11 Մարտ 2010 - 12:08 AMT
Հայաստանի կառավարությունը մերժել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնությունը
Մարտի 11-ին Հայաստանի կառավարությունը մերժել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնությունը` «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի խոսքերի համաձայն, օրինագծում ներկայացված էին երեք մոտեցում` անվավեր ճանաչել միջազգային պայմանագիրը, քանի դեռ այն ուժի մեջ չի մտել: Այս կապակցությամբ նախարարի տեղակալը նշել է, որ այդ հարցն արդեն լուծված է, եւ 2010 թ. փետրվարի 25-ին Ազգային ժողովը համապատասխան փոփոխություններ է կատարել:
Երկրորդ դրույթը վերաբերում է այն բանին, որ Ազգային ժողովը պետք է լիազորություններ ունենա իր վերապահումները արձանագրել միջազգային պայմանագրում եւ մինչեւ այն ուժի մեջ մտնելը` դադարեցնել ստորագրման ընթացակարգը: «Քանի որ ԱԺ լիազորությունները սահմանված են ՀՀ Սահմանադրությամբ, հետեւաբար օրենքի շրջանակում ԱԺ-ին լրացուցիչ լիազորություններ տրամադրելն անընդունելի է», – բացատրել է նա:
Պատգամավորների երրորդ առաջարկությունը վերաբերում էր այն բանին, որ սահմանվեն այն դեպքերն ու հիմնավորումները, որոնց հիման վրա կարելի լինի դադարեցնել կամ կիրառել վերապահումներ: «Այստեղ հարցը վերաբերում է այն բանին, որ եթե մենք Վիեննայի կոնվենցիայի շրջանակներում իրավունք ունենանք ընտրողաբար արձանագրել այս կամ այն դեպքը, դրանով մենք միայն կարող ենք սահմանափակել մեր հնարավորությունները. այս մոտեցումը եւս անընդունելի է», – ավելացրել է նա:

11 Март 2010 - 12:08 AMT
Правительство Армении на заседании 11 марта 2010 года отклонило законодательную инициативу депутатов фракции АРФ Дашнакцутюн относительно внесения изменений в закон «О международных договорах».
По словам заместителя министра иностранных дел Армении Шаварша Кочаряна, в законопроекте были представлены три подхода. Первый – признание недействительным международного договора до вступления его в силу. В связи с этим замминистра отметил, что этот вопрос уже решен, и 25 февраля 2010 года Национальное Собрание внесло соответствующие изменения.
Второе положение касается того, что НС должно иметь полномочия вносить свои оговорки в международный договор и до вступления его в силу приостановить процедуру его заключения. «Поскольку полномочия НС определены самой Конституцией, то предоставлять ему дополнительные полномочия в рамках закона неприемлемо», – пояснил он.
Третье предложение депутатов касается того, чтобы были определены те случаи и основы, на основе которых можно обращаться с целью приостановления или применения оговорки. «Здесь вопрос касается того, что, если мы будем иметь право в рамках Венской конвенции выборочно фиксировать те или иные случаи, этим мы только ограничим наши возможности, в силу чего этот подход также неприемлем», – добавил он.