիտասարդների շարքում, դա բավարար չէ: Նրանցից մեկը` Երջանիկ Կարապետյանը, տվյալ պահին գտնվում է Սլովենիայում Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում: Հուսով եմ, որ կանանց հավաքականը նույնպես հանդես կգա 8 քաշային կարգերում:
(?)Ինչպիսի՞ն է Ադրբեջանի երիտասարդական հավաքականի մասնակցության հավանականությունը Եվրոպայի առաջնությունում:
(!)Քանի որ Ադրբեջանը Թուրքիայի նման Ձյուդոյի եվրոպական միության անդամ է, ապա բնական է, որ նրանց եւս հրավեր է ուղարկվել: Թուրքիան անպայման մասնակցելու է առաջնությանը, իսկ Ադրբեջանը որոշ ժամանակ մտածելուց հետո դրական պատասխան է տվել: Երկրի ղեկավար եւ Ադրբեջանի ԱՕԿ նախագահ Իլհամ Ալիեւի խոսքերով, Ադրբեջանի հավաքականը պետք է մասնակցի առաջնությանը: Այնպես որ մեծ հավանականություն կա, որ նրանք կժամանեն Երեւան:
(?)Առաջընթաց նկատվու՞մ է Հայաստանում ձյուդոյի մեջ ինչպես զանգվածայնության տեսանկյունից, այնպես էլ մարզիկների մակարդակի:
(!)Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիան ձեւավորվել է 1992-ին: Սկզբից մենք գրեթե ոչինչ չունեինք, եւ ամեն ինչ զրոյից ենք ստեղծել: Աստիճանաբար ամեն կարգավորվեց եւ 90-ականների կեսերից մենք սկսեցինք մասնակցել միջազգային մրցաշարերի, այդ թվում Եվրոպայի եւ աշխարհի բոլոր առաջնություններին: Ճիշտ է, եղել է կարճ ժամանակաշրջան, երբ մենք չենք կարողացել մասնակցել երիտասարդական առաջնությունների: 2003-ին առաջին անգամ մինչեւ 23 տ ձյուդոիստների Եվրոպայի առաջնությունը տեղի է ունեցել Երեւանում, եւ Արմեն Նազարյանը նվաճել է չեմպիոնի տիտղոսը, Վարուժան Իսրայելյանը եւ Անուշ Հակոբյանն արժանացել են արծաթե մեդալների, Ղազարոս Գրիգորյանը` բրոնզի: Այդ ժամանակվանից ի վեր մենք յուրաքանչյուր միջազգային մրցաշարից վերադառնում ենք մեդալներով:
Եվրոպայի անցյալ երիտասարդական առաջնության ժամանակ Արտյոմ Բաղդասարյանի ջանքերով Հայաստանի հավաքականը նվաճել է մեկ արծաթե մեդալ: Բաղդասարյանը մասնակցելու է նաեւ Եվրոպայի գալիք առաջնությանը եւ մենք մեծ հույսեր ենք կպապում նրա հետ: Նշեմ նաեւ, որ նրա մարզիչ Կարեն Սիմոնյանը Հայաստանի ամենաշնորհաշատ մարզիչներից է, որի շնորհիվ շատ լավ ձյուդոիստներ են եղել: Նրա աշակերտներից Հովհաննես Դավթյանը Մոսկվայի «Մեծ սաղավարտ» միջազգային մրցաշարում նվաճել է չեմպիոնի տիտղոս:
Հսկայական աշխատանք է տարվել ինչպես Ֆեդերացիայի, այնպես էլ մեր մարզիչների կողմից մի շարք սպորտային միջոցառումների աջակցելելիս:
(?)Ինչո՞վ եք բացատրում հայ ձյուդոիստների ոչ այդքան հաջող ելույթներն ընթացիկ տարվա առաջին կեսում:
(!)Այս տարի միջազգային մրցաշարերի մասնակցել են հիմնականում երիտասարդ մարզիկներ: Մենք ցանկանում էինք նրանց հնարավորություն տալ միջազգային փորձ ձեռք բերելու հետագա հաջողությունների համար: Միաժամանակ թեթեւացնում ենք սերնդափոխության գործընթացը: Փորձառու մարզիկներից ելույթ են ունեցել միայն Հովհաննես Դավթյանը եւ Արմեն Նազարյանը, որոնք համեմատաբար լավ արդյունք են ցուցաբերել:
Ինչ վերաբերում է մեծերի հավաքականին, ապա նրանք պատրաստվում են աշխարհի առաջնությանը, որը տեղի է ունենալու Ռոտերդամում (Հոլանդիա) 2009-ի օգոստոսի 25-31-ը: Մենք պլանավորում ենք ներկայացնել 4 տղամարդ եւ 1 աղջիկ, եւ մեծ հույսեր ենք կապում մեր մարզիկների հետ աշխարհի առաջնությունում:

26 Июнь 2009 - 16:22 AMT
(?)Как Армении удалось получить право проведения такого крупного турнира, как молодежное первенство Европы?
(!)Мы еще 2 года назад представили свою кандидатуру в Европейский союз дзюдо на проведение чемпионата. Нам были представлены определенные обязательные условия, которые мы должны были выполнить.
Наряду с нами еще 4 страны представили свою кандидатуру, в том числе Испания, Франция, Бельгия, Германия. Окончательное решение было принято в прошлом году во время Конгресса в Афинах. Важную роль в том, что предпочтение отдали нам, сыграли успешные выступления наших спортсменов за последние годы, а также проделанная работа Федерации.
(?)Какие меры предпринимаются для проведения чемпионата Европы на высоком уровне?
(!)Согласно требованиям Европейского союза дзюдо, подписан договор с нашей Федерацией. Составлен определенный план и созвана рабочая группа. Мы периодически проводим совещания, в ходе которых решается ряд вопросов, в том числе решаются вопросы гостиниц, транспорта, и различные организаторские задачи.
Как уже известно, чемпионат пройдет в СКК им. Карена Демирчяна. В связи с местом проведения и организационными вопросами в мае с официальным визитом Армению посетил спортивный директор Европейского союза дзюдо и координатор предстоящего первенства Ингрид Петерсон, который остался доволен ходом подготовительных работ.
Нам еще многое нужно успеть сделать, во-первых, обставить арену, оснастить ее нужными атрибутами, в том числе правильно построить подиум, у нас для этого уже разработан план 3D, по которому мы руководствуемся.
(?)Участие скольких стран ожидается в этом первенстве?
(!)Ожидается участие более 40 стран, т.е. в Ереван прибудут 500 – 600 человек, из которых более – 350 спортсмены.
(?)Какие расходы предполагает организация подобного мероприятия и как у нас обстоят дела с финансами?
(!)Государство нам предоставило 30 млн. драмов для организации чемпионата Европы. Естественно, этого недостаточно для проведения первенства должным образом. Потребуется примерно 130-150 млн. драмов. На данный момент мы находимся в поисках спонсоров, которые смогут оказать финансовую поддержку.
Также большую помощь оказывает президент НОК Армении Гагик Царукян, и уже на днях состоится заседание коллегии в Министерстве спорта и отдельная встреча с руководством Олимпийского Комитета, на которой мы решим все важные вопросы, связанные с организацией первенства Европы.
(?)Каким составом будет представлена молодежная сборная Армении на предстоящем первенстве?
(!)Наша мужская сборная выступит в 8 весовых категориях, а насчет женской пока мы не определились, поскольку уровень наших девушек недостаточно высокий для первенства Европы. Несмотря на то, что у нас есть ряд хороших спортсменок и среди взрослых и среди молодых, их немного. Одна из них, Ерджаник Карапетян, на данный момент находится в Словении на юношеском первенстве Европы. Надеюсь, что женская сборная также выступит в 8 весовых категориях.
(?)Какова вероятность участия молодежной сборной Азербайджана в первенстве Европы?
(!)Поскольку Азербайджан, также как и Турция, является членом Европейского союза дзюдо, то, естественно, им также было отправлено приглашение. Турция обязательно примет участие в первенстве, а Азербайджан после недолгого раздумья дал положительный ответ. По словам главы государства и президента НОК Азербайджана Ильхама Алиева, сборная Азербайджана должна принять участие в первенстве. Так что есть большая вероятность в том, что они приедут в Ереван.
(?)Намечается ли прогресс в дзюдо в Армении как с точки зрения массовости, так и уровня спортсменов?
(!)Федерация дзюдо Армении сформировалась в 1992 году. В начале у нас практически ничего не было, и мы создавали все с нуля. Но постепенно все налаживалось и с середины 90-х годов мы начали принимать участие во всех международных турнирах, в том числе во всех чемпионатах Европы и мира. Правда, был короткий период, когда мы не смогли принять участие в молодежных первенствах. А в 2003 году впервые первенство Европы среди дзюдоистов до 23 лет прошло в Ереване, и Армен Назарян завоевал титул чемпиона, Варужан Исраеляен и Ануш Акопян удостоились серебряных медалей, Казарос Григорян – бронзы. С тех пор мы с каждого международного турнира возвращались с медалями.
На прошлом молодежном первенстве Европы усилиями Артема Багдасаряна сборная Армении завоевала одну серебряную медаль. Багдасарян примет участие и в предстоящем первенстве Европы и мы на него возлагаем большие надежды. Также отмечу, что его тренер Карен Симонян – один из самых даровитых тренеров Армении, выпустивший многих хороших дзюдоистов. Один из его учеников Оганес Давтян на последнем международном турнире «Большого Шлема» в Москве завоевал титул чемпиона.
Была проделана огромная работа как Федерацией, так и нашими тренерам при содействии ряда спортивных организаций.
(?)С чем связываете не совсем успешные выступления армянских дзюдоистов в первой половине текущего года?
(!)В этом году на международных турнирах участие принимали в основном молодые спортсмены. Мы хотели дать им возможность приобрести международный опыт для дальнейших успехов. Одновременно облегчаем процесс смены поколений. Из опытных спортсменов выступали только Оганес Давтян и Армен Назарян, которые показали сравнительно хорошие результаты.
Что касается взрослой сборной, то они готовятся к чемпионату мира, который пройдет в Роттердаме (Голландия) 25-31 августа 2009 года. Мы планируем заявить 4 мужчин и 1 девушку, и связываем большие надежды с нашими спортсменами на первенстве мира.