Մայիսի սկզբին 50-հոգանոց մի խումբ, այդ թվում նաև Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը, «Բարեգործական մարզական մղոն» ծրագրի շրջանակներում քայլով, վազքով և անվասայլակներով անցան 1,6 կմ` Մատենադարանից մինչև Հանրապետության հրապարակ: Միջոցառման նպատակն էր դրամահավաքը ՀՀ պարալիմպիկ կոմիտեի օգտին:
Իսկ արդեն մայիսի ավարտին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը ՀՀ Պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանին հանձնեց 1 մլն դրամի անդորագիրը, PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատանը:
Այդ գումարի շնորհիվ, Պարալիմպիկ կոմիտեն կոնֆերանս է կազմակերպում` նվիրված պարալիմպիկ մարզիկների իրավունքներին և պարալիմպիկ մարզաձևերի ամենամյա փառատոն:
Հակոբ Աբրահամյանի խոսքերով, «Սա այն հազվագյուտ դեպքերից է, երբ հատուկ կարիքներով մարդկանց խնդիրները ուշադրության են արժանանում»: Իր հերթին դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլն ասաց, որ «Բարեգործական սպորտային մղոն»-ը կարող է դառնալ ամենամյա միջոցառում և հաջողություն մաղթեց Հայաստանի պարալիմպիկ թիմին Լոնդոնի 2012 թվականի պարալիմպիկ խաղերում:
«Բարեգործական սպորտային մղոն» (Sport Relief Mile) նախաձեռնությունը պատկանում է բրիտանական բարեգործական Comic Relief կազմակերպությանը, որը վերջին 25 տարիների ընթացքում բարեգործական կազմակերպությունների համար ավելի քան կես միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ է հավաքագրել հանգանակությունների միջոցով:
2010թ. Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարությունը «Բարեգործական սպորտային մղոն»-ը կանցկացնի աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայաստանում «Բարեգործական սպորտային մղոն»-ի կազմակերպիչներն էին Բրիտանական դեսպանատունը Երևանում, Բրիտանական խորհուրդը և Հայաստանի պարալիմպիկ կոմիտեն:

2 Июнь 2010 - 12:42 AMT
В начале мая группа из 50 человек, включая посла Великобритании Чарлза Лонсдейла, в рамках программы ''Благотворительная спортивная миля'' прошли шагом, побежали и проехали на колясках 1,6 км от Матенадарана до Площади Республики. Цель мероприятия – собор денег для Паралимпийского комитета Армении.
А уже в конце мая посол Великобритании Чарлз Лонсдейл президенту Паралимпийского комитета РА Акопу Абраамяну вручил чек на 1 милион драмов, сообщили PanARMENIAN.Net из посольства Великобритании в Армении.
Благодаря этой сумме, Паралимпийский комитет организует конференцию, посвященную правам паралимпийских спортсменов и ежегодный фестиваль по паралимпийским видам спорта.
Посол Великобритании отметил, что ''Благотворительная спортивная миля'' может стать традиционной в Армении и пожелал удачи армянским спортсменам в Паралимпийских играх в Лондоне 2012 года. По словам Акопа Абраамяна, это мероприятие одно из немногих, когда в центре внимания оказываются спортсмены с ограниченными возможностями.
Идея проведения акции ''Благотворительная спортивная миля'' (Sport Relief Mile) принадлежит британской благотворительной компании ''Comic Relief''. В подобной акции, которая в 2010 году прошла в Великобритании, приняло участие около полумиллиона человек. В течении 2010 года “Благотворительную спортивную милю” министерство иностранных дел Великобритании проведет в разных странах мира. В Армении его организовали посольство Великобритании в Ереване, Британский совет и Паралимпийский комитет Армении.