Հունվարի 30-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացան Հայաստանի բռնցքամարտի առաջնության կիսաեզրափակիչները:
Ընդհանուր առմամբ առաջնությանը մասնակցում են 100 մարզիկներ Երեւանից ու Հայաստանի տարբեր մարզերից:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանը, առաջնությունը լարված պայքարով է ընթանում եւ մրցաշարի ավարտից հետո հավաքականը կձեւավորվի: «Նախքան Եվրոպայի առաջնությունը մենք կմասնակցենք Բուլղարիայում, Չեխիայում ու Երեւանում կայանալիք 3 միջազգային մրցաշարարերի»,- ասաց Մեհրաբյանը:
Արդեն որոշվել են Հայաստանի առաջնության եզրափակիչ մենամարտերի զույգերը: Եզրափակիչները կկայանան հունվարի 31-ին` երեւանյան ժամանակով 15:00-ին:
Բռնցքամարտը սպորտի կոնտակտային տեսակ է, տեւում է 3-ից 12 ռաունդ: Հաղթանակը տրվում է, եթե մրցակիցն ընկած վիճակում է եւ չի կարողանում վեր կենալ տասը վայրկյանի ընթացքում (նոկաուտ) կամ եթե վնասվածք է ստացել, որը թույլ չի տալիս շարունակել մենամարտը (տեխնիկական նոկաուտ): Եթե ռաունդների սահմանված քանակից հետո մենամարտը դեռեւս չի դադարեցվել, ապա հաղթողը որոշվում է մրցավարների տված միավորներով:
Սիրողական բռնցքամարտում կա մրցակցի դեմքին ուղիղ հարվածներ հասցնելու համար տրվող միավորների հաշվման համակարգ: Օլիմպիական խաղերում եւ Համագործակցության խաղերում մենամարտը բաղկացած է 4 ռաունդներից` 2-ական րոպե տեւողությամբ, իսկ Սիրողական բռնցքամարտի ասոցացիայի կողմից անցկացվող մրցություններում` 3 ռաունդից` 2-ական րոպե տեւողությամբ: Ռաունդների միջեւ ընդմիջումը 1 րոպե է:

30 Январь 2010 - 13:50 AMT
30 января в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоялись полуфиналы чемпионата Армении по боксу.
В общем итоге в чемпионате принимают участие 100 спортсменов из Еревана и из разных регионов Армении.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по боксу Рафаэль Меграбян, чемпионат проходит в напряженной борьбе и после окончания чемпионата сформируется сборная. «До чемпионата Европы мы примем участие в 3 международных турнирах в Болгарии, в Чехии и в Ереване»,- сказал Меграбян.
Уже определились пары финальных боев чемпионата Армении. Финалы состоятся 31 января в 15:00 по ереванскому времени.
Бокс – контактный вид спорта, длится от 3 до 12 раундов. Победа присваивается в случае, если соперник сбит с ног и не может подняться в течение десяти секунд (нокаут) или если он получил травму, не позволяющую продолжать бой (технический нокаут). Если после установленного количества раундов поединок не был прекращён, то победитель определяется оценками судей.
В любительском боксе есть система подсчёта очков, присваиваемых за точное попадание в лицо соперника. На Олимпийских играх и Играх содружества бой состоит из 4 раундов по 2 минуты, а на соревнованиях, которые проводятся Ассоциацией любительского бокса – из 3 раундов по 2 минуты. Между раундами – перерыв 1 минута.