22 Մարտ 2010 - 07:43 AMT
Մարտի 18-ին ՀԱՕԿ-ը հայտարարել է, որի չի մասնակցելու առաջնությանը: «Աշխարհի գավաթում հաջող հանդես գալուց հետո հավաքականը պատրաստվում է աշխարհի առաջնությանը, բացի դրանից Եվրոպայի առաջնությունը վարկանիշային չէ»,- ասվում է ՀԱՕԿ մամլո հաղորդագրությունում:
Շախմատ Մարտի 17-ին Ռիեկ քաղաքում (Խորվաթիա) ավարտվել է տղամարդկանց եւ կանանց շարքում Եվրոպայի անհատական առաջնությունը: Հայ գրոսմայստերներից ամենաբարձր` 10-րդ տեղը զբաղեցրեց Արման Փաշիկյանը եւ նվաճեց Աշխարհի գավաթի ուղեգիր:
Մարտի 18-ին կայացել է Եվրոպայի առաջնության թայ-բրեկը, որտեղ խաղարկվելու է եւս 12 ուղեգիր: Թայ-բրեկում խաղալու են Վլադիմիր Հակոբյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը եւ Գաբրիել Սարգսյանը, որոնք հավաքել են 7,5 միավոր: Շախմատիստները խաղալու են արագ շախմատի եւ կույր շախմատի երկու պարտիաներում:
Աշխարհի գավաթը տեղի է ունենալու հուլիսի 11-20-ը Աբու-Դաբիում (ԱՄԷ):
Լեւոն Արոնյանը Նիցցայում (Ֆրանսիա) մասնակցում է «Ամբեր» արագ շախմատի եւ կույր շախմատի մրցաշարին: Բացի նրանից, մրցաշարին մասնակցում են 11 գրոսմայստերներ:
4 փուլերից հետո հայ շախմատիստը 3,5 միավորներով կիսում է 7-10-րդ տեղը Սերգեյ Կարյակինի (Ռուսաստան), Պյոտր Սվիդլերի (Ռուսաստան) եւ Վուգար Գաշիմովի (Ադրբեջան) հետ: «Ամբեր» մրցաշարում երկիշխանություն է. Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա) եւ Վասիլի Իվանչուկը (Ուկրաինա) 6 միավորներով գլխավորում են մրցաշարային աղյուսակը:
Ֆուտբոլ Մոսկվայում մարտի 16-ին ավարտվել է EURO-2010-ի «Բ» խմբի խաղացնակի քննարկումը: Երկար բանակցություններից հետո ներկայացվել է խաղերի օրացույց, որը կազմել են Իռլանդիայի եւ Սլովակիայի պատվիրակությունները:
«Բ» խմբի բոլոր 5 հավաքականների ներկայացուցիչները համաձայնել են խաղացանկի հետ, բացի Հայաստանի հավաքականից, որի համար խաղացանկն անհարմար է կազմվել: Այժմ «Բ» խմբի խաղերը կազմում է UEFA-ն վիճակահանության օգնությամբ: «Բ» խմբում հանդես են գալու Ռուսաստանի, Սլովակիայի, Իռլանդիայի, Մակեդոնիայի եւ Անդորրայի հավաքականները:
Հայաստանի Բրձրագույն լիգան մեկնարկում է մարտի 27-ից եւ ավարտվելու է նոյեմբերի 14-ին: Առաջին փուլում մարտի 27-ին կայանալու են «Իմպուլս»- «Ուլիս», «Շիրակ»-«Փյունիկ», իսկ մարտի 28-ին` «Կիլիկիա»- «Գանձասար», «Միկա»- «Բանանց» հանդիպումները:
Հայաստանի մինչեւ 17 տարեկանների ֆուտբոլի հավաքականն Իրանում երկու ընկերական հանդիպում է անցկացրել Իրանի մինչեւ 17 տարեկանների հավաքականի հետ: Երկու հանդիպումներում հայկական ընտրանին պարտություն է կրել միեւնույն հաշվով` 3:0: Հանդիպումները կայացել են մարտի 12-ին եւ 14-ին Թեհրանում:
Ինչպես հայտնում է sampdorianews-ը, մեջբերելով «Corrire dello Sport» հրատարակչությունը, «Սամպդորիա» եւ «Ռոմա» ֆուտբոլային ակումբները բանակցություններ են վարում հայկական ծագմամբ ուրուգվայացի հարձակվող Խոակին Բոգոսյանի հետ:
Բացի իտալական ակումբներից «Նյուելս օլդ բոյզ»-ի ֆուտբոլիստով հետաքրքրվում են նաեւ «Աստոն Վիլլան» (Անգլիա) եւ լեւերկուզենյան (Բայերը) (Գերմանիա):
«Ուրալ» ֆուտբոլային ակումբը, որը հանդես է գալիս Ռուսաստանի առաջնության առաջին դիվիզիոնում, պայմանագիր է ստարագրել Արթուր Մալոյանի հետ:
«Միկայի» ֆուտբոլիստներ Արամ Ոսկանյանը եւ Հրաչյա Միքայելյանը պայմանագրեր են ստորագրել համապատասխանաբար ուզբեկական «Լոկոմոտիվ» եւ «Իմպուլս» թիմերի հետ:
Մարտի 13-ին Դոնեցկի «Մետալուրգը», որտեղ հանդես են գալիս Հայաստանի ազգային եւ երիտասարդական հավաքականների ֆուտբոլիստներ Հենրիխ Մխիթարյանը եւ Արտակ Դաշյանը, հանդիպել է զապորոժյան «Մետալուրգի» հետ: Խաղն ավարտվել է 3:2 հաշվով հօգուտ զապորոժյան թիմի: Պարտությունից հետո Դոնեցկի «Մետալուրգը» 30 միավորներով զբաղեցնում է 6-րդ տեղը եւ զիջում է Ուկրաինայի չեմպիոն Կիեւի «Դինամոյին» 19 միավորով:
Բռնցքամարտ Մարտի 14-ին Չեխիայում ավարտվել է բռնցքամարտի միջազգային մրցաշարը եւ Հայաստանի հավաքականը Ռաֆայել Մեհրաբյանի գլխավորությամբ 3 մեդալներով վերադարձել են Հայաստան: Արծաթե մեդալ է նվաճել Արմեն Եփրեմյանը (69 ք/կ): Բրոնզե մեդալներ են նվաճել Արա Պուլուզյանը (60 ք/կ) եւ Ցոլակ Անանիկյանը (91 ք/կ):
Մասնագետները կազմել են հայ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի (Գերմանիա) եւ ամերիկացի Անդրե Դիրելլի հետ մենամարտի անտրոպոմետրական ցուցանիշը: Մասնագետների կարծիքով, Աբրահամը փորձում է դիմադրել ատլետիկ կազմվածքով Դիրելլիի արագ հարվածներին իր դիպուկ հարվածներով, պաշտպանությմաբ եւ բազմազանությամբ:
Թենիս Մարտի 14-ին Ինդիան-Ուելսում BNP Paribas Open-2010 մրցաշարում արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը երրորդ շրջանում հանդիպում ունեցավ ավստրիացի Յուրգեն Մելցերի հետ: Նալբանդյանը 6:4, 6:1 հաշվով պարտություն կրեց:
Սամբո Մարտի 12-14-ը վանաձորում տեղի է ունեցել պատանիների եւ երիտասարդների շարքում Հայաստանի սամբոյի առաջնությունը, որին մասնակցում էին 206 մարզիկներ:
1992-1993թթ. ծնվածները մասնակցում էին 10 քաշային կարգերում, իսկ 1990-1991թթ. ծնվածները` 8 քաշային կարգերում:
Պատանիների շարքում հաղթողները ստացել են Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի սերտիֆիկատներ, իսկ երիտասարդների շարքում հաղթողները` սերտիֆիկատներ եւ մեդալներ:
Գանդբոլ Հայաստանի գանդբոլի կանանց հավաքականը մարտի 18-21-ին Իսրայելում կմասնակցի «Չելինջ տրոֆի» միջազգային մրցախաղին: Հայաստանի գանդբոլի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքէջի տվյալների համաձայն, մրցախաղին հանդես են գալու նաեւ Իսրայելի, Կիպրոսի եւ Մալթայի հավաքականները: 2006 թ. մեր հավաքականն այս մրցախաղում գրավել է 3-րդ տեղը: Այն ժամանակ մրցախաղը տեղի էր ունենում Բոսնիայում:

22 Март 2010 - 07:43 AMT
18 марта АНОК официально заявил об отказе участия в чемпионате: “После удачного выступления на Кубке мира, сборная готовится к чемпионату мира, кроме этого чемпионат Европы не рейтинговый”,- говорится в пресс- релизе АНОК-а.
Шахматы: 17 марта в Риеке (Хорватия) завершился индивидуальный чемпионат Европы по шахматам среди женщин и мужчин. Из армянских гроссмейстеров самое высокое- 10 место занял Арман Пашикян и завоевал путевку на Кубок мира.
18 марта состоится тай-брейк чемпионата Европы, где будут разыграны еще12 путевок. В тай-брейке сыграют Владимир Акопян, Роберт Оганнесян и Габриель Саркисян, которые набрали 7,5 очков. Шахматисты сыграют в двух партиях по быстрым шахматам и по блицу.
Кубок мира пройдет 11-20 июля в Абу-Даби (ОАЭ).
А Левон Аронян в Ницце (Франция) принимает участие шахматном турнире “Амбер” по быстрым шахматам и шахматам вслепую. Кроме Ароняна в турнире принимают участие 11 гроссмейстеров.
После 4 тура армянский шахматист с 3,5 очками делит 7-10 места с Сергеем Карякиным (Россия), Петром Свидлером (Россия) и Вугаром Гашимовом (Азербайджан). В турнире “Амбер” двоевластие: Магнус Карлсен (Норвегия) и Василий Иванчук (Украина) возглавляют турнирную таблицу с 6 очками.
Футбол: В Москве 16 марта завершилось обсуждение расписания игр группы «В» EURO-2012. После долгих переговоров был представлен календарь игр, который составили делегации сборных Ирландии и Словакии.
Представители всех 5 сборных группы «В», кроме сборной Армении, согласились с расписанием игр. Для армянской стороны матчи были составлены неудобно. Теперь календарь игр группы «B» составит UEFA с помощью жеребьевки. В группе «B» также сыграют сборные России, Словакии, Ирландии, Македонии и Андорры.
Высшая Лига Армении 2010 года стартует 27 марта и завершится 14 ноября. В первом туре 27 марта состоятся игры «Импульс»-«Улисс», «Ширак»-«Пюник», а 28 марта «Киликия» сыграет с «Гандзасаром», а «Мика» с «Бананцем».
А сборная Армении по футболу до 17 лет в Иране провела 2 товарищеских матча со сборной Ирана до 17 лет. В двух встречах армянская сборная потерпела поражение с одинаковым счетом – 3:0.
Итальянские футбольные клубы «Сампдория» и «Рома» ведут переговоры по приобретению уругвайского форварда армянского происхождения Хоакина Богосяна. Кроме итальянских клубов услугами футболиста «Ньюэллс Олд Бойз» (Аргентина) интересуются также «Астон Вилла» (Англия) и леверкузенский «Байер» (Германия).
Футбольный клуб «Уралл», который выступает в первом дивизионе чемпионата России, подписал контракт с Артуром Малояном.
А футболисты «Мики» Арам Восканян и Грачья Микаелян заключили контракт соответственно с узбекским “Локомотивом” и с “Импульсом” (Дилижан).
13 марта донецкий «Металлург», где выступают футболисты национальной и молодежной сборной Армении Генрих Мхитарян и Артак Дашян, сыграл против запорожского «Металлурга». Матч закончился со счетом 3:2 в пользу запорожской команды. После поражения донецкий «Металлург» с 30 очками занимает 6 место и уступает лидеру чемпионата Украины – киевскому «Динамо» 19 очков.
А клуб Оганнеса Гоаряна – белорусский «БАТЭ» сыграл в 1/4 финале Кубка Белоруссии против «МТЗ-РИПО» и вошел в полуфинал по итогам двух игр со счетом 7:1.
Бокс: 14 марта в Чехии завершился международный турнир по боксу и сборная Армении во главе с Рафаэлем Меграбяном вернулась в Армению с 3 медалями. Серебряная медаль на счету у Армена Епремяна (в/к 69). Бронзовые медали завоевали Ара Пулузаян (в/к 60) и Цолак Ананикян (в/к 91).
Специалисты составили антропометрический показатель поединка между армянским боксером Артуром Абрахамом (Германия) и американцем Андрэ Диррелом. По мнению специалистов, Абрахам попытается сопротивляться быстрым ударам и атлетическому сложению Дирреля своими точными ударами, защитой и разнообразностью. Боксеры встретятся в рамках турнира «Super Six World Boxing Classic» 27 марта на арене «Джо Луис» в Детройте (США).
Теннис: 14 марта в турнире BNP Paribas Open-2010 в Индиан-Уэллс аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян за выход в третий круг соревнований встретился с австрийцем Юргеном Мельцером. Налбандян проиграл со счетом 6:4, 6:1.
А уже 17 марта Налбандян получил wild card на супертурнир «Sony Ericsson Open-2010», который состоится в Майами (США) с 23 марта по 4 апреля.
Самбо: 12-14 марта в Ванадзоре состоялся чемпионат Армении по самбо среди юношей и молодежи, в котором приняли участие 206 спортсменов из спортшкол, спортивных клубов организаций, и из сборных Армении и Нагорного Карабаха.
Родившиеся в 1992-1993 годах принимали участие в 10 весовых категориях, а спортсмены, родившиеся в 1990-1991 годах, – в 8 весовых категориях.
Победители среди юношей получили сертификаты от Федерации самбо Армении, а молодые спортсмены – сертификаты и медали.
Гандбол: Сборная Армении по гандболу среди женщин 18-21 марта в Израиле примет участие в международном турнире «Челендж трофи». В турнире также сыграют сборные Израиля, Кипра и Мальты. В 2006 году сборная сыграла в этом же турнире, и заняла 3 место, тогда турнир прошел в Боснии.