22 Փետրվար 2010 - 10:49 AMT
ՖԻԴԵ-ն հրապարակեց 2010 թ. մայիսի 9-25-ը Ռուսաստանի Աստրախան քաղաքում անցկացվելիք տղամարդկանց Գրան պրիի խաղարկության եզրափակիչ փուլի մասնակիցների կազմը: Հիշեցնենք, որ անկախ այս մրցաշարի արդյունքներից, Լեւոն Արոնյանը արդեն դարձել է Գրան պրիի հաղթող, եւ այդ կապակցությամբ, ՖԻԴԵ-ի համաձայնությամբ, չի խաղա վերջին փուլում, հաղորդում է armchess.am-ը:
Աստրախանում ելույթ կունենա Գրան պրիի մեր մյուս մասնակիցը` Վլադիմիր Հակոբյանը: Նրա մրցակիցները կլինեն Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել), Պետեր Լեկոն (Հունգարիա), Վասիլի Իվանչուկը, Ռուսլան Պոնոմարյովը, Պավել Էլյանովը (Ուկրաինա), Պյոտր Սվիդլերը, Դմիտրի Յակովենկոն, Եվգենի Ալեքսեեւը, Էռնեստո Ինարկիեւը (Ռուսաստան), Վուղար Հաշիմովը, Թեմուր Ռաջաբովը, Շահրիյար Մամեդյարովը (Ադրբեջան), Վան Յուն (Չինաստան):
ՖԻԴԵ-ն հրապարակեց 2010 թ. ապրիլի 25-ից մինչեւ մայիսի 8-ը Ռուսաստանի Նալչիկ քաղաքում անցկացվելիք ՖԻԴԵ-ի կանանց Գրան պրիի խաղարկության 3-րդ փուլի մասնակիցների վերջնական կազմը:
Նալչիկում մենք կտեսնենք Հայաստանի երկու ուժեղագույն շախմատիստուհիներին` Էլինա Դանիելյանին եւ Լիլիթ Մկրտչյանին: Նրանց մրցակիցները կլինեն Համփի Կոներուն (Հնդկաստան), Հու Յիֆանը, Ժաո Քսյուն (Չինաստան), Պիա Կրամլինգը (Շվեդիա), Նանա Ձագնիձեն (Վրաստան), Տատյանա Կոսինցեւան, Բաիրա Կովանովան (Ռուսաստան), Ժու Չենը (Քաթար), Մոնղոնթուլ Բաթհույագը (Մոնղոլիա), Բեթուլ Յիլդիզը (Թուրքիա):

FIDE (Международная шахматная Федерация) опубликовала имена шахматистов, которые 9- 25 мая в Астрахани (Россия) сыграют в финале Гран При. Как сообщает armchess.am, Левон Аронян в 2009 году стал победителем Гран При и по соглашению с FIDE, не сыграет в Астрахани.
Армению на Grand Prix представит Владимир Акопян. Соперниками Акопяна будут Борис Гельфанд (Израиль), Петер Леко (Венгрия), Василий Иванчук, Руслан Пономарев, Павел Эльянов (Украина), Петр Свидлер, Дмитрий Яковенко, Евгений Алекксеев и Эрнесто Инаркиев (Россия), Вугар Гашимов, Темур Раджабов, Шахриар Мамедяров (Азербайджан) и Ян Ю (Китай).
А Grand Prix среди женщин состоится с 25 апреля по 8 мая в российском городе Нальчике. В 3 этапе сыграют Элина Даниелян и Лилит Мкртчян (Армения). Кроме армянских шахматисток так же выступят Гампи Конеру (Индия), Ху Йифан, Жао Ксюн (Китай), Пиа Крамлинг (Швеция), Нана Дзагнидзе (Грузия), Татьяна Косинцева, Баира Кованова (Россия), Жу Чен (Катар), Монголтул Батхуйаг (Монголия) и Бетул Йилдиз (Турция).