24 Մայիս 2010 - 11:26 AMT
Ըմբշամարտիկներ Վարոս Պետրոսյանն ու Արտակ Հովհաննիսյանը նվաճել են օլիմպիական պատանեկան խաղերի ուղեգիր
Մայիսի 18-23-ին Լեհաստանի Պոզնան քաղաքում անցկացվեցին ազատ և հունահռոմեական ըմբշամարտի պատանեկան միջազգային մրցումներ, որի ընթացքում խաղարկվեցին սինգապուրյան օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր:
Հունահռոմեական ըմբշամարտում 85 քաշային կարգում Վարոս Պետրոսյանը դարձավ արծաթե մրցանակակիր, իսկ Արտակ Հովհաննիսյանը 46 կգ ք/կ-ում արծաթ է նվաճել ազատ ըմբշամարտում:
Օգոստոսի 14-26-ին երկու մարզիկներն էլ մասնակցելու են Սինգապուրում տեղի ունեցող օլիմպիական պատանեկան խաղերին: Հայաստանի մեկ այլ ներկայացուցիչ` Գևորգ Համբարձումյանը (76 կգ ք/կ) գրավել է 3-րդ տեղը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարության մարզական բարձրագույն նվաճումների վարչության պետ Լյովա Վարդանյանը:
Մինչ այդ Սինգապուրում հանդես գալու իրավունք էին նվաճել 5 պատանի մարզիկ ևս` 2 ծանրորդ, դյուդոյիստ, հրաձիգ և ատլետ:

18-23 мая в Познане (Польша) прошли международные юношеские турниры по вольной и греко-римской борьбе, в которых разыгрывались путевки на сингапурские Олимпийские игры.
В греко-римской борьбе в 85 весовой категории Варос Петросян стал серебряным призером, а Артак Оганнисян (в/к 46) завоевал серебро среди вольников.
Обе спортсмена 14-26 августа примут участие в юношеских Олимпийских играх в Сингапуре. Еще один представитель Армении Геворк Амбарцумян (в/к 76) в вольной борьбе занял 3 место. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил руководитель отдела спортивных высших достижений администрации Министерства спорта и по вопросам молодежи Лева Вартанян.
До этого право выступать в Сингапуре из армянских юных спортсменов завоевали 5 спортсменов: 2 штангиста, атлет, дзюдоист и стрелок.