Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը հերքել է հայկական թերթի այն տեղեկատվությունը, ըստ որի օմբուդսմենի գրասենյակի անդամը ձերբակալված է` ոստիկանին դաժանորեն ծեծելու համար: Նրա խոսքերի համաձայն, խոսքն ընդամենը ճանապարհային կանոնները խախտելու կասկածանքի մասին է, իսկ մնացածը հետաքննությունը ցույց կտա: «Երբ ասում են, որ մեր աշխատակիցը դաժանորեն ծեծել է ոստիկանի և օմբուդսմենի աշխատակազմում զբաղեցնում է բարձր պաշտոն, ապա դա ցույց է տալիս, որ հոդվածը պատվիրված է», – ասել է օմբուդսմենը` ավելացնելով, որ աշխատակիցը, որի մասին գրված է, իր աշխատակազմում աշխատում է ընդամենը կես տարի և մշակույթի ոլորտն է տնօրինում:
Միևնույն ժամանակ նա ասել է նաև, որ եթե պարզվի, թե գրասենյակի աշխատակիցն իրեն սխալ է պահել, ապա դա «նրան պատիվ չի բերի»:
Բացի այդ, Արմեն Հարությունյանն իր կարծիքն է հայտնել հատուկ դպրոցի ուսուցիչ Լևոն Ավագյանի դատավճռի մասին: Անչափահասի նկատմամբ անառակաբարո գործողությունների համար այդ ուսուցչին դատապարտել են երկու տարվա ազատազրկման: «Նման արարքների համար առանձնահատուկ կոշտ վերաբերմունք է պետք, և իրավապահ մարմինները հետևություններ պետք է անեն ու կանխարգելիչ աշխատանքներ կատարեն»:
Օմբուդսմենը չմեկնաբանեց այդ դեպքը, համարելով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանը կարծիք է հայտնում միայն այն ժամանակ, երբ դատավճիռը չափից դուրս դաժան է համարում:

Защитник прав человека в Армении Армен Арутюнян опроверг информацию армянской газеты о том, что член офиса омбудсмена находится под арестом из-за жестокого избиения сотрудника полиции. По его словам, речь идет всего лишь о подозрении на нарушение правил дорожного движения, а все остальное покажет следствие. «Когда говорят, что наш сотрудник жестоко избил полицейского и занимает высокую должность в аппарате омбудсмена, то это показывает, что статья является заказной», – сказал омбудсмен, добавив, что указанный сотрудник работает в его аппарате полгода и курирует сферу культуры.
При этом он отметил, что если выявится, что работник офиса неправильно повел себя, то это «не сделает ему чести».
Кроме того, Армен Арутюнян выразил свое мнение относительно приговора, вынесенного преподавателю спецшколы Левону Авакяну, обвиняемого в развратных действиях в отношении несовершеннолетних к 2 годам лишения свободы: «К подобным деяниям должно быть особо жесткое отношение, и правоохранительные органы должны сделать выводы и проводить профилактические работы».
В то же время омбудсмен не прокомментировал именно этот случай, посчитав, что защитник прав человека выражает мнение, только если считает наказание слишком строгим. «Выступать с заявлением, что следует еще более ужесточить наказание, было бы неправильным подходом с моей стороны», – отметил он.