ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեի խոսքերը ղարաբաղցի ռազմիկների մարտունակության մասին, նաեւ այն մասին, որ Ադրբեջանը չի կարող հաղթել Ղարաբաղում պատերազմ սկսվելու դեպքում, մեծ հակազդեցություն են առաջացրել Բաքվում: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի հետ զրույցի ընթացքում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա կարծիքով, ֆրանսիացի միջնորդի խոսքերի պատճառով Ադրբեջանում առաջացած նեւրոզային հակազդեցությունը պայմանավորված է 2-3 գործոնով. «Առաջին` Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունման հերթականությունը նախ` ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում, ապա Շվեդիայի խորհրդարանում, ցույց տվեց միջազգային քաղաքականության մեջ Հայաստանի ունեցած նշանակությունը: Երկրորդ` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում մեկ անգամ եւս հաստատվեց, որ հայ-թուրքական գործընթացում ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն ի դեմս Ֆրանսիայի, եւ Ռուսաստանը ցուցադրաբար աջակցում են Հայաստանին, եւ, որ գերտերությունները մեծ գիտակցումով են վերաբերվում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դիրքորոշումներին այս հարցում», – ընդգծել է Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետը նշել է, որ Բեռնար Ֆասիեի խոսքերն այս գործոնների արտացոլանքն են: Բացի այդ, ֆրանսիացի դիվանագետի արտահայտություններից առաջացած Ադրբեջանի հակազդեցությունը կարելի է բացատրել նաեւ այն բանով, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներից մեկը հերթական անգամ ցույց տվեց Բաքվի ռազմատենչ սպառնալիքների անհեռանկարայնությունը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում: