Բռնցքամարտ. Փետրվարի 15-ին հայ բռնցքամարտիկները Ռաֆայել Մեհրաբյանի գլխավորությամբ մասնակցում էին Բուլղարիայում անցկացվող միջազգային մրցաշարին: 3 հայ բռնցքամարտիկներից 2-ը վերադարձան մեդալներով` Հովհաննես Դանիելյանը (ք/կ 48) նվաճեց ոսկե մեդալ, Վլադիմիր Հայրապետյանը (ք/կ 64)` բրոնզե:
Կալինինգրադում ավարտվեց բռնցքամարտի թիմային պատանեկան առաջնությունը, որին մասնակցել էին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Գերմանիայի հավաքականները:
Հաղթելով Բելառուսի հավաքականին եւ պարտվելով Ռուսաստանի եւ Գերմանիայի բռնցքամարտիկներին, Հայաստանի հավաքականը 4 թիմերի միջեւ զբաղեցրեց 2 տեղը: Առաջին տեղը զբաղեցրեց Ռուսաստանը, երրորդում` Բելառուսը, չորորդում` Գերմանիան:
Մարտի 6-ին նշանակված «Super Six World Boxing Classic» առաջնության շրջանակներում Արթուր Աբրահամի եւ Անդրե Դիրելիւ միջեւ մենամարտը տեղափոխվել է: Անցյալ շաբաթ հայտնի դարձավ, որ մարզումների ժամանակ Դիրելը վնասել է մեջքը եւ չի կարողանա ռինգ դուրս գալ սկզբնապես նշանակված օրը: «Ինչպե՞ս նա կարող է նախօրոք իմանալ, որ մարտի 27-ին 100% առողջ կլինի: Երբ որեւէ մեկը վնասվածք է ստանում, նա չի կարող նշել իր առողջացման ճշգրիտ ամսաթիվը,- Վեգների խոսքն է մեջբերում BILD-ը:- Դիրելի թիմը հոգեբանական խաղ է ձեռնարկել, բայց դա նրանց ոչ մի առավելություն չի տա: Արթուրը կպահպանի կենտրոնացվածությունը եւ չի շեղվի իր ճանապարհից»:
Իր հաջորդ մենամարտին է պատրաստվում թեթեւագույն քաշային կարգում WBA եւ WIBF վարկածներով աշխարհի չեմպիոն Սյուզի Քենտիկյանը (Գերմանիա), նա մարզվում է Ավստրիայի բարձր լեռնային Զելդեն քաղաքում:
Քենտիկյանը պատրաստվում է ապրիլի 24-ին Գերմանիայում կայանալիք մենամարտին, որը կդառնա այդ օրվա գլխավոր իրադարձությունը: Քենտիկյանի մրցակիցը կլինի Գերմանիայի մեկ այլ ներկայացուցիչ Նադյա Ռաոին (WIBA վարկածով չեմպիոն):
Ծանրամարտ. Փետրվարի 21-23-ը Երեւանի Օլիմպիական հերթափոխի մարզական քոլեջում տեղի ունեցավ Հայաստանի ծանրամարտի առաջնությունը: 6 քաշային կարգերում պայքարում էին կանայք, իսկ տղամարդիկ 8 քաշային կարգերում: Հայաստանի առաջնությունից հետո ծանրամարտիկները կսկսեն պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը: Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը հաղորդել է, որ մարտի 1-ից հավաքականը Ցյուրիխում կանցկացնի ուսումնամարզական հավաքներ, իսկ մարտի 15-ին կմեկնի Մինսկ, որտեղ ապրիլի 2-ին մեկնարկում է Եվրոպայի առաջնությունը:
Շախմատ. Իսպանիայի Լինարես քաղաքում ավարտվել է «Լինարես» ավանդական շախմատային մրցաշարը: Հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը հավաքել է 5.5 միավոր եւ զբաղեցրել 3-դ տեղը: 10 տուրերի ընթացքում Արոնյանը անցկացրել է 9 ոչ ոքի, եւ վերջին տուրում հաղթել է ադրբեջանցի շախմատիստ Վուղար Գաշիմովին: Մրցաշարի հաղթող դարձավ Վեսելին Տոպալովը (Բուլղարիա) 6.5 միավորով:
ՖԻԴԵ-ն հրապարակել է շախմատիստների անունները, որոնք մայիսի 9-25-ը Աստրախանում կխաղան Գրան Պրիի եզրափակչում: Հայաստանը կներկայացնի Վլադիմիր Հակոբյանը:
ՖԻԴԵ-ն հրապարակեց 2010 թ. ապրիլի 25-ից մինչեւ մայիսի 8-ը Ռուսաստանի Նալչիկ քաղաքում անցկացվելիք ՖԻԴԵ-ի կանանց Գրան Պրիի խաղարկության 3-րդ փուլի մասնակիցների վերջնական կազմը:
Նալչիկում մենք կտեսնենք Հայաստանի երկու ուժեղագույն շախմատիստուհիներին` Էլինա Դանիելյանին եւ Լիլիթ Մկրտչյանին: Նրանց մրցակիցները կլինեն Համփի Կոներուն (Հնդկաստան), Հու Յիֆանը, Ժաո Քսյուն (Չինաստան), Պիա Կրամլինգը (Շվեդիա), Նանա Ձագնիձեն (Վրաստան), Տատյանա Կոսինցեւան, Բաիրա Կովանովան (Ռուսաստան), Ժու Չենը (Քաթար), Մոնղոնթուլ Բաթհույագը (Մոնղոլիա), Բեթուլ Յիլդիզը (Թուրքիա):
Իսկ փետրվարի 20-ին ավարտվեց Հենրիկ Կասպարյանի անվան շախմատային կոմպոզիցիաների լուծման Հայաստանի առաջին անհատական առաջնությունը, որը նվիրված է Հայաստանի բազմակի չեմպիոնի 100-ամյակին: Առաջնության հաղթող դարձավ Հովիկ Հայրապետյանը Ստեփանակերտից: Նա հավաքեց 28.25 միավոր:
Ինչպես հայտնեց�առաջնության կազմակերպիչներից մեկը` Յուրա Բուրնազյանը, 2010 թ-ի հունիսին տեղի կունենա կանանց Գրան Պրիի եւ շախմատային խնդիրներ կազմելու մրցաշարները` նվիրված է Կասպարյանի 100-ամյակին:
Ֆուտբոլ. Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հրապարակել է հավաքականի կազմը, որը մարտի 3-ին «Աթաթուրք» մարզադաշտում Բելառուսի հավաքականի դեմ կանցկացնի ընկերական խաղ: Փետրվարի 28-ից մինչեւ մարտի 2-ը հավաքականը Երեւանում կանցկացնի մարզաուսումնական հավաք:
Նույն օրը 2011 Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակներում Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականը կհանդիպի Իռլանդիայի հավաքականի հետ: Խաղը տեղի կունենա Դուբլինում (Իռլանդիա):
«Գանձասար» ակումբը փետրվարի 20-ին մասնակցել է «Թուրքմենբաշիի գավաթ» միջազգային մրցաշարին: Խմբային փուլի վերջին խաղում «Գանձասարը» պարտվեց «Վախշիին» (Տաջիկստան): Հավաքելով միայն մեկ միավոր ավարտեց իր ելույթը Գավաթում:
Իսկ «Բանանցը» ավարտել է առաջին ուսումնամարզական հավաքը Անթալիայում: Հավաքների ընթացքում թիմում փորձաշրջան անցան մի քանի ֆուտբոլիստ: Դարկո Լովրիչը, Էդուարդո Ռոբերտո դոս Սանտոսը եւ Դենիրան Օրտեգան ակումբի հետ արդեն ստորագրել են պայմանագիրը:
«Բանանցի» գլխավոր մարզիչ Ստեվիցա Կուզմանոսկին ասել է, որ ցանկանում է ձեւավորել ուժեղ թիմ, որը պետք է կարողանա հասնել իր նպատակին: Նա նաեւ նշել է, որ «Բանանցը» այլեւս նոր ֆուտբոլիստների կարիք չունի, քանի որ թիմը արդեն կատարել է իր ընտրությունը:
Հայաստանի ֆուտզալի առաջնության 7-դ տուրում «Էրեբունին» հաղթեց «Եվրոպային» 9:3 հաշվով; «Քախսի»-«Հրազդան» 5:13 հաշվով:
Փետրվարի 23-ին «Մետալուրգի» կենտրոնակայանի մամլո կենտրոնում ներկայացրեցին «Մետալուրգի» նոր խաղացողներին: Նոր խաղացողների թվում է Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի կիսապաշտպան Արտակ Դաշյանը: Մինչ Ուկրաինայի առաջնության մեկնարկը Դաշյանը «Մետալուրգի» կազմում անց է կացրել 2 ուսումնամարզական հավաք եւ արդեն փետրվարի 8-ին պայմանագիր է կնքել ակումբի հետ 3 տարի ժամկետով, 2 տարով այն երկարաձգելու իրավունքով:
Իսկ «Ստյաուան», որտեղ հանդես են գալիս Արտավազդ եւ Արման Քարամյանները, փետրվարի 21-ին Ռումինիայի մրցախաղերի երկրորդ շրջանում պարտվել է «Չախլաուլիին» 1:3 հաշվով: Արտավազդ Քարամյանի համար «Ստյաուա»-ի կազմում այս մրցախաղն առաջինն էր, որով պաշտոնապես հանդես եկավ ` որպես փոխարինող խաղի մեջ մտնելով 73-րդ րոպեին:
Բասկետբոլ. Փետրվարի 20-ին Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան ընտրել է նախագահ: Միակ թեկնածուն Ֆեդերացիայի գործող նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանն էր: Նա միաձայն վերընտրվել է 4 տարով: Ռոստոմյանը փետրվարի 18-ից կատարում է նաեւ Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները:
Նախագահի խոսքով, 2010 թվականին Բասկետբոլի ֆեդերացիան բանակային մրցաշար եւ Հայաստանի պատանիների առաջնություն է կազմակերպելու: «Այս տարվա ամռանը Երեւանում տեղի կունենա C դիվիզիոնի Եվրոպայի առաջնությունը, եւ մենք պետք է այն ամենաբարձր մակարդակով անցկացնենք: Կփորձենք լուծել նաեւ Երեւանի մարզադահլիճների խնդիրները»,- ավելացրեց Ռոստոմյանը:
Ֆեդերացիան իր առջեւ խնդիր է դրել` մինչեւ 2012 թվականը 2 միջազգային մրցավար եւ 1 տեսուչ ունենալ:
Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր. Հայաստանի լեռնադահուկորդներ Արսեն Ներսիսյանը եւ Անի-Մաթիլդա Սերեբրակյանը Վանկուվերի Օլիմպիական խաղերում, հսկա ոլորավայրէջք մարզաձեւում չկարողացան հաղթահարել մրցատարածությունը եւ դուրս մնացին հետագա պայքարից: Սերեբրակյանի հաջորդ ելույթը տեղի կունենա փետրվարի 26-ին, իսկ Ներսիսյանը` փետրվարի 27-ին:
Թենիս. Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը վնասվածքի պատճառով հրաժարվել է 1/4 Copa Telmex-2010 մրցաշարի եզրափակչից: Նա պետք է հանդիպեր իսպանացի Ալբերտ Մոնտանյեսի հետ: Իսկ փետրվարի 22-ին Թենիսի միջազգային ասոցիացիան հրապարակել է աշխարհի լավագույն թենիսիստների վարկանիշը: Նալբանդյանը նահանջել է 9 հորիզոնականով եւ 325 միավորով զբաղեցնում է 159-դ տեղը:
Առաջին տեղում է Ռոջեր Ֆեդերերը (Շվեյցարիա), երկրորդում` Նովակ Ջոկովիչը (Սերբիա), երրորդում Ռաֆայել Նադալը (Իսպանիա):

Бокс: Армянские боксеры во главе с Рафаэлем Меграбяном с 15 февраля принимали участие в международном турнире в Болгарии. Из 3 армянских боксеров 2 вернулись медалями: Оганес Даниелян (в/к 48) завоевал золотую медаль, а Владимир Айрапетян (в/к 64) – бронзовую.
А в Калининграде завершился командный юношеский турнир по боксу, в котором принимали участие сборные Армении, России, Белоруссии и Германии.
Одержав 1 победу над сборной Белоруссии и проиграв боксерам России и Германии, сборная Армении заняла 2 место среди 4 команд. Первое место заняла сборная России, Белоруссия на третьем, Германия – на четвертом месте.
Назначенный на 6 марта поединок между Артуром Абрахамом (Германия) и Андре Дирреллом (США) в рамках турнира «Super Six World Boxing Classic» отменен. Диррелл во время спаррингов травмировал спину и не смог бы выйти на ринг в назначенное время. Организаторы турнира приняли решение перенести дату поединка на 27 марта. Тренер армянского боксера Улли Вегнер сообщил, что не верит в травмы Диррелла: «Как он заранее может знать, что к 27 марту он будет здоров на все 100%? Когда кто-то травмирован, он не может называть точную дату своего выздоровления, – скзал Вегнер – Команда Диррелла затеяла психологическую игру, но это не даст им никакого преимущества. Артур будет сохранять сосредоточенность и не сойдет со своего пути».
К своему следующему поединку готовится и чемпионка WBA и WIBF в наилегчайшем весе боксер армянского происхождения Сюзи Кентикян (Германия). Она тренируется в высокогорном австрийском городке Зельден. Бой Кентикяна пройдет в Германии 24 апреля. Ее соперницей будет другая представительница Германии Надя Раои (обладательница титула по версии WIBA).
Тяжелая атлетика: С 21 по 23 февраля в ереванском Государственном Спортивном колледже Олимпийского резерва прошел чемпионат Армении по тяжелой атлетике. В 6 весовых категориях сражались женщины, а в 8 весовых категориях – мужчины. После чемпионата Армении, штангисты начнут готовиться к чемпионату Европы. Президент Федерации Армении по тяжелой атлетике Самвел Хачатрян сообщил, что уже с 1 марта сборная проведет учебно-тренировочные сборы в Цахкадзоре, а 15 марта поедет в Минск, где 2 апреля стартует чемпионат Европы.
Шахматы: В испанском городе Линарес завершился традиционный шахматный турнир «Линарес». Армянский гроссмейстер Левон Аронян набрал 5,5 очков и занял 3 место. В течение 10 туров Аронян провел 9 ничейных игр и одержал единственную победу в последнем туре над азербайджанским шахматистом Вугаром Гашимовым. Победителем турнира стал Веселин Топалов (Болгария) с 6,5 очками.
FIDE (Международная шахматная Федерация) опубликовала имена шахматистов, которые 9- 25 мая в Астрахани сыграют в финале Grand Prix. Армению на Grand Prix представит Владимир Акопян.
Grand Prix среди женщин состоится с 25 апреля по 8 мая в российском городе Нальчике. В 3 этапе сыграют и армянские шахматистки Элина Даниелян и Лилит Мкртчян
А 20 февраля завершился первый индивидуальный чемпионат Армении по решению шахматных композиций имени Генрика Каспаряна, посвященный 100-летию многократного чемпиона Армении. Победителем чемпионата стал Овик Айрапетян из Степанакерта, он набрал 28,25 очков.
Как сообщил один из организаторов чемпионата Юра Бурназян, в июне 2010 года пройдет Grand Prix среди женщин и международный турнир по составлению шахматных задач, посвященный 100-летию Каспаряна. «Мы уже отправили заявки в разные страны и до середины апреля получим шахматные задачи от участников»,- добавил Бурназян.
Футбол: Главный тренер национальной сборной Армении по футболу Вардан Минасян опубликовал состав сборной, которая 3 марта проведет товарищеский матч против сборной Белоруссии на стадионе “Ататюрк” в Анталье. С 28 февраля по 2 марта сборная проведет учебно-тренировочный сбор в Ереване в техническом центре сборных команд.
В этот же день в рамках отборочного турнира чемпионата Европы-2011 года молодежная сборная Армении по футболу проведет матч против сборной Ирландии. Матч состоится в Дублине (Ирландия) на стадионе «Талагт».
Главный тренер молодежной сборной Армении Флеминг Серицлев опубликовал состав сборной, который в Ереване с 25 февраля по 1 марта проведет учебно-тренировочный сбор в техническом центре сборных команд.
Армянский клуб «Гандзасар» с 20 февраля принимал участие в традиционном международном турнире «Кубок Туркменбаши». В последней игре группового этапа «Гандзасар» проиграл «Вахш» (Таджикистан) и, набрав лишь одно очко, завершил свое выступление в «Кубке Туркменбаши».
А ереванский «Бананц» закончил первый учебно-тренировочный сбор в Анталье. В команде во время сборов прошли просмотр несколько футболистов. Дарко Ловрич, Эдуардо Роберто дос Сантос и Дениран Ортега уже подписали контракт с клубом.
Главный тренер «Бананца» Стевица Кузманоски сказал, что хочет сформировать нормальную и сильную команду, которая намерена выполнять поставленные задачи и достичь результата. Кузманоски также отметил, что "Бананц" больше не нуждается в новых футболистах, и команда уже сделала свой выбор.
В 7 туре чемпионата Армении по футзалу «Эребуни» победил «Европу» со счетом 9:3, а «Кахси»- «Раздана» со счетом 5:13.
23 февраля в пресс-центре УТБ "Металлург" состоялось представление новых игроков донецкого "Металлурга". В число новых игроков входит и полузащитник молодежной сборной Армении Артак Дашян. До старта чемпионата Украины в составе «Металлурга» Дашян провел 2 учебно-тренировочных сбора, и уже 8 февраля заключил контракт с клубом на три года, с возможностью продлить еще на два года.
А «Стяуа», где выступают Артавазд и Арман Карамяны, 21 февраля во втором круге чемпионата Румынии проиграл «Чахлаули» со счетом 1:3. Из армянских футболистов на замену вышел только Артавазд Карамян.
Баскетбол: 20 февраля Федерация баскетбола Армении избрала президента. Единственным кандидатом был действующий президент Федерации Грачья Ростомян. Он единогласно был переизбран на 4 года. Ростомян с 18 февраля так же исполняет обязанности генерального секретаря национального Олимпийского комитета Армении.
По словам президента в 2010 году Федерация организует армейский турнир и чемпионат Армении среди юношей. «Летом этого года в Ереване пройдет чемпионат Европы дивизиона С, и мы должны его провести на высшем уровне. Постараемся решить и задачи спортзалов Еревана»,- добавил Ростомян.
В этот же день Федерация наградила призеров и чемпионов Армении 2009 года. Среди женщин Кубок и золотые медали получила команда «Атис», а среди мужчин – «Политехник».
Зимние Олимпийские игры: Горнолыжники Армении Арсен Нерсисян и Ани – Матильда Серебрякян на 21 зимних ванкуверских Олимпийских играх в виде гигантский слалом не смогли преодолеть дистанцию и выбыли из дальнейшей борьбы. Следующее выступление Серебрякян в слаломе состоится 26 февраля, а Нерсисян на старт выйдет 27 февраля.
Теннис: Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян из-за повреждения отводящей мышцы правого бедра отказался от 1/4 финала турнира Copa Telmex-2010, где должен был встречаться с испанцем Альбертом Монтаньесом. А уже 22 февраля ATP (Международная ассоциация тенниса) опубликовала рейтинг сильнейших теннисистов мира. Налбандян опустился на 19 сточек и с 325 очками занимает 159 место.
На первом месте Рожер Федерер (Швейцария), на 2-ом – Новак Джокович (Сербия), на 3-ем – Рафаэль Надаль (Испания).