20 Մայիս 2010 - 15:30 AMT
Վալենսիայում ծանրամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում հայ ծանրորդ Վլադիկ Կարապետյանը 62 կգ քաշային կարգում դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն: «Երկամարտի» արդյունքում նա բարձրացրեց 253 կգ և 1 կգ-ով առաջ անցավ ադրբեջանցի ծանրորդ Ֆիրուդին Գուլիևից: 3-րդ տեղը զբաղեցրեց Էմրե Բույուկունլուն (Թուրքիա)` բարձրացնելով 249 կգ:
«Հրում» վարժությունում Գուլիևի 3-րդ փորձից հետո, երբ նա չկարոցացավ բարձրացնել 145 կգ-անոց ծանրաձողը, ադրբեջանական պատվիրակությունը բողոքարկեց մրցավարների որոշումը, բայց չհասավ արդյունքի և որպես բողոքի նշան թույլ չտվեց իր ծանրորդին ներկա գտնվել պարգևատրման արարողությանը:

В Валенсии на юношеском чемпионате Европы по тяжелой атлетике армянский штангист Владик Карапетян в 62-й весовой категории стал чемпионом Европы. В сумме “двоеборья” Карапетян набрал 253 кг и опередил азербайджанского штангиста Фирудин Гулиева на 1 кг. 3 место занял Эмре Буюкунлу (Турция) подняв 249 кг.
После 3 попытки Гулиева в упражнении ''толчок'', когда он не смог поднять 145 кг штангу, азербайджанская делегация опротестовала решение судей, но не добилась результата, и в знак протеста не позволила своему спортсмену присутствовать на церемонии награждения.