10 Մարտ 2010 - 14:07 AMT
Միացյալ ազատական ազգային կուսակցությունը ողջունում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումը եւ հույս հայտնում, որ այն կներառվի Կոնգրեսի նիստերի օրակարգում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Միացյալ ազատական ազգային կուսակցության քարտուղար Վահան Բաբայանը:
Բաբայանի խոսքով, ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 252 բանաձեւի հնարավոր ընդունումը նշանակում է, որ Միացյալ Նահանգները քայլեր են ձեռնարկում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրենց դիրքերն ամրապնդելու համար: «Եվ եթե ԱՄՆ-ն ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա կարող են Հայաստանի արտաքին քաղաքական ուղղվածության որոշակի փոփոխությունների հետ կապված խնդիրներ առաջանալ»,- նշեց նա:
Բաբայանը նկատեց նաեւ, որ հաշվի առնելով վերը ասվածը, բոլորովին պատահական չեն Ռուսաստանի նախագահի կամ վարչապետի` Հայաստան այցելելու մասին խոսակցությունները, քանի որ այդ քայլով Մոսկվան ողջ աշխարհին ցույց կտա, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն իր ուշադրության գոտում է:
Ինչպես նկատեց Վահան Բաբայանը, հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում մինչեւ ապրիլի 24-ը որոշակի տեղաշարժեր տեղի կունենան, եւ եթե մինչ այդ Թուրքիան չվավերացնի հայ-թուրքական Արձանագրությունները, ապա գործընթացի ձախողման համար ողջ պատասխանատվությունը կկրի թուրքական կողմը:
Միացյալ ազատական ազգային կուսակցության քարտուղարը շատ հոռետեսորեն է վերաբերվում Էրդողանի հայտարարությանն այն մասին, որ Թուրքիան պատրաստ է պատասխան քայլեր ձեռնարկել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի որոշման դեմ` կապված Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունման հետ: «Թուրքիան ստիպված կլինի ընդհանուր լեզու գտնել Միացյալ Նահանգների հետ, ինչպես նաեւ ապագայում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծեց նա:
Հայաստանում առկա ներքաղաքական իրադրության առնչությամբ Բաբայանը նկատեց, որ պետք չէ հավատալ որոշ անձանց անիմաստ խոսակցություններին, թե իբր իրադրությունը երկրում բորբոքվում է կամ սոցիալական ընդվզում է տեղի ունենալու:

United Liberal National Party (ULNP) welcomes US House Foreign Affairs Committee’s passage of Armenian Genocide resolution: the party hopes H.Res. 252 will be included on Congress agenda, ULNP secretary Vahan Babayan stated.
Possible passage of H.Res.252 in Congress might spell US’ intention to strengthen its position in South Caucasus region. “With US recognizing the Genocide, issues linked to changes in Armenia’s foreign policy many occur,” he noted.
In view of the above, Babayan noted, rumors about the visit of Russian President or Prime Minister to Armenia are not accidental, with Moscow trying to demonstrate that South Caucasus region is in the center of its attention
Vahan Babayan forecasted certain progress in Armenia-Turkey rapprochement before April 24, also stressing that unless Turkey ratifies protocols until then, it will be the one responsible for the failure of the process.
United Liberal National Party secretary was skeptical about Erdogan’s statements on Turkey’s readiness to take return steps against US House Foreign Affairs Committee decision. “In future, Turkey will have to find common language with US and recognize the Armenian Genocide,” he emphasized.
Dwelling on internal political situation in Armenia, Babayan noted that statements on oncoming social riots in the country mustn’t be trusted.