26 Փետրվար 2010 - 13:39 AMT
ԵՄ Հարավային Կովկասի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին կարծիքներ է փոխանակել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ եվրոպա-ադրբեջանական հարաբերությունների եւ «Արեւելյան գործընկերության» հետագա զարգացման հարցում:
Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակներում փետրվարի 24-25-ին Պիտեր Սեմնեբին հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի, ԱԳՆ ղեկավարի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Բացի այդ, ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն այցելել է Քյուրդահանի քննչական մեկուսարան, որտեղ հանդիպել է Էյնուլլա Ֆաթուլլաեւայի հետ, հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Երկկողմ հարցերից բացի, հանդիպումներում քննարկվել են մի շարք տարածաշրջանային խնդիրներ, այդ թվում նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ էներգետիկային առնչվող հարցեր:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը հաստատել է ԵՄ կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերի աջակցությանը, ինչպես նաեւ հարաբերությունների կարգավորմանը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ, ինչը կնպաստի կայունության վերականգնմանը տարածաշրջանում:

EU Special Representative for the South Caucasus Peter Semneby had an exchange of views with the Azerbaijani authorities on European-Azerbaijani relations and their further development within Eastern Partnership framework.
During his visit Peter Semneby met with President Ilham Aliyev, Foreign Minister Elmar Mammadyarov, as we as representatives of Azerbaijani government and civil society. Additionally, the European Union Special Representative paid a visit to the Qurdakhani detention facility, where he met journalist Eynullah Fatullayev.
The Turkish-Armenian normalization process was also discussed. The European Union is supportive of the normalization process between Armenia and Turkey as a step towards regional stability and impetus for the resolution of other issues.
The European Union envoy reiterated the EU’s support for the efforts of the OSCE Minsk Group to resolve the Nagorno Karabakh conflict, APA reported.