Հայ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի փրոմոութեր Վիլֆրեդ Զաուերլենդը համոզված է, որ Աբրահամը նոկաուտի էր ենթարկելու Անդրե Դիրելին, եթե չորակազրկվեր 11-րդ ռաունդում:
“Դանդաղ մեկնարկից հետո Արթուրը սկսեց ծանր հարվածներ հասցնել,- մեջբերում է Զաուերլենդին boxingscene.com-ը.- Դիրելը շասներ չուներ տեսնելու 12-րդ ռաունդի ավարտը”:
11-րդ ռաունդի կեսին Աբրահամի հարվածից Դիրելը վայր ընկավ, հայ բռնցքամարտիկը ծանր հարված հասցրեց աջից, որից հետո ամերիկացին ընկավ մեջքի վրա եւ կարողացավ բարձրանալ միայն մի քանի րոպե անց բժշկական օ•նություն ստանալուց հետո: Աբրահամը որակազրկվեց արգելված հարվածի պատճառով, եւ հաղթանակը շնորհվեց Դիրելին:
Զաուերլենդը, նայելով 11 ռաունդների տեսագրությունը, հայտարարեց, որ Դիրելն օգտվեց հաղթանակը ՙգողանալու՚ հնարավորությունից հատկապես այն ժամանակ, երբ Աբրահամն ուժեղացրել էր ճնշումը: ՙՏեսագրության մեջ պարզ երեւում է, որ Դիրելն ընկավ, բայց Արթուրը չկարողացավ դա հասկանալ թեժ մարտում: Նա ուղղակի փորձում էր շարունակել գրոհը՚,- նշել է Զաուերլենդը: – Դիրելը հիանալի դերասան է: Այդպիսի խաղի համար նա ՙՕսկարի՚ է արժանի: Իր հերթին մրցաշարի մեկ այլ մասնակից Ալան Գրինը կարծում է, որ Դիրելը ծանր վիճակում հայտնվեց եւ կարողացավ նոկաուտի իմիտացիա անել` խուսափելու համար մենամարտը շարունակելուց: “Կարծում եմ, նա կարող էր շարունակել մենամարտը կամ 5 րոպե դադար վերցնել,-ասել է Գրինը:-Հետաքրքիր կլիներ տեսնել մենամարտի վերջին 4 րոպեները: Կարծում եմ, Դիրելը կարող էր շարունակել մենամարտը: Առաջին պահին նա գետնին էր եւ ոչինչ չէր կատարվում, իսկ հետո նա սկսեց ցնցվել: Հետո բարձրացավ ու ասաց, որ նոկաուտում էր եւ չի հիշում, թե ինչ է կատարվել: Եթե դու չես հիշում, ինչ է կատարվել, ինչպես կարող ես իմանալ, որ նոկաուտում էիր”:
Աբրահամի թիմը հայտարարել է, որ պաշտոնապես բողոքարկելու է մենամարտի արդյունքները: Սակայն, չնայած պարտությանը, Արթուր Աբրահամը , շարունակում է մնալ առաջատարը “Super Six World Boxing Classic” մրցաշարում` Ջերմեն Թեյլորի հանդեպ նոկաուտի շնորհիվ:
Մարտի 25-ին ֆրանսիական Նիցցա քաղաքում ավարտվել է արագ շախմատի եւ կույր շախմատի “Ամբեր” մրցաշարը: Հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը “Ամբեր” մրցաշարում իր ելույթն ավարտել է 11 միավորով եւ զբաղեցնում է 9-րդ տեղը: Մրցաշարի հաղթողները 14,5 միավորով դարձել են Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա) եւ Վասիլի Իվանչուկը (Ուկրաինա)` 14,5 միավորով: Իսկ Խարկովում տեղի է ունեցել “Ռեկտորի գավաթի” շախմատի մրցաշարը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչ Լիլիթ Մկրտչյանը 4 միավորով զբաղեցրել է 3-րդ տեղը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Մկրտչյանն ասել է, որ մրցաշարը շատ լավ էր կազմակերպված եւ նա հաճույքով է մասնակցել մրցաշարին: “Անշուշտ, բրոնզե մեդալն ինձ չի ուրախացնում, քանի որ մրցաշարում ամենամեծ վարկանիշն ես ունեի: Վերջին խաղում ես հանդիպեցի առաջատարի հետ եւ հաղթանակի դեպքում կարող էի առաջ անցնել նրանից, սակայն, ցավոք, պարտվեցի”,-ասել է Մկրտչյանը:
Ֆուտբոլ. Մարտի 31-ին FIFA-ն հրապարակեց ազգային հավաքականների հերթական վարկանիշային ցուցակը մարտ ամսվա համար: Վերջին վարկանիշի համեմատ, որը ներկայացվել է մարտի 3-ին, Հայաստանի հավաքականը զիջել էր դիրքերը 3 հորիզոնականով եւ 106 միավորով զբաղեցնում է 106-րդ տեղը:
Առաջատարների եռյակը չի փոխվել: Եվրոպայի գործող չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականը գլխավորում է աղյուսակը 1602 միավորով: Աշխարհի հնգակի չեմպիոն բրազիլացիները երկրորդ տեղում են (1589), առաջատարների եռյակը ամփոփում է Հոլանդիայի հավաքականը` 1261 միավորով:
Հայաստանի ֆուտբոլի կանանց հավաքականը մարտի 27-ին 2011թ. Աշխարահի գավաթի ընտրական խաղ է անցկացրել Սլովենիայի հավաքականի հետ: Հայաստանի կանանց հավաքականը, որի մարզիչն է Վաղարշակ Ասլանյանը, 0:1 հաշվով պարտվել է Սլովենիայի հավաքականին: Հայաստանի հավաքականը հաջորդ խաղը մարտի 31-ին անցկացնելու է Պորտուգալիայի հավաքականի հետ: 7-րդ խմբում առաջատար է Իտալիայի հավաքականը, որը 12 միավոր էր հավաքել: Հայաստանը միավորներ չունի եւ եզրափակում է մրցաշարային աղյուսակը:
Մարտի 27-ին մեկնարկել է Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնությունը: Տեղի են ունեցել հետեւյալ խաղերը` “Շիրակ”-“Փյունիկ”, “Իմպուլս”-“Ուլիս”, իսկ 28-ին` “Միկա”-“Բանանց” եւ “Կիլիկիա”-“Գանձասար”:
Գյումրիում “Փյունիկը” հաղթել է “Շիրակին” 3:0 հաշվով: Գոլերը խփել են Ալբերտ Թադեւոսյանը, Մարկոս Պիզելին եւ Վահագն Մինասյանը:
Իսկ “Իմպուլսի” եւ “Ուլիսի” միջեւ խաղը Դիլիջանում ավարտվեց հյուրերի օգտին` 3:0 հաշվով: Գոլերի հեղինակներ դարձան Արտյոմ Ադամյանն ու Գոգա Թիբիլաշվիլին:
Միկան իր դաշտում ջախջախեց “Բանանցին” եւ հաղթեց 4:0 հաշվով: Գոլերի հեղինակ դարձան Նարեկ Բեգլարյանը, Ալեքս դա Սիլվան, Էդնեյ դի Օլիվեյրան եւ Մինդաուգաս Գրիգալեւիչյուսը:
“Կիլիկիան” ընդունել է Կապանի “Գանձասարին”: Խաղի հաշիվը բացեցին հյուրերը, աչքի ընկավ Արսեն Ավետիսյանը: Խաղն ավարտվեց 3:1 հաշվով, վերջին երկու գոլը Կիլիկիայի” կազմում խփեցին Տիգրան Ղարաբաղցյանն ու Հովհաննես Գացականյանը:
Հայաստանի Բարձրագույն լիգայի առաջին փուլից հետո, 4 թիմերն ունեն 3-ական միավոր` “Միկան”, “Փյունիկը”, “Ուլիսն” ու “Կիլիկիան”:
Մարտի 30-ին հաստատվել է Հայաստանի ֆուտբոլի Առաջին լի•այի խաղացանկը: Առաջնությունը մեկնարկում է ապրիլի 9-ից եւ ավարտվելու է նոյեմբերի 13-ին: Դրան մասնակցում են 9 թիմեր. “Արարատ”, “Շեն•ավիթ”, “Փյունիկ-2”, ՙ”Փյունիկ-3”,”ՙԳանձասար-2”, “Շիրակ-2’’, “Միկա-2’’, “Իմպուլս-2”:
Թենիս. Sony Ericsson Open-2010-ի չորրորդ շրջան դուրս գալու համար պայքարում Դավիթ Նալբանդյանը զիջել է Ռաֆայել Նադալին:
Առաջին սեթում առաջինը հաջողվեց բրեյքի հասնել իսպանացուն, սակայն, իր առավելությունը նա չկարողացավ պահպանել եւ գրեթե անմիջապես զիջեց հակառակորդին: Այնուհետեւ հավասար պայքար ընթացավ, որն ավարտվեց օրինաչափ թայ-բրեյքով, որտեղ ավելի ուժեղ էր Նալբանդյանը` 7:6, հաղորդում է gotennis.ru-ն:
Այնուհետեւ իսպանացուն այնուամենայնիվ հաջողվեց խլել նախաձեռնությունը եւ հաջորդ 2 սեթում նույն 6:2 հաշվով հաղթանակ տանել: Այդպիսով, Ռաֆայելին հաջողվեց հավասարեցնել Նալբանդյանի հետ իր անձնական հաշիվը` 2:2:
Հաղթանակից հետո Նադալն ասաց, որ խաղը ծանր էր: “Ես հիանալի գիտեի, թե որքան լավ կարող է խաղալ Նալբանդյանը: Ես գիտեի, որ դա հասարակ մենամարտ չի լինելու, միշտ մի փոքր վախ կա, երբ դուրս ես գալիս կորտ նման տաղանդավոր մարզիկի դեմ, ինչպիսին է Դավիթը”,-ասել է նա:
Սամբո. Մարտի 25-ից 27-ը Մոսկվայում տեղի ունեցավ մարզական եւ մարտական սամբոյի տղամարդկանց եւ կանանց “Ա.Խառլամպիեւի հուշամրցաշար” աշխարհի սուպերգավաթի խաղարկությունը: Մրցաշարին Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնում էին 4 մարզիկ: Ամենաբարձր` 4-րդ տեղը նվաճեց Վաչիկ Վարդանյանը (68կգ ք/կ):
Օլիմպիադա. Օգոստոսի 15-26-ը Սինգապուրում կանցկացվեն ամառային պատանեկան օլիմպիական առաջին խաղերը: Ծրագրում ընդգրկված է 26 մարզաձեւ: Խաղերի անցկացման գաղափարը պատկանում է ՄՕԿ ԳԿ-ի նախագահ, բելգիացի Ժակ Ռոգեին: Նպատակն է համախմբել աշխարհի շնորհալի պատանի մարզիկներին (14-18 տարեկան ): Մարզականից բացի, խաղերն ունեն նաեւ կրթական ու դաստիարակչական նշանակություն:
Խաղերի կազմկոմիտեի նախագահ Սեր Միանգն ասել է,որ միջոցառման օրերին չի թույլատրվի փողոցում սնվել, մաստակ օգտագործել: Խիստ հսկողություն կսահմանվի թմրամոլության, թղթախաղի դեմ: Փողոցներում ավտոմեքենաների խցանումներ չեն լինի, իսկ մասնակիցները քաղաքային տրանսպորտի միջոցներից կօգտվեն անվճար:
Սինգապուրում խաղերի անցկացման համար նոր մարզահամալիրներ չեն կառուցվել, որովհետեւ կա մարզահանգրվանների խիտ ցանց: Բոլոր մրցավայրերը կազմ ու պատրաստ վիճակում են ու սպասում են այցելուներին: Խաղերի օրերին տեղի կունենան մարզամշակութային բազմաթիվ միջոցառումներ:
Գլխավոր հանձնակատարների հավաքին Հայաստանը ներկայացնում էր ՀԱՕԿ ԳԿ-ի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Հավելենք, որ Հայաստանն առայժմ ունի երեք մասնակից` երկու ծանրորդ եւ մեկ ձյուդոիստ: Վարկանիշային մրցումները շարունակվում են:

«Я не смотрел на его ноги, я смотрел ему в глаза. Я не видел, что он упал»,- сказал Абрахам на пресс-конференции, – «И если ты профессиональный боксер, чувствуешь момент нокаута и не хочешь отпускать его из рук. Я думал, что можно продолжать бой, потому что рефери не остановил встречу».
Промоутер Абрахама Вилфред Зауэрлэнд уверен в том, что его подопечный нокаутировал бы Андре Диррелла, если не был дисквалифицирован в 11 раунде.
«После медленного старта Артур начал всаживать тяжелые удары, – сказал Зауэрлэнда – у Диррела не было шансов увидеть окончание 12 раунда. Но Диррелл превосходный актер и достоин «Оскара» за такую игру».
В свою очередь участник турнира “Super Six World Boxing Classic” Аллан Грин (США), полагает, что Диррелл на момент остановки боя оказался в трудной ситуации и мог имитировать нокаут, чтобы избежать продолжения поединка. «Думаю, он мог продолжить бой или взять пятиминутную паузу, – сказал Грин,- Было бы интересно посмотреть последние четыре минуты боя. Думаю, Диррелл мог боксировать дальше. В первую секунду он лежал, и не происходило ничего страшного, а затем он начал трястись. Потом он поднялся и сказал, что был в нокауте и не помнит, что произошло. Если ты не помнишь, что произошло, откуда тебе знать, что ты был в нокауте?».
Команда Абрахама заявила, что официально опротестует результат боя. Но, несмотря на поражение, Артур Абрахам лидирует в турнире Super Six с 3 очками благодаря нокауту над Джерменом Тейлором (США).
Шахматы: 25 марта во французском городе Ницца завершился шахматный турнир «Амбер» по быстрым шахматам и шахматам вслепую. Армянский гроссмейстер Левон Аронян свое выступление на турнире «Амбер» завершил на 9 позиции с 11 очками. Победителями турнира стали Магнус Карлсен (Норвегия) и Василий Иванчук (Украина) с 14,5 очками.
А в Харькове (Украина) прошел международный шахматный турнир «Кубок Ректора», где представительница Армении Лилит Мкртчян с 4 очками заняла 3 место.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Мкртчян сказала, что турнир был организован очень хорошо, и от участия она получила удовольствие. «Конечно, бронзовая медаль меня не радует, поскольку в турнире самый больший рейтинг был у меня. В последнем матче я играла с лидером, и в случае победы могла бы опередить ее, но, к сожалению, проиграла»,- сказала Мкртчян.
Футбол: 31 марта FIFA опубликовала очередной рейтинг-лист национальных сборных за март. По сравнению с последним рейтингом, который был представлен 3 марта, сборная Армении опустилась на 3 строки, и с 292 очками теперь занимает 106 место.
Тройка лидеров не изменилась. Действующий чемпион Европы – сборная Испании возглавляет рейтинг с 1602 очками. Пятикратные чемпионы мира – бразильцы на втором месте (1589 очков), тройку лидеров замыкает сборная Голландии, у которой 1261 очка.
Женская сборная Армении по футболу на этой неделе провела 2 матча в отборочной группе женского Кубка мира 2011 года. 27 марта армянская сборная сыграла со сборной Словении и проиграла со счетом 0:1. А 31 марта уступила сборной Португалии со счетом 7:0. После этой игры женская сборная Армении в 7 группе занимает последнее место, не имея очков. Лидер группы – Италия с 13 очками.
27 марта стартовал чемпионат Армении по футболу. Состоялись следующие матчи: «Ширак»- «Пюник», «Импульс»- «Улисс», а 28- “Мика” – “Бананц” и “Киликия”- “Гандзасар”.
В Гюмри, чемпион Армении 2009 года «Пюник» выиграл «Ширак» со счетом 3:0. Голы забили Альберт Тадевосян, Маркос Пизели и Ваагн Минасян.
А игра в Дилижане между «Импульсом» и «Улиссом» закончился в пользу гостей – со счетом 3:0. Авторами голов стали Артем Адамян. Дважды отличился Гага Тибилашвили.
На домашнем стадионе «Мика» разгромила «Бананц» и победила со счетом 4:0. Авторами голов стали Нарек Бегларян, Алекс Да Силва , Эдней Де Оливейра и Миндаугас Григалевичюс.
“Киликия” приняла капанский “Гандзасар”. Счет игры открыли гости, отличился Арсен Аветисян. Но “Киликия” не только смогла сравнять счет, благодаря голу Саркиса Мовсисяна. Матч закончился со счетом 3:1, последние два гола в составе “Киликии” забили Тигран Карабахцян и Оганнес Мнацаканян.
После первого тура Высшей лиги Армении 2010 года 4 команды имеют по 3 очка: “Мика”, “Пюник”, “Улисс” и “Киликия”.
30 марта утвердилось расписание игр Первой Лиги Армении 2010 года по футболу. Чемпионат стартует 9 апреля и завершится 13 ноября. В нем примут участие 9 команд: «Арарат», «Шенгавит», «Пюник- 2», «Пюник- 3», «Гандзасар- 2», «Ширак- 2», «Бананц- 2», «Мика- 2» и «Импульс- 2».
Теннис: В третьем круге соревнований Sony Ericsson Open-2010, который проходит в Майами, аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян встретился с испанцем Рафаэлем Надалем.
В стартовом сете первым брейк удалось сделать испанцу, однако, своего преимущества он не удержал и почти сразу уступил свою подачу. Далее в сете шла равная борьба, которая завершилась закономерным тай-брейком, где сильнее оказался Налбандян – 7:6.
Затем по ходу поединка испанцу всё же удалось перехватить инициативу и последующие два сета с одинаковым счетом 6:2 остались за ним. Таким образом, Рафаэлю удалось сравнять счет личных встреч с Налбандяном – 2:2.
После победы Надаль сказал, что матч сложился тяжело. «Я прекрасно знал, насколько хорошо Налбандян подает, и как он может играть. Я знал, что это будет непростой поединок, всегда немного боишься, когда выходишь на корт против такого талантливого игрока, как Давид», – отметил он.
Самбо: 25 – 27 марта сборная Армении по самбо в Москве приняла участие на Мемориале Анатолия Харлампиева по спортивному и боевому самбо среди мужчин и женщин. Армению представили 4 самбиста. Самое высокое – 4 место занял Вачик Вартанян (в/к 68).
А 13-19 апреля в греческом городе Салоники состоится чемпионат Европы, среди юношей, девушек и молодых самбистов. Армению представят Тигран Киракосян, Мгер Карапетян, Армен Адамян, Акоп Маркарян и Ася Лалазарян.
Олимпиада: 15-26 августа в Сингапуре состоятся первые юношеские летние Олимпийские игры. 22-25 марта в Сингапуре прошел семинар-совет верховных комиссаров Национальных Олимпийских комитетов. Армению в Сингапуре представлял вице-президент Национального Олимпийского комитета Армении Дереник Габриелян.
Президент исполнительного комитета Игр Сер Минанг сообщил, что во время проведения игр на улицах будет запрещено курить, загрязнять окружающую среду, есть. На улицах не будет пробок, а участники Игр будут пользоваться городским транспортом бесплатно.
Из армянских спортсменов 2 штангиста и 1 дзюдоист уже завоевали путевки на Олимпийские игры. Но рейтинговые турниры продолжаются.
В программу Олимпийских игр входят 26 видов спорта. Идея проведения Игр принадлежит президенту Международного Олимпийского комитета Жаку Роге.