Մայիսի 17-19-ին Երևանում հայտնի ճապոնացի վարպետ, Ավանդական կարատեի միջազգային ֆեդերացիայի տեխնիկական տնօրեն Մասաո Կավասոեն (սև գոտի 8 դան) կանցկացնի վարպետության դասեր և սեմինարներ: Կավասոեն Հայաստանում է գտնվում Հայաստանի ավանդական կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ, կարատե-դոյի սև գոտի 5-րդ դան Շահեն Պետրոսյանը:
Վարպետության առաջին դասը Կավասոեն անցկացրեց «Օռանժ» մարզահամալիրում:
Իսկ մայիսի 18-ին երկրորդ անգամ տեղի կունեա արևելյան մենամարտերի փառատոն, որին կմասնակցեն Արևելայն մարզաձևերի բոլոր ֆեդերացիաները:
Ֆեդերացիայի նախագահ Շահեն Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ արդեն 4-րդ տարին է, ինչ Հայաստանում անցնում են վարպետության դասեր: «Կավասոեի մակարդակի մասնագետներն աշխարհում 5-ն են: Նա մեր տարածաշրջանի` Կովկասի, պատասխանատուն է: Պատանի մարզիկները նման մարզումների կարիք ունեն»,-ասել է Պետրոսյանը:
Ըստ Պետրոսյանի, Հայաստանում այդ մարզաձևով զբաղվում է մոտ 400 մարզիկ, կան դպրոցներ Երևանում, Ստեփանավանում և Աբովյանում: «Մեր մարզիկները մասնակցում են տարբեր միջազգային մրցաշարերի: Այս տարի մենք առաջարկներ ունենք մասնակցելու ԱՄՆ-ում. Իտալիայում ու Հոլանդիայում կայանալիք մրցաշարերին: Սակայն, դեռ պարզ չի, թե որ մրցաշարին մենք կմասնակցենք»,-հավելել է նախագահը:

17-19 мая в Ереване известный японский мастер, технический директор международной Федерации традиционного карате Масао Кавасое (черный пояс 8 дан), проводит мастер классы и семинары. Кавасое в Армении по приглашению президента Федерации Армении традиционного карате- до черного пояса 5 дан Шагена Петросяна.
Первый мастер-класс Кавасое провел в спортивном комплексе '' Orange ''.
А 18 мая во второй раз пройдет фестиваль восточных единоборств, в котором примут участие все Федерации восточных видов спорта.
Президент Федерации Шаген Петросян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что уже 4-й год в Армении проходят мастер классы. ''Такие, как Кавасое, в мире всего 5 специалистов. Он отвечает за наш регион – Кавказ. Юные спортсмены нуждаются в таких тренировках'',- сказал Петросян.
По словам Петросян в Армении этим видом спорта занимаются приблизительно 400 спортсменов, есть школы в Ереване, в Степанаване и в Абовяне. ''Наши спортсмены принимают участие в разных международных турнирах. В этом году у нас есть предложения выступить в турнирах в США, Италии и Голландии. Однако, пока не ясно в каком турнире мы примем участие'',- добавил президент.