6 Փետրվար 2010 - 10:26 AMT
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի Euronews-ին տված հարցազրույցն ավելի շուտ ասիական խանին բնորոշ հոխորտանք է հիշեցնոմ»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է ԱԺ-ում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ինչպես նշել է Սաֆարյանը, Ալիեւի նման հայտարարությունները պատերազմի մասին Ադրբեջանի ղեկավարության անպատժելիության հետեւանքն են, որը սկիզբ է առնում դեռ 1990-ականներից եւ որը պետք է հստակ իրավական գնահատական ստանա Հայաստանի ղեկավարության կողմից:
Մեկնաբանելով Ալիեւի հայտարարություններն այն մասին, թե ինքը թույլ չի տա օգտագործել ժողովրդավարական լծակներն երկրում իշխանափոխության հասնելու համար, Սաֆարյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, եվրոպական ընտանիքը, վաղուց պետք է ելքի դուռը ցույց տար Ալիեւին: «Ժողովրդավարության անկումն երկրի ներսում կհանգեցնի արկածախնդրության արտաքին քաղաքականության ոլորտում եւ ժողովրդավարության հաստատումը վաղուց արդեն դադարել է լինել միայն երկրի ներքին խնդիրը»,-ասել է նա:

6 Февраль 2010 - 10:26 AMT
“Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в интервью телеканалу Euronews напоминают самодовольные высказывания, более присущие азиатскому хану”, – отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян.
Как заметил руководитель фракции «Наследие» в связи с заявлениями Алиева о войне, подобные высказывания президента Азербайджана являются следствием безнаказанности руководства Азербайджана, которое берет начало еще с 1990-х годов и которое должно получить четкую правовую оценку со стороны руководства Армении.
Комментируя заявление Ильхама Алиева о том, что он не допустит использование демократических инструментов для достижения смены власти в стране, Сафарян отметил, что международное сообщество, в частности, европейская семья народов давно должна была указать Азербайджану на дверь. «Спад демократии внутри страны приводит к внешнеполитическим авантюрам и установление демократии уже давно перестало быть только внутренней проблемой одной страны», – подчеркнул он.