Հայաստանի նախագահը փետրվարի 10-ին Մեծ Բրիտանիայի Միջազգային հարաբերությունների Chatham House թագավորական ինստիտուտում ունեցած ելությում արծարծել է պատմական արդարության հարցը եւ ներկայացրել է միջազգային հանրությանը ղարաբաղյան հակամարտության լիարժեք պատկերը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական հոգեբան, ՀՀ պաշտպանության նախարարության հանրային խորհրդի անդամ Դավիթ Ջամալյանը:
Ըստ Ջամալյանի, եվրոպական երկրները գիտեն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին միայն ղարաբաղյան հակամարտության միջոցով, իսկ նախագահն իր ելույթում արծարծեց Նախիջեւանի հարցը եւ նշել է նրա պատմական պատկանելությունը Հայաստանին: «Նախագահն իր ելությում հասկացրել է եվրոպական երկրներին, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ ԼՂՀ -ի հետ, եթե այն հանկարծ հայտնվի Ադրբեջանի կազմում»,-ասել է նա:
Հոգեբանը նշել է նաեւ, որ նախագահի ելույթն Ադրբեջանի դեմ տեղեկատվական պատերազմի մի մասը կարելի է համարել, քանի որ նման բարձր ամբիոնից հնչեցվեցին հայկական կողմի մոտեցումները:
Անդրադառնալով նրան, որ Ս.Սարգսյանը հայտարարեց, թե կհրավիրի Ի.Ալիեւին մասնակցել հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, Ջամալյանը նշեց, որ ՀՀ ղեկավարն այդպիսով ի ցույց դրեց ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական մոտեցումը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: «Ես պատկերացնում եմ, թե ինչ ծանր հոգեբանական վիճակում է գտնվում Ադրբեջանի ղեկավարը, Հայաստանի նախագահի նման հայտարարությունից հետո»,-ասել է նա:

В своем вступлении президент Армении 10-го февраля в британском Королевском институте международных отношений Chatham House поднял вопрос восстановления исторической справедливости и представил международному сообществу полную картину нагорно-карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал военный психолог, член Общественного совета Министерства обороны Армении Давид Джамалян.
По словам Джамаляна, европейские страны знают об армяно-азербайджанских отношениях только через призму карабахского конфликта, а президент в своей речи поднял вопрос Нахичевана и отметил его историческую принадлежность к Армении. “Президент дал понять европейским странам о том, что может произойти с НКР, если она вдруг окажется в составе Азербайджана”, – заметил он.
Психолог также заметил, что выступление президента можно считать также частью информационной войны против Азербайджана, поскольку с такой высокой трибуны были озвучены подходы армянской стороны.
Говоря о приглашении президента Сержа Саргсяна Ильхама Алиева о принятии участия в церемонии открытия армяно-турецкой границы, Джамалян заметил, что глава РА, таким образом, показал деструктивный подход азербайджанской стороны по нагорно-карабахскому урегулированию. “Я представляю, в каком тяжелом психологическом состоянии находится глава Азербайджана, после подобного заявления президента Армении”, – подчеркнул он.