Փետրվարի 20-ին Հայաստանի <b>Բասկետբոլի ֆեդերացիան</b> պարգեւատրեց 2009 թվականի կանանց եւ տղամարդկանց առաջնությունների մրցանակակիրներին ու չեմպիոններին:
Կանանցից Գավաթ եւ ոսկե մեդալներ ստացավ «Հատիս» թիմը, երկրորդ տեղում «Գյումրին» է, երրորդում` «Գրանդ Քենդին»: Տղամարդկանցից չեմպիոն դարձավ «Պոլիտեխնիկը», 2-րդ եւ 3-րդ տեղերը զբաղեցրին համապատասխանաբար «Հատիսն» ու «ՖԻՄԱ»-ն: 2009 թվականի լավագույն դպրոց ճանաչվեց «Աջափնյակ» մարզադպրոցը:
Բասկետբոլի ֆեդերացիան 2009-ին 30 մլն դրամ է ծախսել, որից 17-ը հատկացվել էր պետական բյուջեից: Գումարը ծախսվել է Հայաստանի առաջնությունների եւ զանազան ուսումնամարզական հավաքների անցկացման համար: Ընդհանուր առմամբ 2009թ. Ֆեդերացիայի կատարած աշխատանքը գնահատվեց «լավ»:

Федерация баскетбола Армении 20 февраля наградила призеров и чемпионов Армении 2009 года среди женщин и мужчин.
Среди женщин Кубок и золотые медали получила команда ''Атис'', на втором месте- ''Гюмри'', на третьем- ''Гранд Кенди''. Чемпионом среди мужчин стал ''Политехник'', 2 и 3 места заняли соответственно ''Атис'' и ''ФИМА''. Лучшей спортивной школой 2009 года была названа спорт- школа ''Ачапняк''.
Федерация баскетбола в 2009 году потратила 30 млн драммов, 17 из которых выделена из государственного бюджета. Сумма была потрачена на проведение чемпионатов Армении и разных учебно-тренировочных сборов. В общем итоге работа Федерации в 2009 году была оценена на «хорошо».