«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը չի կարող լուծվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի քննարկվում իրավական դաշտում»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Ըստ Ալավերդյանի, այն, որ երեկ Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր հայտարարության մեջ արծարծել է Մարդակերտի, Մարտունու եւ Շահումյանի հարցը, շատ ողջունելի է: «Սակայն ինձ համար ավելի կարեւոր է, որ այդ հայտարարությունը լոկ հայտարարություն չմնա, այլ վերածվի իրական քաղաքականության»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի նախագահի ելույթին Մեծ Բրիտանիայի Chatham House Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում` Լ.Ալավերդյանը նշել է, որ դա դեռ ոչինչ չի նշանակում, քանի դեռ Հայաստանի նախագահի ելույթի հիման վրա փոփոխության չի ենթարկվել երկրի արտաքին քաղաքականությունը: «Այդպես, ժամանակին Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն Արցախի խնդրի շուրջ փայլուն ելույթ ունեցավ Ստրասբուրգում, սակայն դրան հետեւեցին Մադրիդյան սկզբունքները»,-ասել է Ալավերդյանը:
Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի փետրվարի 16-ի հանդիպմանը ԵԱՀԿ նախագահի հետ, ապա, ըստ Ալավերդյանի, դա կարելի է եւս մեկ քայլ համարել բանակցային գործընթաց Արցախը վերադարձնելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով Հայ-թուրքական արձանագրությունների հավանական վավերացմանը Հայաստանի խորհրդարանում` նա նշել է, որ այդ դեպքում «Ժառանգությունը», հավանաբար, ոչ թե վերապահումներ կառաջարկի, այլ կներկայացնի Արձանագրություններից հրաժարվելու որոշման նախագիծ:

17 February 2010 - 13:26 AMT
Karabakh issue can’t be resolved until it’s handled from legal viewpoint, according to Heritage parliamentary group secretary Larisa Alaverdyan.
At news conference in Yerevan, Mrs. Alaverdyan welcomed RA Foreign Minister’s statement where he raised the issue of Martakert, Martuni and Shahumyan regions. “It’s important that the Foreign Minister’s statement will spur further actions,” she said.
Referring to RA President’s speech in Chatham House, Heritage parliamentary group secretary noted that only changes in foreign policy of Armenia can prove its true meaning. “During his presidency, Robert Kocharian made a brilliant speech on Artsakh in Strasburg. And Madrid Principles were concluded after that speech,” she emphasized.
Larisa Alaverdyan considers February 16 meeting between NKR President Bako Sahakyan and OSCE Chairman a step forward towards Artsakh’s involvement in negotiations.
Commenting on the possibility of ratification of Armenia-Turkey Protocols in the RA NA, she noted that instead of suggesting reservations, Heritage will submit a draft resolution on withdrawal from Protocols’ ratification.