«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը չի կարող լուծվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի քննարկվում իրավական դաշտում»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Ըստ Ալավերդյանի, այն, որ երեկ Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր հայտարարության մեջ արծարծել է Մարդակերտի, Մարտունու եւ Շահումյանի հարցը, շատ ողջունելի է: «Սակայն ինձ համար ավելի կարեւոր է, որ այդ հայտարարությունը լոկ հայտարարություն չմնա, այլ վերածվի իրական քաղաքականության»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի նախագահի ելույթին Մեծ Բրիտանիայի Chatham House Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում` Լ.Ալավերդյանը նշել է, որ դա դեռ ոչինչ չի նշանակում, քանի դեռ Հայաստանի նախագահի ելույթի հիման վրա փոփոխության չի ենթարկվել երկրի արտաքին քաղաքականությունը: «Այդպես, ժամանակին Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն Արցախի խնդրի շուրջ փայլուն ելույթ ունեցավ Ստրասբուրգում, սակայն դրան հետեւեցին Մադրիդյան սկզբունքները»,-ասել է Ալավերդյանը:
Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի փետրվարի 16-ի հանդիպմանը ԵԱՀԿ նախագահի հետ, ապա, ըստ Ալավերդյանի, դա կարելի է եւս մեկ քայլ համարել բանակցային գործընթաց Արցախը վերադարձնելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով Հայ-թուրքական արձանագրությունների հավանական վավերացմանը Հայաստանի խորհրդարանում` նա նշել է, որ այդ դեպքում «Ժառանգությունը», հավանաբար, ոչ թե վերապահումներ կառաջարկի, այլ կներկայացնի Արձանագրություններից հրաժարվելու որոշման նախագիծ:

“Проблема Нагорного Карабаха не может быть решена до тех пор, пока она не будет рассмотрена в правовом поле”, – на пресс-конференции в Ереване заметила секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Лариса Алавердян.
По словам Алавердян, то, что вчера министр ИД Армении в своем заявлении поднял вопрос Мардакаерта, Мартуни и Шаумяна, очень приветствуется. «Но важнее для меня то, чтобы это заявление не осталась просто заявлением, а превратился в реальную политику», – заметила она.
Комментируя выступление президента Армении в британском Королевском институте международных отношений Chatham House, секретарь фракции «Наследие» отметила, что пока на основе выступления главы Армении не изменится внешняя политика страны – это еще ничего не значит. «В свое время второй президент Армении Роберт Кочарян блестящее выступил в Страсбурге о проблеме Арцаха, но после этого последовали Мадридские принципы», – подчеркнула Алавердян.
Что касается встречи президента НКР Бако Саакяна с председателем ОБСЕ 16-го февраля, по мнению Алавердян, это можно считать еще одним шагом в деле возвращения Арцаха в переговорный процесс.
Говоря о вероятной ратификации подписанных армяно-турецких Протоколов в парламенте Армении, она отметила, что «Наследие», наверное, не будет предлагать включение оговорок, а представит проект решения для отказа от Протоколов.