1 Մարտ 2010 - 07:47 AMT
Հայկական մասնավոր ընկերությունները եւ կառավարական կառույցները պետք է շուտափույթ կերպով լուծեն տեղեկատվական անվտանգության հարցը, կարծում է Apaga Technologies ընկերության մարքեթինգի բաժնի մենեջեր Հայկ Ասրիյանցը: Ինչպես նշել է Հայկ Ասրիյանցը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում, հայկական ընկերությունները եւ կազմակերպությունները հազվադեպ են կիրառում SSL հավաստագրերը, որն ինտերնետում սերվերի եւ ընկերության միջեւ փոխանցվող տեղեկություններն անպաշտպան է դարձնում:
«Հարցն առավել սուր է դրվում, երբ գործարքը տեղի է ունենում Հայաստանի սահմաններից դուրս, թեեւ երկրի ներսում էլ գոյություն ունեն նման վտանգներ: Երբ դուք գնումներ եք կատարում online-խանութներում, ուղարկում կամ ստանում եք հաշվետվություն, ձեր տվյալները կարող են բռնագրավվել պրովայդերից սերվեր ճանապարհին ցանկացած հանգույցում: Այսօր դա հույժ կարեւոր խնդիր է պետական կառույցների համար, որոնք իրենց կայքերում չեն կիրառում գաղտնագրեր: Ինչպես հայտնի է, Ինտերնետի փոխանցման մեծ մասն իրականանում է Թուրքիայի եւ Վրաստանի տարածքներով: Դա պաշտոնական գրագրությունը խոցելի է դարձնում»,- նշել է նա:
Այդ խնդրի լուծումներից մեկը հավաստագիրն է` մշակված երրորդ կողմի կողմից: Apaga Technologies-ն առաջարկում է օգտվել VeriSign ընկերության արտադրության SSL հավաստագրերից, որոնց վստահում են աշխարհի 96 խոշորագույն բանկերը: Հայկ Ասրիյանցի խոսքերով տվյալների պաշտպանության խնդիրն առավել հրատապ է դառնում երկրում: Այսպես, անցյալ տարի հայկական բանկերից մեկը 150 000 մլն դոլար արժողությամբ վնաս է կրել տվյալների փոխանցման համակարգի ոչ բավարար պաշտպանվածության պատճառով: Միաժամանակ, ԱՄՆ-ում նման կորուստները միլիոնավոր դոլարների են հասնում: «Տեղեկատվական անվտանգության հարցը պետք է սկսել լուծել անհապաղ, առավել եւս, որ խոսքը գնում է մեծ գումարների մասին»,- ասել է նա:
Այսօրվա դրությամբ անվտանգ ծածկագրեր կիրառող կազմակերպությունների շարքում են մի շարք հայկական բանկեր, ՀՀ ԱԳՆ-ն, ինչպես նաեւ VivaCell-MTC եւ Orange Armenia բջջային կապի օպերատորները:

1 Март 2010 - 07:47 AMT
Армянским частным компаниям и правительственным структурам необходимо в скорейшем порядке решить вопросы информационной безопасности, считает менеджер по маркетингу компании Apaga Technologies Айк Асриянц. Как отметил в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net Айк Асриянц, армянские компании и организации редко используют SSL-сертификаты, что делает данные, передаваемые в Интернете между сервером и компанией, незащищенными.
«Вопрос становится особенно острым, когда сделка производится за пределами Армении, хотя и внутри страны есть подобные риски. Когда вы делаете покупки в online-магазине, отсылаете или получаете отчет – ваши данные могут быть перехвачены на пути от провайдера к серверу на любом узле. Сегодня это насущная проблема для государственных структур, которые не используют кодировку на своих сайтах. Как известно, часть трафика Интернета проходит через территорию Турции и Грузии. Это делает официальную переписку уязвимой”, – отметил он.
Одно из решений этой проблемы – сертификат, разработанный третьей стороной. Apaga Technologies предлагает использовать цифровые SSL сертификаты производства компании VeriSign, которой доверяют 96 крупнейших банков мира. По словам Айка Асриянца, проблема защиты данных становится все более актуальной в стране. Так, в прошлом году один из армянских банков понес убытки в размере $150 000 из-за недостаточно защищенной системы передачи данных. Между тем, в США подобные потери исчисляются миллионами долларов. “Вопросы информационной безопасности необходимо начать решать немедленно, тем более, что речь идет о небольших суммах”, – сказал он.
На сегодняшний день среди организаций, использующих безопасный криптографический протокол, ряд армянских банков, министерство иностранных дел РА, а также операторы мобильной связи VivaCell-МТС и Orange Armenia.