17 Մայիս 2010 - 12:55 AMT
Երկրորդ խաղակեսում «Փյունիկը» վաստակեց ևս մեկ գոլ, կրկնակի գոլի հեղինակ դարձավ Գևորգ Ղազարյանը: «Փյունիկը» երկրորդ տարին շարունակ դարձավ Հայաստանի գավաթակիր: Իսկ հաղթողների մարզիչ Վարդան Մինասյանը կարծում է, որ խաղը հեշտ չէր: «Չնայած նրան, որ մենք առաջատար էինք, մինչև խաղի վերջ շատ լարված էինք: Այսօր մեզ մոտ ամեն ինչ ստացվեց, և ես շնորհավորում են բոլոր ֆուտբոլիստներին և երկրպագուներին»,- ավելացրել է Մինասյանը: «Փյունիկի» պաշտպան Վահագն Մինասյանը կարծում է, որ 2010-ի եզրափակիչը տարբերվում էր նախկիններից, քանի որ ինտրիգները և հետաքրքրությունները շատ էին. «Մենք շատ լավ էինք պատրաստվել, ջանասիրաբար մարզվել և հասանք ցանկալի արդյունքի»: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը մայիսի 20-ին Էստոնիայում կհետևի ՀՀ երիտասարդական հավաքականի խաղին, որը տեղի կունենա 2011թ.Եվրոպայի առաջնության ընտրական խաղերի շրջանակներում: «Ես կընտրեմ մի քանի երիտասարդ ֆուտբոլիստի, որոնք մայիսի 25-ին Երևանում կխաղան Ուզբեկստանի հավաքականի հետ ընկերական խաղում»,-ասել է Մինասյանը: Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը կանցկացնի ուսումնամարզական հավաք, որի ընթացքում կնախապատրաստվի Էստոնիայի հավաքականի հետ Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության ընտրական հանդիպմանը: Հայաստանի հավաքականի մարզչական շտաբը` Ֆլեմինգ Սերիցլևը հրապարակեց հավաքականի կազմը: Դոնեցկի «Մետալուրգի> գլխավոր մարզիչ Ն.Կոստովը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ թիմի կազմում հանդես եկող հայ ֆուտբոլիստներ Հենրիկ Մխիթարյանն ու Արտակ Դաշյանը լավ խաղ ցույց տվեցին: «Հենրիկի մոտ լավ է ստացվում թիմային խաղը: Արտակը ևս արդեն մերվել է թիմի հետ: Վերջին խաղում նա ևս լավ դրսևորեց իրեն>,-ասել է Կոստովը: Թենիս. Հունաստանում շարունակվում է Դևիսի գավաթի եվրոաֆրիկյան գոտու 3-րդ ենթախմբի տղամարդկանց թիմային առաջնությունը: Հայ թենիսիստներն անցկացրել են 2 խաղ: Առաջինում պարտվել են Չերնոգորիայի հավաքականին 0:3 հաշվով, այնուհետև հաղթել Սան-Մարինոյի հավաքականին նույն հաշվով:
Հարություն Սոֆյանը հաղթեց Ալբերտո Բրիգիին (6:4, 6:2), իսկ Աշոտ Գևորգյանը` Դիեգո Զոնզինիին (6:2, 5:7, 6:2): Իսկ զուգախաղում Սոֆյանն ու Խաչատուր Խաչատրյանը 7:5, 7:6 հաշվով հաղթեցին Բրիգի-Զոնզինի խմբին:
Իսկ Դավիթ Նալբանդյանը չի մասնակցի Mutua Madrilena Madrid Open-2010 մրացաշարին ոտքի վնասվածքի պատճառով:
Բռնցքամարտ. Ի սկզբանե օգոստոսի 21-ին նշանակված Արթուր Աբրահամի (Գերմանիա) և բրիտանացի Կառլ Ֆրոչի միջև «Super Six Boxing Classic» մրցաշարի մենամարտը տեղափոխվել է սեպտեմբեր: Մարտը տեղափոխվել է Ֆրոչի աչքի և ականջի վնասվածքների պատճառով, որոնք նա ստացել է Միկկել Քեսլերի հետ մենամարտում (Դանիա): Աբրահամի և Ֆրոչի միջև տարաձայնություններ կան մարտն անցկացնելու վայրի շուրջ: Ֆրոչը պնդում է, որ մարտը տեղի կունենա Նոթինգհեմի ֆուտբոլային մարզադաշտում, իսկ Աբրահամը ցանկանում է բրիտանացու հետ հանդիպել Գերմանիայում: Աբրահամի կողմն առաջարկել էր, որպեսզի մարտը տեղի ունենա չեզոք տարածքում` Շվեյցարիայում, սակայն քիչ հավանական է, որ Ֆրոչը համաձայնվի դրան: Առաջին գերթեթև քաշային կարգույմ WBC և WBA վարկածներով աշխարհի չեմպիոն, հայ բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանը մայիսի 20-ին իր հերթական մենամարտը կանցկացնի, նրա մրցակիցն է ֆիլիպինցի Էրիկ Բարսելոնան, իսկ մենամարտը կանցնի Պարամատտայում: Մինչ մենամարտը տեղի կունենա IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոնի թափուր գոտու համար մենամարտը: Նախկինում արդեն հացորդվել է, որ Դարչինյանի մրցակիցն է Ռիչարդ Գարսիան և մենամարտը կայանալու է Սիդնեյում, կրկին մայիսի 20-ին: Երևանի օլիմպիական հերթափոխի քոլեջում մայիսի 13-ին մեկնարկեց Հայաստանի բռնցքամարտի պատանեկան առաջնությունը, որին մասնկցում է 170 մարզիկ Հայաստանի բոլոր մարզերից: Մայիսի 16-ին տեղի կունենան առաջնության եզրափակիչ մենամարտերը: «Առաջնությունից հետո կձևավորվի հավաքականը, որին կանդամակցեն ուժեղագույն բռնցքամարտիկներ: Հուլիսի 19-25 հավաքականը Յամբուրգում կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը»,-ասել է ՀՀ բռնցքամարտի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Արման Հարությունյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Շախմատ.Մայիսի 7-ին Նալչիկում ավարտվել է կանանց Գրան պրիի երրորդ փուլը, որին մասնակցում էին 12 շախմատիստուհիներ: Հայաստանը ներկայացնող Լիլիթ Մկրտչյանը և Էլինա Դանիելյանը վերջին տուրում անհաջող են հանդես եկել: Երկու շախմատիստուհիներն էլ 11 –րդ տուրում զիջել են ռուս շախմատիստուհիներին. Մկրտչյանը պարտվել է Տատյանա Կոսինցևային, իսկ Դանիելյանը` Բաիրա Կովանովային: Մկրտչյանը Գրան պրիում զբաղեցնում է 9-րդ, իսկ Դանիելյանը` 12-րդ տեղը: Մրցաշարի հաղթողն է Տատյանա Կոսինցևան: Աստրախանում (ՌԴ) մայիսի 13-ին տեղի ունեցավ տղամարդկանց Գրան պրիի վերջին փուլի 4-րդ տուրը: Հայ գրոսմայստեր Վլադիմիր Հակոբյանը 3-րդ տուրում սպիտակներով ոչ ոքի խաղաց Պյոտր Սվիդլերի հետ: Հայ շախմատիստը 11-րդ տեղում է 1 միավորով:
Գրոսմայստերներ Վարուժան Հակոբյանը, Մելիքսեթ Խաչիյանը և միջազգային վարպետ Լևոն Ալթունյանը մայիսի 14-25-ին Սենտ Լուիսում կմասնակցի ԱՄՆ շախմատի առաջնությանը: «Հայաստան» Հ. Մ. կենտրոնի նախաձեռնությամբ, կենտրոնի սրահում, մայիսի 4-ին և 6-ին անցկացվեց Շուշիի ազատագրման 16-րդ ամյակին նվիրված շախմատային մրցաշար: Հետաքրքիր և լարված մթնոլորտում անցած հանդիպումների արդյունքում հաղթող ճանանչվեցին Կյուլումյան Գևորգը, Թումանյան Հակոբը, Թիֆթիկչյան Գրիգորն ու Աճեմյան Վահեն: Օգոստոսի 15-26-ը Սինգապուրում անցկացվելիք պատանեկան օլիմպիական առաջին խաղերի հայաստանցի մասնակիցների թիվն ավելացավ ևս մեկով: Հրաձգության միջազգային ֆեդերացիան տեղ է հատկացրել երևանցի 18-ամյա Ռոմիկ Վարդումյանին (ատրճանակ): Նա մրցումային որոշակի փորձ ունի, մասնակցել է աշխարհի, Եվրոպայի պատանեկան և երիտասարդական առաջնություններին և տեղ է զբաղեցրել մրցաշարային աղյուսակների միջին հորիզոնականներում: Հիշեցնենք,որ Սինգապուր կմեկնեն նաև երկու ծանրորդ, մեկական ձյուդոիստ և մարմնամարզիկ:

17 Май 2010 - 12:55 AMT
Защитник «Пюника» Ваагн Минасян сказал, что финал 2010 года отличился от предыдущих финалов, поскольку интриги и интереса было много: «Мы готовились очень тщательно, тренировались усердно и достигли желаемого результата». «Сегодня мы показали очень хорошую игру, все футболисты старались и отлично сделали свою работу. Думаю, на 70% мы сыграли безошибочно», – сказал другой нападающий обладателей Кубка Альберт Тадевосян. Главный тренер сборной Армении Вардан Минасян 20 мая в Эстонии будет следить за игрой молодежных сборных Армении и Эстонии, которая пройдет в рамках отборочного турнира чемпионата Европы 2011 года. «Буду следить за выступлением молодых футболистов и выберу нескольких, которые 25 мая в Ереване сыграют в товарищеском матче национальной сборной против сборной Узбекистана»,- сказал Минасян. А главный тренер молодежной сборной Армении Флеминг Серицлев опубликовал состав сборной, которая готовиться к игре против сборной Эстонии. Игра пройдет в рамках отборочного турнира чемпионата Европы 2011 года. Главный тренер донецкого «Металлурга» Николай Костов в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что армянские футболисты, которые выступают в составе «Металлурга», – Генрих Мхитарян и Артак Дашян хорошо вошли в игру украинской команды. «У Генриха очень хорошо получается командная игра. Он талантливый футболист. Артак поздно пришел в нашу команду, но уже адаптировался. В последней игре он сыграл в основном составе и тоже хорошо показал себя»,- сказал Костов. 16 мая «Металлург» в финале Кубка Украины встретится с «Таврией». Главный тренер считает, что матч важен для команды: «Игра для нас имеет большое значение, поскольку мы неудачно выступили на чемпионате страны и это наш последний шанс завоевать право для выступления в Лиги Европы».
Теннис: В Греции продолжается мужское командное первенство Davis Cup евро – африканской зоны 3 подгруппы. Сборная Армении выступает в группе В. После поражения от сборной Черногории со счетом 0:3, армянские теннисисты с таким же счетом преодолели противостояние сборной Сан-Марино. Арутюн Софян победил Альберто Бриги (6:4, 6:2), Ашот Геворкян в трех сетах со счетом 6:2, 5:7, 6:2 одержал победу над Диего Зонзини. В парном матче Арутюн Софян и Хачатур Хачатрян без труда со счетом 7:5, 7:6 победили пару Бриги-Зонзини. А Давид Налбандян снялся с турнира Mutua Madrilena Madrid Open-2010 из-за травмы подколенного сухожилия. В стартовом раунде нынешних соревнований в столице Испании Налбандян должен был играть с Майклом Расселлом (США), который, в свою очередь, заменил чеха Томаша Бердыха, повредившего правое бедро. Его заменил американец Марди Фиша. Бокс: Первоначально назначенный на 21 августа поединок в турнире «Super Six Boxing Classic» между Артуром Абрахамом (Германия) и британцем Карлом Фрочом переносится на сентябрь. Бой перенесен из-за травм глаза и уха Фроча, которые он получил в поединке против Миккеля Кесслера (Дания). Между Абрахамом и Фрочом также существуют разногласия по поводу места проведения боя. Фроч настаивал, чтобы бой прошёл на футбольном стадионе в Ноттингеме, в то время как Абрахам хотел встретиться с британцем в Германии. Сторона Абрахама предложила, чтобы бой прошел на нейтральной территории – в Швейцарии, однако маловероятно, что Фроч даст своё согласие на это. В ереванском государственном спортивном колледже олимпийского резерва 13 мая стартовал юношеский чемпионат Армении по боксу, в котором принимают участие 170 спортсменов из всех регионов Армении. 16 мая состоятся финальные поединки чемпионата. До чемпионата боксеры приняли участие в городских первенствах. Победители завоевали право выступить на чемпионате Армении. «После окончания чемпионата сформируется сборная, в которую войдут сильнейшие боксеры. Сборная 19-25 июля в болгарском городе Ямбург примет участие в чемпионате Европы»,- сообщил старший тренер юношеской сборной Армении по боксу Арман Арутюнян корреспонденту PanARMENIAN.Net
Шахматы: 7 мая в Нальчике завершился третий этап женского Гран При, в котором принимали участие 12 шахматисток. Представительницы Армении Лилит Мкртчян и Элина Даниелян выступили неудачно и заняли соответственно 9 и 12 места. Победителем турнира стала Татьяна Косинцева (Россия). В Астрахани (Россия) проходит мужской Гран При, в котором принимает участие армянский гроссмейстер Владимир Акопян. В 3 туре Акопян белыми фигурами сыграл вничью с Петром Свидлером (Россия). Армянский шахматист набрал 1 очко и в турнирной таблице занимает 11 место. Гроссмейстеры Варужан Акопян, Меликсет Хачиян и международный мастер Левон Алтунян 14-25 мая в Сент-Луисе примут участие в чемпионате США по шахматам. В центре «Айастан» (Армения) в Афинах состоялся шахматный турнир, посвященный 18-ой годовщине освобождения Шуши. 10 участников турнира были разделены по две группы. Победила первая группа, в составе которой играли Геворк Кулумян, Акоп Туманян, Григор Тифтикчян и Ваге Ачемян.
Олимпиада: Армянский стрелок Ромик Вардумян примет участие в юношеских Олимпийских играх в Сингапуре, которые состоятся 14-26 августа. Вардумян принимал участие в юношеских и молодежных чемпионатах Европы и мира по стрельбе и занимал средние места в турнирной таблице. До этого право выступать на Олимпийских играх из армянских спортсменов завоевали 2 штангиста, один дзюдоист и один гимнаст.