6 Մարտ 2010 - 12:57 AMT
Մարտի 6-ին Ծաղկաձորում կայացավ Հայաստանի սնոուբորդքրոսի (բորդերքրոս) առաջին բաց առաջնությունը, որին մասնակցում էին 24 մարզիկներ: Նրանցից 4-ը ելույթ ունեցան կանանց մրցաշարում: Կանանց առաջնությունը փորձնական էր:
Հայաստանի առաջին մրցաշարում հաղթեց Կարեն Միրզոյանը (Ծաղկաձոր), երկրորդ տեղում Մհեր Գալստյանն է (Երեւան), երրորդում` Սեյրան Հարությունյանը (Երեւան): Մրցանակակիրները գավաթներ եւ վկայագրեր ստացան, որոնք նրանց հանձնեցին Հայաստանի Սնոուբորդի ֆեդերացիայի նախագահ Սեդրակ Քոչարյանը, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Արթուր Պետրոսյանը, ինչպես նաեւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը: ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները բոլոր մասնակիցներին վկայագրեր հանձնեցին:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության եւ ՀՀ Օլիմպիական կոմիտեի հրավերով Հայաստանում են ԱՄՆ-ից ժամանած սնոուբորդիստուհիներ Ամբեր Սթոքհաուսը եւ Էրին Քոմսթոքը: Նրանք Հայաստան են ժամանել «Սպորտի դեսպաններ» ծրագրի շրջանակներում եւ նպաստել Հայաստանում սնոուբորդի առաջնության անցկացմանը:
ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի անունից Յովանովիչը, Սթոքհաուսը եւ Քոմսթոքը հուշանվերներ ստացան: Ծաղկաձորի քաղաքապետի անունից «հանդիսատեսի համակրանքի» մրցանակ ստացավ Աննա-Մարի Սարգսյանը:

6 марта в Цахкадзоре состоялся первый открытый чемпионат Армении по сноубордкроссу (бордеркросс), в котором принимали участие 24 сноубордиста. 4 из них выступали в женском первенстве. Женский чемпионат был в незачет.
На первом чемпионате Армении победил Карен Мирзоян (Цахкадзор), на втором месте Мгер Галстян (Ереван), на третьем – Сейран Арутюнян (Ереван). Призеры получили кубки и сертификаты, которые им вручили президент Федерации сноуборда Армении Седрак Кочарян, министр спорта и по вопросам молодежи Артур Петросян, а также посол США в Армении Мари Йованович. Представители посольства США всем участникам вручили сертификаты.
По приглашению посольства США в Армении и Олимпийского комитета РА, в Армении находятся сноубордистки из США Амбер Стокхаус и Эрин Комсток. Они прибили в Армению в рамках программы ''Послы спорта'' и способствовали проведению чемпионата Армении по сноуборду.
От имени президента Олимпийского комитета Гагика Царукяна Йованович, Стокхаус и Комсток получили памятные подарки. От имени мэра Цахкадзора приз “зрительских симпатий” получила Анна-Мари Саркисян.