Մայիսի 16-23-ը Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքում տեղի կունենա Ծանրամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը: Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի մամլո քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ առաջնությանը կմասնակցի 8 ծանրորդ և 1 ներկայացուցիչ կունենանք կանանց մրցումներում:
Վալենսիայում հանդես կգան Իզաբելա Յալյանը (53 կգ ք/կ), Եվրոպայի առաջնության արծաթե մրցանակակիր Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ ք/կ), Վարդան Միլիտոսյանը և Վլադիկ Կարապետյանը (62կգ ք/կ), Րաֆֆի Մելիքյանն ու Արեն Ներսեսյանը (77 կգ ք/կ), Ազատ Սայադյանը (85 կգ ք/կ), Համլետ Պողոսյանը (94 կգ ք/կ), Միշա Մուրադյանը և Գոռ Մինասյանը (+105 կգ ք/կ):
Իր հերթին պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Էդուարդ Կիզողյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է, որ 3 ուսումնամարզական հավաք է տեղի ունեցել: «Տարեսկզբին 2 հավաք ենք անցկացրել Ծաղկաձորում, իսկ արդեն մայիսի 3-ից մինչ առաջնության մեկնարկը մարզվելու ենք Աբովյանում: Կարծում եմ, իմ սաները պատրաստ են Եվրոպայի առաջնությանը”,-ասել է Կիզողյանը:
Ըստ մարզչի, հայ ծանրորդներն արդեն նվաճել են Օլիմպիական խաղերի 2 ուղեգիր: Մարզիկների անունները հայտնի կդառնան Եվրոպայի առաջնությունից հետո:

16 – 23 мая в Валенсии (Испания) пройдет юношеский чемпионат Европы. Пресс-секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении Пашик Алавердян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что на чемпионате выступят 8 армянских штангистов и 1 штангистка.
В Валенсии выступят Изабелла Ялян (в/к 53), серебряный призер чемпионата Европы среди взрослых Смбат Маркарян (в/к 56), Вардан Милитосян и Владик Карапетян (в/к 62, Раффи Меликян и Арен Нерсесян (в/к 77), Азат Саядян (в/к 85), Амлет Погосян (в/к 94), Миша Мурадян и Гор Минасян (в/к +105).
В свою очередь, старший тренер юношеской сборной Эдуард Кизогян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что провели 3 учебно-тренировочных сбора. ''В начале года 2 сбора провели в Цахкадзоре, а уже с 3 мая до старта чемпионата будем тренироваться в Абовяне. Думаю, мои подопечные полностью готовы к чемпионату Европы'',- сказал Кизогян.
По словам тренера, армянские штангисты уже завоевали 2 путевки сингапурских Олимпийских игр. Имена спортсменов станут известны после чемпионата Европы.