14 Մարտ 2010 - 08:51 AMT
Վիկ Դարչինյանը պաշտպանեց իր WBA/ IBF վարկածներով տիտղոսները, իսկ Հայաստանում տեղի ունեցավ սնոուբորդի առաջին առաջնությունը
WBA, WIBF եւ WBO վարկածներով գերթեթեւ քաշային կարգում աշխարհի չեմպիոն Սյուզի Կենտիկյանը (Գերմանիա) ապրիլի 24-ին Գերմանիայում մրցելու է գերմանացի բռնցքամարտուհի Նադիա Ռաոյի հետ (WIBA վարկածով տիտղոսակիր):
Կենտիկյանը մարտի 9-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ ցանկանում է հաղթանակի հասնել նոկաուտով: «Անհամբեր սպասում եմ այս մենամարտին: Այս մարտը նման է լինելու երկու կրակների միջեւ պայքարի, եւ ես պետք է ավելի հզոր լինեմ»,- ասել է Կենտիկյանը:
Հայ սիրողական բռնցքամարտիկները մարտի 9-14-ը մասնակցում են Չեխիայում տեղի ունեցող միջազգային մրցաշարին: Այնտեղ հանդես են գալու 6 բռնցքամարտիկներ` Ազատ Հովհաննիսյանը (57 կգ ք/կ), Արա Պուլուզյանը (60 կգ ք/կ), Հրաչիկ Ջավախյանը (64 կգ ք/կ), Արմեն Եփրեմյանը (69 կգ ք/կ), Անդրանիկ Հակոբյանը (75 կգ ք/կ) եւ Ցոլակ Անանիկյանը (91 կգ ք/կ):
Ձյուդո. Մարտի 7-ին «Դինամո» մարզահամալիրում տեղի է ունեցել ձյուդոյի Հայաստանի առաջնություն: Գավաթին մասնակցում էին մոտ 100 ձյուդոիստներ, որոնցից 15-ը կանայք էին:
Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի սպորտի գծով տնօրեն Հարություն Ամիրխանյանը հայտնեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ տղամարդկանց շարքում գավաթակիրներ են դարձել հետեւյալ ձյուդոիստները. Հովհաննես Դավթյան (60 կգ ք/կ), Տիգրան Վարոսյան (66 կգ ք/կ), Հայկ Համբարձումյան (81 կգ ք/կ), Արմեն Իսպիրյան (90 կգ ք/կ), Հակոբ Առաքելյան (100 կգ ք/կ) եւ Ազատ Աբրահամյան (ք/կ+100):
Ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանի խոսքերով Գավաթն անց է կացել Միջազգային ֆեդերացիայի չափորոշիչներին համապատասխան, եւ առաջին անգամ բոլոր մենամարտերը նկարահանվել են տեսախցիկով:
Հայաստանի գավաթի խաղարկությունից հետո մարտի 15-29-ը ձյուդոիստներն Աբովյանում անցկացնելու են ուսումնամարզական հավաք, որտեղ պատրաստվելու են Եվրոպայի առաջնությանը: Առաջնությունը տեղի է ունենալու ապրիլի 21-ին Վիեննայում (Ավստրիա):
Թենիս. Դեվիսի Գավաթ-2010-ի 1/8 եզրափակչում Արգենտինայի հավաքականը հաղթանակ տարավ Շվեդիայի հավաքականի հանդեպ: Այդպիսով, 1/4 եզրափակչում Արգենտինայի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Ռուսաստանի հավաքականի հետ: Ինչպես հաղորդում է gotennis.ru-ն, Արգենտինա-Ռուսաստան հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում հուլիսի 9-11-ը:
Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը 1/8 եզրափակչում չորս սեթերում առանց դժվարության 7:5, 6:3, 4:6 եւ 6:4 հաշվով հաղթեց շվեդացի Անդրաս Վինչիգուերրուին:
Հաղթանակից հետո Նալբանդյանը խոստովանեց, որ իրեն կրկին անհանգստացնում էր ոտքի ցավը: «Հանդիպման հենց սկզբից ես ինձ այնքան էլ լավ չէի զգում: Այն բանից հետո, երբ ես հաղթեցի առաջին սեթում, զգացի, որ ոտքս ցավում է, եւ ամեն հաջորդ խաղարկմանը ես գնալով ավելի վատ էի զգում: Բայց ես պարզապես փորձեցի 100%-ով գործի դնել իմ ունակությունները, եւ այսօր դա բավական եղավ: Մենք բոլորս շատ լավ աշխատանք կատարեցինք այս հանգստյան օրերին: Մեր բոլոր մարզիկներն ամենաբարձր մակարդակով խաղացին, եւ ես ցանկանում եմ շնորհավորել նրանց»,- ասաց Նալբանդյանը:
Ծանրամարտ. Ապրիլի 2-11-ը Մինսկում (Բելոռուս) տեղի է ունենալու տղամարդկանց եւ կանանց շարքում Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունը:
Հայաստանը Եվրոպայի տղամարդկանց առաջնությունում ներկայացնելու են 7 ծանրորդներ: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանը հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ առաջնության մեկնարկից առաջ անցկացվել է 4 ուսումնամարզական հավաք. «Այժմ մենք Ծաղկաձորում ենք, իսկ մարտի 18-ին մեկնելու ենք Մինսկ, որտեղ անցկացնելու ենք վերջին հավաքը»,- ասել է Մխիթարյանը:
Առաջնությանը մասնակցելու են հետեւյալ ծանրորդները. Սմբատ Մարգարյան (6 կգ ք/կ), Առաքել Միրզոյան եւ Տիգրան Մարտիրոսյան (երկուսն էլ 77 կգ ք/կ), Էգդար Գեւորգյան եւ Գեւորգ Պողոսյան (երկուսն էլ 85 կգ ք/կ), Արթուր Բաբայան (105 ք/կ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյան (ք/կ+105): Կանացից ելույթ են ունենալու Մելինե Դալուզյանը (69 ք/կ) եւ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75 ք/կ):
Ֆուտբոլ. Մարտի 10-ին ՖՖԱ կենտրոնակայանում տեղի է ունենալու ՖՖԱ Հանձնաժողովի արտոնագրման նիստը, որի նպատակը «ազգային» արտոնագիր ստանալու արժանի թիմերի բացահայտումն էր:
Հանձնաժողովը որոշում կայացրեց, որի համաձայն արտոնագիր ստանալու են բարձրագույն լիգայի 8 ակումբներ` «Փյունիկ», «Միկա», «Ուլիս», «Բանանց», «Գանձասար», «Շիրակ», «Կիլիկիա» եւ «Էրեբունի-Դիլիջան»:
Հայաստանի մինչեւ 17 տարեկանների ֆուտբոլի հավաքականը ժամանել է Իրան, որտեղ կայանալու է Իրանի մինչեւ 17 տարեկանների ֆուտբոլի հավաքականի հետ 2 ընկերական հանդիպում: Հանդիպումները տեղի են ունենալու մարտի 12-ին եւ 14-ին Թեհրանում:
Հովհաննես Գոհարյանը «ԲԱՏԷ» կազմում դարձել է Բելառուսի Սուպերգավաթի հաղթող: Մարտի 8-ին «ԲԱՏԷ»-ն հանդիպել է «Նավթանուի» հետ եւ հաղթել հետխաղային 11 մետրանոցով:
Շախմատ. Մարտի 5-19-ը խորվաթական Ռիեկ քաղաքում տեղի է ունենում Եվրոպայի շախմատի անհատական առաջնությունը տղամարդկանց եւ կանանց շարքում: Հայաստանը ներկայացնում են 17 շախմատիստներ եւ շախմատիստուհիներ: 5 փուլերից հետո ամենաբարձր արդյունքներն ունեն Հրանտ Մելքումյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, կանանցից` Լիլիթ Գալոյանը: 3-ն էլ առաջատարներից ետ են մնում 0,5 միավորով:
Սնուոբորդ. Մարտի 6-ին Ծաղկաձորում կայացավ Հայաստանի սնոուբորդքրոսի առաջին բաց առաջնությունը: Այն կազմակերպել էին ԱՄՆ դեսպանությունն ու Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեն: Չեմպիոն դարձավ Կարեն Միրզոյանը:
Առաջնությանը ներկա էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը եւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Արթուր Պետրոսյանը:
Մարի Յովանովիչը նշեց, որ ուրախ է Հայաստանում սնոուբորդի առաջին առաջնության կայացման համար: «Հուսով եմ` դա միայն սկիզբն է, եւ որ սնոուբորդը կզարգանա Հայաստանում: Շնորհակալություն Ամբերին ու Էրինին, ովքեր Յուտայից Հայաստան ժամանեցին որպես «սպորտի դեսպաններ»,- ասաց նա:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության եւ ՀՀ Օլիմպիական կոմիտեի հրավերով Հայաստանում էին ԱՄՆ-ից ժամանած սնոուբորդիստուհիներ Ամբեր Սթոքհաուսը եւ Էրին Քոմսթոքը: Նրանք Հայաստան էին ժամանել «Սպորտի դեսպաններ» ծրագրի շրջանակներում եւ իրենց ավանդը ներդրել Հայաստանում սնոուբորդի առաջնության անցկացման գործում:

14 Март 2010 - 08:51 AMT
Вик Дарчинян защитил свои титулы по версиям WBA/IBF, а в Армении прошел первый чемпионат по сноубордкроссу
А чемпионка мира в наилегчайшем весе по версиям WBA, WIBF и WBO Сюзи Кентикян (Германия) 24 апреля в Гамбурге сразится с немецкой боксершой Надией Раои (обладательница титула по версии WIBA).
Кентикян 9 марта на пресс-конференции заявила, что хочет достичь победы нокаутом. «С нетерпением жду этого поединка. Это борьба будет похожа на борьбу двух огней, и я должна быть мощнее»,- сказала Кентикян.
Армянские любительские боксеры 9-14 марта принимают участие на международном турнире в Чехии. Там выступят 6 боксеров – Азат Оганнесян (в/к 57), Ара Пулузаян (в/к 60), Грачик Джавахян (в/к 64), Армен Епремян (в/к 69), Андраник Акопян (в/к 75) и Цолак Ананикян (в/к 91).
Дзюдо: 7 марта в спортивном комплексе “Динамо” прошел Кубок Армении по дзюдо. В Кубке принимали участие 100 дзюдоистов, 15 из них – женщины.
Обладателями Кубка среди женщин стали: Ерджаник Карапетян (в/к 48), Роза Хачатрян (в/к 52), Ануш Акобян (в/к 57) и Ани Иличян (в/к +57). Среди мужчин сильнее были Ованнес Давтян (в/к 60), Тигран Варосян (в/к 66), Роберт Варданян (в/к 73), Айк Амбарцумян (в/к 81), Армен Испирян (в/к 90), Акоб Аракелян (в/к 100) и Азат Абраамян (в/к +100).
А, по словам президента Федерации дзюдо Алексана Аветисяна, Кубок прошел по стандартам Международной Федерации, и впервые все поединки снимались видеокамерами.
После розыгрыша Кубка Армении дзюдоисты 15-29 марта проведут сборы в Абовяне, где будут готовиться к чемпионату Европы. Чемпионат состоится 21 апреля в Вене (Австрия).
Теннис: Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян в 1/8 финала в четырех сетах не без труда победил шведа Андреаса Винчигуэрру со счетом 7:5, 6:3, 4:6, 6:4 и принес победу сборной Аргентины.
Налбандян признался, что его снова беспокоили боли в ноге. “После того как я взял первый сет, почувствовал боль в ноге, и с каждым последующим розыгрышем мне становилось хуже. Я просто старался выложиться на все 100 процентов, и сегодня этого оказалось достаточно”, – сказал Налбандян.
В четвертьфинале аргентинцы встретятся со сборной России. Матч состоится в Москве с 9 по 11 июля.
Тяжелая атлетика: 2-11 апреля в Минске (Белоруссия) пройдет чемпионат Европы по тяжелой атлетике среди мужчин и женщин.
Армению на чемпионате Европы среди мужчин представят 7 штангистов. Главный тренер сборной Армении Ашот Мхитарян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что до старта чемпионата было проведено 4 учебно-тренировочные сбора: «Сейчас мы находимся в Цахкадзоре, а 18 марта отправимся в Минск, где и проведем последний сбор»,- сказал Мхитарян.
Ва чемпионате примут участие следующие штангисты: Смбат Маргарян (в/к 56), Аракел Мирзоян и Тигран Мартиросян (оба в/к 77), Геворк Погосян и Эдгар Геворкян (оба в/к 85), Артур Бабаян (в/к 105) и Рубен Алексанян (в/к + 105). Среди женщин выступят Мелине Далузян (в/к 69) и Рипсиме Хуршудян (в/к 75).
Футбол: 10 марта в штаб-квартире ФФА состоялось заседание Комитета ФФА по лицензированию, целью которого являлось выявление клубов, достойных получения “национальной” лицензии, и тем самым – участия в первенстве Высшей лиги Армении по футболу 2010 года.
Комитет по лицензированию принял решение, согласно которому лицензии будут вручены всем 8 клубам Высшей лиги. Это футбольные клубы “Пюник”, “Мика”, “Улисс”, “Бананц”, “Гандзасар”, “Ширак” и “Киликия”, а также новичок лиги – спортивный клуб “Эребуни-Дилижан”.
Начальник отдела лицензирования ФФА Арно Саркисян был делегатом УЕФА на матче 1/8 финале Лиги Чемпионов «Манчестер Юнайтед»-«Милан». Матч закончился 5:0 в пользу “Манчестера Юнайтеда”.
Сборная Армении по футболу до 17 лет отбыла в Иран, где проведет 2 товарищеских матча со сборной Ирана до 17 лет. Встречи состоятся 12 и 14 марта в Тегеране.
7 марта «Металлург», где играют Генрих Мхитарян и Артак Дашян, встретился с «Шахтером». Матч завершился поражением “Металлурга” со счетом 0:1, после которого клуб с 30 очками занимает 5 место.
А Оганнес Гоарян в составе «БАТЭ» стал обладателем Суперкубка Белоруссии. 8 марта “БАТЭ” сыграл с «Нафтаном» и победил послематчевыми пенальти.
Шахматы: 5-19 марта в хорватском городе Риека проходит индивидуальный чемпионат Европы по шахматам среди мужчин и женщин. Армению представляют 17 шахматистов и шахматисток. После 5 тура самые высокие результаты имеют Грант Мелкумян, Самвел Тер-Саакян, а среди женщин – Лилит Галоян. Все 3 шахматистов от лидеров отстают на 0,5 очка.
Сноуборд: 6 марта в Цахкадзоре состоялся первый чемпионат Армении по сноубордкроссу. Чемпионат организовали посольства США и Олимпийский комитет Армении.
На первом чемпионате Армении победил Карен Мирзоян (Цахкадзор), на втором месте Мгер Галстян (Ереван), на третьем – Сейран Арутюнян (Ереван).
На чемпионате присутствовали посол США в Армении Мари Йованович и министр спорта и по вопросам молодежи РА Артур Петросян.
По приглашению посольства США в Армении и Олимпийского комитета РА, в Армении находились сноубордистки из США Амбер Стокхаус и Эрин Комсток. Они прибили в Армению в рамках программы «Послы спорта» и способствовали проведению чемпионата Армении по сноуборду.