Փետրվարի 1-ն 2009 թ-ի արծաթե մրցանակակիր «Միկա» ֆուտբոլային ակումբը Անթալիայում մարզաուսումնական հավաքներ անցկացնելիս, մասնակցել է 3 ընկերական խաղի: Երեւանյան ակումբի հակառակորդն «Վասլյույի» ռումինական ակումբն էր: «Միկան» պարտվեց 2:1 հաշվով:
Փետրվարի 2-ին ակումբը վերադառնում է Երեւան, եւ կպատրաստվի Կիպրոսում կայանալիք հավաքներին:
«Միկա» ակումբը ստեղծվել է 1985թ. Աշտարակում եւ սկզբնական շրջանում կոչվել է «Օլիմպիա»: 1987-1990թթ. թիմը չի մասնակցել ԽՍՀՄ առաջնություններին: Սակայն 1990թ. ՀՀ ֆուտբոլի առաջին առաջնությունից առաջ ակումբը վերականգնվեց նոր` «Քասախ» անունով: Լիգայի պարտավորությունները չկատարելու պատճառով 1996թ. ակումբը դուրս եկավ խաղարկությունից, սակայն շուտով` 1999թ. վերադարձավ: Ակումբը մեկ անգամ եւս վերանվանվեց` այդպես սկսվեց «Միկայի» պատմության նոր էջը:
«Միկան» Հայաստանի 5 գավաթի խաղարկությունների եւ Հայաստանի մեկ Սուպերգավաթի հաղթող է: Որպես երկրի գավաթակիր մասնակցել է ՈՒԵՖԱ-ի որակավորման փուլերին: Լավագույն արդյունքը ակումբը գրանցել է 2007թ.` 2-դր որակավորման փուլում: «Միկան» 2004, 2005, 2009թթ. Հայաստանի առաջնության արծաթե մրցանակակիր է, 2006, 2007թթ. ՀՀ առաջնության բրոնզե մրցանակակիր, ՀՀ 2000, 2001, 2003, 2005, 2006թթ. գավաթակիր է, ՀՀ 2006թ. Սուպերգավաթի հաղթող:

2 Февраль 2010 - 07:36 AMT
1 февраля серебряный призер Армении 2009 года ФК ”'Мика'' в Анталии, где клуб проводил учебно-тренировочные сборы, провел 3 дружеских матча. Соперником ереванского клуба был румынский “Васлюй”, “Мика” проиграл со счетом 2:1. Единственный гол в составе "Мики" после передачи Боти Демала во втором тайме забил Нарек Бегларян. У подопечных Армена Адамяна были несколько голевых моментов, однако в первом тайме они пропустили два гола.
Первоначально ''Мика'' должен был встретиться с другим румынским клубом ''Интернационале'', но потом соперник поменялся.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь клуба Ашот Мартиросян, на поле вышли все футболисты, кроме Агвана Мкртчяна и Улиссеса Монтенегро, у которых были травмы.
В первых двух дружеских матчах с ''Ордабасом'' (Казахстан) и ''Пахтакором'' (Узбекистан) ''Мика'' сыграл вничью.
2 февраля клуб возврашается в Ереван и будет готовиться к сборам на Кипре.
ФК «Мика» был создан в городе Аштарак в 1985 году, и первоначально носил название «Олимпия». Между 1987-1990 годами участия в советском первенстве команда не принимала. Однако в 1990 году, перед образованием первого чемпионата Армении по футболу, клуб восстановился с новым названием «Касах». В связи с невыполнением обязательств лиги в 1996 году клуб снимается с розыгрыша, но вскоре возвращается в 1999 году. Клуб еще раз был переименован – так началась новая эра в истории «Мики».