Օգոստոսի 15-26-ը Սինգապուրում կանցկացվեն ամառային պատանեկան օլիմպիական առաջին խաղերը: Ծրագրում ընդգրկված է 26 մարզաձեւ: Խաղերի անցկացման գաղափարը պատկանում է ՄՕԿ ի նախագահ, բելգիացի Ժակ Ռոգեին: Նպատակն է համախմբել աշխարհի շնորհալի պատանի մարզիկներին (14-18 տարեկան ): Մարզականից բացի, խաղերն ունեն նաեւ կրթական ու դաստիարակչական նշանակություն: Մասնակիցները եւ նրանց մյուս հասակակիցները պետք է ծանոթանան օլիմպիական գաղափարներին, գիտակցեն ֆիզկուլտուրայի եւ սպորտի օգտակար դերը մարդու կյանքում,առողջ ապրելակերպի, չարիք պատճառող դոպինգի մասին եւ այլն:
Մարտի 22-25-ը Սինգապուրում տեղի ունեցավ ազգային օլիմպիական կոմիտեների գլխավոր հանձնակատարների սեմինար- խորհրդակցություն: Խաղերի կազմկոմիտեի նախագահ Սեր Միանգն ասել է,որ Սինգապուրի 5 միլիոն բնակչության 70 տոկոսը չինացի է,14 -ը` մալայզիացի եւ այլն: Նրանք բոլորը սիրում են իրենց բնակավայրը եւ առաջնորդվում են « Մենք չենք ծխում, չենք կեղտոտում միջավայրը, սիրում ենք մեր երկիրը» կարգախոսով: Այնտեղ ապրում են նաեւ հայեր, կա հայկական եկեղեցի եւ հայկական փողոց:
Միջոցառման օրերին չի թույլատրվի փողոցում սնվել, մաստակ օգտագործել: Խիստ հսկողություն կսահմանվի թմրամոլության, թղթախաղի դեմ: Փողոցներում ավտոմեքենաների խցանումներ չեն լինի, իսկ մասնակիցները քաղաքային տրանսպորտի միջոցներից կօգտվեն անվճար:
Սինգապուրում խաղերի անցկացման համար նոր մարզահամալիրներ չեն կառուցվել, որովհետեւ կա մարզահանգրվանների խիտ ցանց: Բոլոր մրցավայրերը կազմ ու պատրաստ վիճակում են ու սպասում են այցելուներին: Խաղերի օրերին տեղի կունենան մարզամշակութային բազմաթիվ միջոցառումներ:
Գլխավոր հանձնակատարների հավաքին Հայաստանը ներկայացնում էր ՀԱՕԿ ի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Հավելենք, որ Հայաստանն առայժմ ունի երեք մասնակից` երկու ծանրորդ եւ մեկ ձյուդոիստ: Վարկանիշային մրցումները շարունակվում են: Հաղորդում է ՀԱՕԿ ի մամուլի ծառայությունը:

30 Март 2010 - 09:56 AMT
15-26 августа в Сингапуре состоятся первые юношеские летние Олимпийские игры. 22-25 марта в Сингапуре прошел семинар-совет верховных комиссаров Национальных Олимпийских комитетов, сообщили PanARMENIAN.Net пресс- служба АНОК.
Армению в Сингапуре представлял вице-президент Национального Олимпийского комитета Армении Дереник Габриелян.
Президент исполнительного комитета Игр Сер Минанг сообщил, что во время проведения игр на улицах будет запрещено курить, загрязнять окружающую среду, есть. На улицах не будет пробок, а участники Игр будут пользоваться городским транспортом бесплатно.
Организаторы Игр не построили новых спортивных комплексов, поскольку в Сингапуре уже есть достаточно спортивных сооружений. Благодаря этому, город уже готов принять гостей.
Церемония открытия Игр состоится 14 августа. Цена билетов составит 30-200 долларов.
Из армянских спортсменов 2 штангиста и 1 дзюдоист уже завоевали путевки на Олимпийские игры. Но рейтинговые турниры продолжаются.
В программу Олимпийских игр входят 26 видов спорта. Идея проведения Игр принадлежит президенту Международного Олимпийского комитета Жаку Роге. Цель Игр – объединить юных спортсменов со всего мира. Игры так же имеют образовательное и воспитательное значение.