14 Մայիս 2010 - 12:21 AMT
Մայիսի 13-17-ը Մինսկում (Բելառուս) ընթանում է սամբոյի Եվրոպայի առաջնությունը: Մրցումների առաջին օրն արդեն հայ մարզիկները նվաճեցին երկու բրոնզե մեդալ, մեկը` կանանց մրցումներում հանդես եկող մեր միակ մարզուհին` Երևանի սամբոյի և ձյուդոյի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի սան Ռուզաննա Սարգսյանը (48 կգ քաշային կարգ), մյուսը` Բանակի կենտրոնական մարզական ակումբի սան, 52 կգ քաշային, Տիգրան Կիրակոսյանը: Նա այս տարի արդեն նվաճել էր Սամբոյի Եվրոպայի երիտասարդների առաջնության ոսկե մեդալը, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան:
Նախքան Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը` մայիսի 13-ին, կայացավ Սամբոյի եվրոպական ֆեդերացիայի կոնգրեսը, որին մասնակցեց ՀՀ Սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Հայրապետյանը: Կոնգրեսի ընթացքում սամբոյի եվրոպական ընտանիքին անդամակցել են նաև Ավստրիայի և Խորվաթիայի սամբոյի ֆեդերացիաները:
Մայիսի 15-ին մրցասպարեզ կմտնեն Վահան Վարդանյանը (57 կգ), Արտավազդ Մինասյանը (68 կգ) և Մուշեղ Հովսեփյանը (82 կգ): Մայիսի 16-ին ելույթ կունենան մարտական սամբոյի ներկայացուցիչներ Վաչիկ Վարդանյանը (68 կգ) և Արտակ Ծատինյանը (90 կգ):

13-17 мая в Минске (Белоруссия) проходит чемпионат Европы по самбо. Уже в первый турнирный день армянские спортсмены смогли завоевать медали. Бронзовые медали на счету у спортсменки юношеской Олимпийской спортшколы самбо и дзюдо Рузанны Саркисян (в/к 48) и у воспитанника ЦСКА Тиграна Киракосяна (в/к 52). Киракосян в этом году на чемпионате Европы по самбо среди юношей стал чемпионом Европы, передают PanARMENIAN.Net из пресс – службы Федерации самбо Армении.
До старта чемпионата Европы – 13 мая состоялся конгресс европейской Федерации самбо, в котором принял участие президент Федерации самбо РА Левон Айрапетян. В ходе конгресса выяснилось, что Федерации Австрии и Хорватии стали членами европейской Федерации.
15 мая на чемпионате Европы среди армянских самбистов на ковер выйдут Ваан Вартанян (в/к 57), Артавазд Минасян (в/к 68) и Мушег Овсепян (в/к 82). Представители боевого самбо Вачик Вартанян (в/к 68) и Артак Цатинян (в/к 90) выступят 16 мая.