30 Ապրիլ 2010 - 12:33 AMT
Մայիսի 2-ին 50 հոգի, ներառյալ Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլին, “Բարեգործական սպորտային մղոն” ծրագրի շրջանակներում կքայլեն, կվազեն և սայլակներով կանցնեն 1,6 կմ Մատենադարանից մինչև Հանրապետության Հրապարակ: Միջոցառման նպատակն է` Հայաստանի Պարաօլիմպիական կոմիտեի համար դրամահավաքը, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից:
“Բարեգործական սպորտային մղոն” (Sport Relief Mile) ակցիայի անցկացման գաղափարը պատկանում է “Comic Relief” բրիտանական բարեգործական ընկերությանը: Նման ակցիային, որը 2010-ին կայացել է Մեծ Բրիտանիայում, մասնակցել է կես միլիոն մարդ:
2010-ին “Բարեգործական սպորտային մղոն” ակցիան Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն անցկացնելու է աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայաստանում այն կազմակերպել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը, Բրիտանական խորհուրդը և Հայաստանի Պարաօլիմպիական կոմիտեն:
Չարլզ Լոնսդեյլի խոսքերով, “Sport Relief Mile”-ն ամենամեծ բարեգործական ծրագիրն է Մեծ Բրիտանիայում: “Ուրախ ենք տեսնել բոլորին, ով պատրաստ է օգնել Հայաստանի Պարաօլիմպիական կոմիտեին: 2012-ին Լոնդոնում տեղի են ունենալու Օլիմպիական և Պարաօլիմպիական խաղեր, և մենք ցանկանում ենք մեր ավանդն ունենալ, որպեսզի փոխենք պատկերացումները սպորտի մասին”,- ասել է Լոնսդեյլը:

2 мая группа из 50 человек, включая посла Великобритании Чарлза Лонсдейла, в рамках программы ''Благотворительная спортивная миля'' пройдут шагом, пробегут и проедут на колясках 1,6 км от Матенадарана до Площади Республики. Цель мероприятия – сбор денег для Параолимпийского комитета Армении, сообщили из посольства Великобритании в Армении PanARMENIAN.Net.
Идея проведения акции ''Благотворительная спортивная миля'' (Sport Relief Mile) принадлежит британской благотворительной компании ''Comic Relief''. В подобной акции, которая в 2010 году прошла в Великобритании, приняли участие около полумиллиона людей.
В 2010 году “Благотворительную спортивную милю” министерство иностранных дел Великобритании проведет в разных странах мира. В Армении его организовали посольство Великобритании в Ереване, Британский совет и Параолимпийский комитет Армении.
По словам Чарлза Лонсдейла ''Sport Relief Mile'' самая большая благотворительная программа в Великобритании. ''Рады видеть всех, кто готов помочь Параолимпийскому комитету Армении. В 2012 году в Лондоне пройдут Олимпийские и Параолимпийские игры и мы хотим иметь свой вклад, чтобы изменить представления о спорте'',- сказал Лонсдейл.