11 Հունիս 2010 - 08:54 AMT
Հունիսի 11-ին բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը, Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գիա Ղազանչյանը և թիմի սպորտային տնօրեն Եղիշե Դավթյանը հանդիպեցին լրագրողների հետ և ներկայացրեցին մինչև Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության մեկնարկը կատարված աշխատանքները:
Առաջնությունը կանցնի հունիսի 28-ից հուլիսի 3-ը «Միկա» մարզադահլիճում: «Թիմն արդեն սկսել է մարզվել և մեր նպատակն է հասնել մինչև եզրափակիչ»,- նշեց Գիա Ղազանչյանը, ում գլխավորությամբ կանանց «Հատիս» ակումբը հաղթահարել է 2009-2010թթ. Եվրոպայի բասկետբոլի գավաթի խաղարկության խմբային փուլը:
Դավթյանի խոսքերով, հավաքականն անցկացրել է 3 ընկերական հանդիպում «Պոլիտեխնիկ» և «Հատիս» տղամարդկանց ակումբների դեմ և գտնվում է լավ մարզավիճակում:
«Առաջնության բյուջեն կազմում է 50-55 մլն դրամ, որը տրամադրելու է Եվրոպայի բասկետբոլի միջազգային ֆեդերացիան, ՀՀ կառավարությունը և Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն»,- ասել է Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Առաջին երկու տեղերը զբաղեցրած թիմերն իրավունք կստանան մասնակցելու Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությանը:

11 Июнь 2010 - 08:54 AMT
11 июня президент Федерации баскетбола Грачья Ростомян, главный тренер женской сборной Гия Казначян и спортивный директор команды Егише Давтян встретились с журналистами и рассказали о работе, которая была проведена перед чемпионатом Европы С дивизиона.
Чемпионат пройдет в Ереване с 28 июня по 3 июля в спортивном зале “Мика”. “Мы уже начали тренироваться, и цель сборной – выйти в финал”,- сказал Гия Казанчян, под руководством которого ереванский клуб “Атис” в Кубке Европы 2009-2010 преодолел групповой этап.
По словам Егише Давтяна, сборная Армении провела 3 товарищеских матча с мужскими командами “Политехник”, и 2 игры с “Атис”. “Баскетболистки находится в хорошей физической форме. Сейчас тренируются 15 баскетболисток, которые готовы сразиться с командами своей группы”,- сказал Давтян.
А президент Федерации отметил, что чемпионат финансируется Европейской Международной Федерацией баскетбола, правительством РА и Министерством спорта и по вопросам молодежи. Бюджет чемпионата составляет 50-55 млн. драмов.
В чемпионате в группе А выступят сборные Армении, Андорры, Молдовы и Гибралтара, в группе В – Уэльса, Шотландии и Мальты, 4-ой сборной по жеребьевке была сборная Азербайджана, которая отказалась от участия.