Մարտի 16-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովի (Ռուսաստան), Բերնար Ֆասյեի (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեի (ԱՄՆ) հետ: Հանդիմանը ներկա էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների վերջին զարգացումները, առաջիկայում համանախագահների տարածաշրջան կատարելիք այցելության հնարավորությունը: Համանախագահները Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացրեցին մարտի 5-ին Փարիզում Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ իրենց ունեցած քննարկումների արդյունքները:
Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց ադրբեջանական կողմից բանակցային գործընթացի էությունն ու իմաստը խեղաթյուրելու շարունակական փորձերին` ընդգծելով, որ դրանք բացասաբար են անդրադառնում բանակցությունների մթնոլորտի վրա եւ խոչընդոտում են դրանց առաջընթացը:
Անդրադառնալով բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությանը` Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ հիմնախնդրի հանգուցալուծումն անհնար է առանց գործընթացին ԼՂՀ իշխանությունների անմիջական մասնակցության, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

17 March 2010 - 07:11 AMT
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met Tuesday with in Paris with OSCE MG Co-Chairs, Ambassadors Yuri Merzlyakov of Russia, Bernard Fassier of France and Robert Bradtke of the United States. OSCE CiO’s personal representative, Ambassador Andrzej Kasprzyk also attended the meeting.
The parties focused on the ways to settle the Nagorno Karabakh conflict and discussed the possibility of mediators’ regional visit in the near future. The Co-Chairs also briefed Minister Nalbandian on the outcomes of the meeting with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov held in Paris on March 5.
The Armenian Minister drew the mediators’ attention to Azerbaijan’s constant attempts to distort the essence of the talks and reiterated that resolution is impossible without NKR engagement in the negotiation process, RA MFA reported.