17 Փետրվար 2010 - 11:56 AMT
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Կանատ Սաուդաբաեւի այցը Հարավային Կովկասի տարածաշրջան դրականորեն կիրառելի պրակտիկա է:
ԵԱՀԿ նախագահող յուրաքանչյուր երկիր հայտարարում է իր առաջնահերթությունների մասին, Ղազախստանն առաջնահերթություն է կոչել ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը, ընդ որում, հարցը լուծվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ ասել է Գլոբալացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գիրգորյանը:
Գրիգորյանի խոսքերի համաձայն, վերը նշվածից ելնելով, հակամարտող կողմերի հետ դիրքորոշումներին ծանոթանալու համար ԵԱՀԿ նախագահի այցը տարածաշրջան, դրական երեւույթ է, այն նաեւ պատմական համատեքստ ունի: «Ի սկզբանե Ղազախստանը որպես շահագրգիռ կողմ էր հանդես գալիս ղարաբաղյան կարգավորման հարցում», – նշել է փորձագետը:
Գրիգորյանը նշել է, որ Ղազախստանի ԱԳ նախարարը այցի ընթացքում հանդիպել է ոչ միայն երկրի ղեկավարների, այլեւ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ: «ԵԱՀԿ գործող նախագահը ծանոթացել է ղարաբաղյան հարցում Հայաստանի քաղաքական առավել լայն շրջանակի կարծիքներին», – ասել է նա:

17 February 2010 - 11:56 AMT
The visit of the OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Kanat Saudabayev to the South Caucasus is a normal practice.
“Each OSCE presidency states about its priorities, Kazakhstan named the Karabakh settlement as one of its priorities, though the conflict is resolved within the framework of OSCE Minsk Group,” Stepan Grigoryan, head of Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to Grigoryan, the visit of the OSCE CiO to the region to get familiar with positions of conflicting parties is quite normal and has also a historical context. “Initially, Kazakhstan was interested in the Karabakh settlement", the expert said.
As Grigoryan mentioned, it is very good that Kazakhstan's Foreign Minister met not only with the leadership of the country, but with representatives of all parliamentary political forces.