15 Փետրվար 2010 - 11:35 AMT
<b>Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի</b> Հայաստանի հավաքականը երկրորդ անգամ դարձավ Աշխարհի գավաթի բրոնզե մրցանակակիր: 2009 թ-ն Ֆրանսիայում հայ ըմբիշներն առաջին անգամ դարձան Աշխարհի գավաթի բրոնզե մրցանակակիր:
Աշխարհի գավաթում Հայաստանի հավաքականն անցկացրել է 4 հանդիպում, 2-ում հաղթել է Սկանդինավյան երկրների եւ Կուբայի հավաքականներին 7:0 հաշվով: 3-դ տեղի համար Ռուսաստանի հետ հանդիպման ժամանակ հաղթել է 4:3 հաշվով: Պարտվել է միայն Աշխարհի գավաթի հաղթող Իրանին: Եզրափակչում Իրանի ըմբիշները հաղթեցին Թուրքիայի հավաքականին:
Ռոման Ամոյանը (ք/կ 55), Արսեն Ջուլֆալակյանը (ք/կ 74) եւ Յուրի Պատրիկեեւը (ք/կ 120) Հայաստանի հավաքականի կազմում կարողացան հաղթել բոլոր մենամարտերում: Եվրոպայի առաջնության կրկնակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության արծաթե եւ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մրցանակակիր Ռոման Ամոյանն առաջին անգամ էր մասնակցում Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: «Անշուշտ, մի քիչ տխուր է, ոչ մենք դուրս չեկանք եզրափակիչ, սակայն կփորձենք ամեն ինչ շտկել հաջորդ տարի: Դա թիմային պայքար էր եւ, ցավոք, իմ գործընկերները տանուլ տվեցին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Ռոման Ամոյանը:
2009 թ-ի Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը ասել է, որ տաս օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ դարձավ գավաթակիր: «Մի քանի օր առաջ նա դարձավ Գերմանիայի գավաթակիրը «Ալեն» ակումբի կազմում:
3-դ տեղի համար Ռուսաստանի հետ հանդիպման ժամանակ, երբ հաշիվը 3:3 էր, ամեն ինչ որոշեց մենամարտը 120 կգ քաշային կարգում: Հայաստանի ներկայացուցիչ Եվրոպայի քառակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մրցանակակիր Յուրի Պատրիկեեւը հաղթանակ նվիրեց Հայաստանի հավաքականին:

Сборная Армении по <b>греко- римской борьбе</b> во второй раз стала бронзовым призером Кубка мира. В 2009 году во Франции армянские борцы впервые стали бронзовыми призерами Кубка мира.
На Кубке мира сборная Армении провела 4 встречи, в 2 победила со счетом 7:0 сборных Скандинавских стран и Кубу, во встрече за 3 место победила сборную России со счетом 4:3, и лишь проиграла победителям Кубка мира-сборной Ирана. В финале иранские борцы победили сборную Турции.
Роман Амоян (в/к 55), Арсен Джулфалакян (в/к 74) и Юрий Патрикеев (в/к 120) в составе сборной Армении смогли победить во всех поединках. Двукратный чемпион Европы, серебряный призер чемпионата мира и бронзовый призер Олимпийских игр Роман Амоян впервые принимал участие в Кубке мира. “Конечно немножко грустно, что не вошли в финал, но попытаемся все исправить в следующем году. Это командное противостояние, и, к сожалению, мои партнеры проиграли”,- корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал Роман Амоян.
Чемпион Европы 2009 года Арсен Джулфалакян сказал, что за десять дней выиграл уже второй кубок. ''Несколько дней назад стал обладателем Кубка Германии в составе клуба Ален. И очень рад, что уже с командой смогли достичь такого успеха'',- сказал Джулфалакян.
Во встрече со сборной России за 3 место, когда счет был равным-3:3, все решалось в борьбе в 120 весовой категории. Представитель Армении четырехкратный чемпион Европы, бронзовый призер Олимпийских игр Юрий Патрикеев смог подарить победу сборной Армении: ''Испытываю сумасшедшие чувства, давно такого не было и такой поддержки болельщиков не всегда увидишь. Мне это передавало сил. Я понимал, что ответственность лежала на мне и психологически чуть- чуть давила. Все ребята уже выполнили свою работу, а мне оставалось в конце просто победить,- сказал Патрикеев.