Ապրիլի 14-ին ծանրամարտի Ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը, Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանը, Եվրոպայի չեմպիոններ Տիգրան Մարտիրոսյանը (77 ք/կ) և Գևորգ Պողոսյանը (85 ք/կ), ինչպես նաև արծաթե մեդալակիր Արա Խաչատրյանը հանդիպել են լրագրողների հետ:
Եվրոպայի առաջնությունում հայ ծանրորդները նվաճել են 19 մեդալ: Ֆեդերացիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել մարզիկներին և մարզիչներին լավ ելույթի համար, իսկ հայ ժողովրդին` աջակցության համար: “Այդ արդյունքին մենք հասանք Ֆեդերացիայի, սպորտի նախարարության և Օլիմպիական կոմիտեի համատեղ աշխատանքի շնորհիվ, հուսուվ եմ այդպես էլ կշարունակենք աշխատել”,- ասել է Սամվել Խաչատրյանը:
Հայաստանի ֆեդերացիան 2011-ին մտադիր է Երևանում անցկացնել Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների երիտասարդական առաջնությունը, որը տեղի է ունենալու հոկտեմբերին կամ նոյեմբերին: Խաչատրյանի խոսքերով, արդեն մայիսին Վալենսիայում, որտեղ տեղի է ունենալու պատանիների Եվրոպայի առաջնությունը, Հայաստանի ֆեդերացիան վերջնական պատասխան կտա Միջազգային ֆեդերացիային: “Առաջնությունն անցկացնելու համար անհրաժեշտ է մարզական գույք, որի ձեռքբերման համար կպահանջվի մոտ 120 մլն դրամ: Ես արդեն դիմել եմ Օլիմպիական կոմիտեին և սպորտի նախարարությանը”,- ասել է Խաչատրյանը:
Իսկ հուլիսին տեղի է ունենալու ծանրամարտի Հայաստանի Գավաթի խաղարկությունը, որին մասնակցելու են բոլոր ուժեղագույն ծանրորդները: “Գավաթից հետո կհստակեցվի Հայաստանի հավաքականի կազմը, որը սեպտեմբերին Անթալիայում մասնակցելու է աշխարհի առաջնությանը: Մենք հանդես ենք գալիս ամբողջական կազմով` 8 ծանրորդ և 7 ծանրորդուհի”,- ասել է Խաչատրյանը:

14 апреля президент Федерации тяжелой атлетике Самвел Хачатрян, главный тренер сборной Армении Ашот Мхитарян, чемпионы Европы Тигран Мартиросян (в/к 77) и Геворк Погосян (в/к 85), а также серебряный призер Ара Хачатрян (в/к 85) встретились с журналистами.
На чемпионате Европы армянские штангисты завоевали 19 медалей. Президент Федерации поблагодарил спортсменов и тренеров за хорошее выступление, а армянский народ – за поддержку. «Этого результата мы достигли благодаря совместной работе Федерации, Министерства спорта и Олимпийского комитета, я надеюсь так и продолжим работать»,- сказал Самвел Хачатрян.
Федерация Армении в 2011 году намерена провести в Ереване молодежный чемпионат Европы до 23 лет, который пройдет в октябре иле в ноябре. По словам Хачатряна, уже в мае в Валенсии, где пройдет юношеский чемпионат Европы среди юношей, Федерация Армении даст окончательный ответ Международной Федерации. “Для проведения чемпионата нужен спортивный инвентарь, приобретение которого составит около 120 млн. драмов. Я уже обратился к Олимпийскому комитету и Министерству спорта”,- сказал Хачатрян.
А уже в июле пройдет розыгрыш Кубка Армении по тяжелой атлетике, где примут участие все сильнейшие штангисты. « После Кубка решится состав сборной Армении, которая в сентябре в Анталье примет участие на чемпионате мира. Мы выступим всем составом – 8 штангистов и 7 штангисток»,- подчеркнул Хачатрян.