Հունիսի 5-ին Նյու Յորքի «Յանկի» մարզադաշտում հայ բռնցքամարտիկ Վանես Մարտիրոսյանն (ԱՄՆ) անցկացրեց իր 28-րդ մենամարտը Ջո Գրինի դեմ, որը մինչ այդ պարտություն չուներ: Մարտիրոսյանը բոլոր 10 ռաունդներում առավելություն ուներ և հաղթեց 96-93, 96-93, և 98-91 հաշվով: Այս մարտում նա պաշտպանում էր NABF և NABO վարկածներով տիտղոսները առաջին միջին քաշային կարգում և նվաճեց WBA վարկածով միջմայրցամաքային գոտին:
Կարլ Ֆրոչի փրոմոութեր Միք Հենեսին հայտարարել է, որ «Super Six»-ի 3-րդ փուլի մենամարտը Արթուր Աբրահամի (Գերմանիա) և Կարլ Ֆրոչի (Անգլիա) միջև տեղի կունենա Մոնրեալում (Կանադա) սեպտեմբերի 18-ին: Ֆրոչի թիմը ցանկանում էր այդ մարտն անցկացնել ԱՄՆ-ում, սակայն Աբրահամի թիմը մերժել էր առաջարկը, քանի որ մենամարտը պետք է կայանա Եվրոպայում, Ֆրոչն էլ իր հերթին հրաժարվել էր մենամարտել Շվեյցարիայում:
WBC International, WBA и IBF International վարկածներով երկրորդ քաշային կարգում հանդես եկող Արսեն Մարտիրոսյանը (Ֆրանսիա), որը տիրապետում է 5 գոտիների, Լիոնում տեղի ունեցած մարտից հետո, որում նա մայիսի 21-ին միավորներով հաղթել է ֆրանսիացի Ժերեմի Պարոդիին, ժամանել է Հայաստան: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նա ասաց, որ Պարոդիի հետ վերջին մենամարտը կարևոր էր նրա համար, քանի որ նա պայքարում էր նոր գոտու համար: «Ժերեմին տաղանդավոր երիտասարդ բռնցքամարտիկ է: Մինչև այդ նա պարտություն չուներ: Բայց ինձ հաջողվեց հաղթել և նվաճել WBC International գոտին»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերով, այս տարվա դեկտեմբերին նա Ճապոնիայում պայքարելու է WBC վարկածով աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար: «Իմ մարզումները ես կսկսեմ Ծաղկաձորում, այնուհետև կշարունակեմ Անգլիայում և Գերմանիայում: Այնտեղ ես մի քանի սպարինգ կանցկացնեմ»,- ընդգծեց բռնցքամարտիկը:
Ֆուտբոլ. Հունիսի 9-ին և 10-ին տեղի ունեցավ ՖԻՖԱ-ի 60-րդ համագումարը, որը անցկացվեց հարավաֆրիկյան Յոհանեսբուրգ քաղաքում: Համագումարում ներկայացվեց ՖԻՖԱ-ի 2009թ. ընթացքում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը և հեռանկարները, կազմակերպության ֆինանսական հաշվետվությունը, և մասնավորապես հաստատման ներկայացվեց ՖԻՖԱ-ի 2011-2014թթ. հեռանկարային բյուջեն և 2011թ. բյուջեն մանրամասն: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան համագումարում ներկայացնում էին ՀՖՖ փոխնախագահ Աշոտ Մանուկյանը, ՀՖՖ գործադիր տնօրենի տեղակալ Կարեն Դոխոյանը և ՀՖՖ հավաքական թիմերի նյութատեխնիկական ապահովման բաժնի պետ Էդգար Մանուկյանը: Իսկ Հայաստանի ֆուտբոլի Բարձրագույն լիգայի 10-րդ փուլում Կապանի «Գանձասարը» հանդիպեց «Շիրակի» հետ և հաղթեց 1:0 հաշվով:
2010-ի Հայաստանի գավաթակիր «Փյունիկը» 3:0 հաշվով Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում հաղթեց «Իմպուլսին»:
«Բանանցը» վստահ հաղթանակ տարավ «Ուլիսի» նկատմամբ Միգել դա Սիլվայի և Էդուարդո դոս Սանտոսի գոլերի շնորհիվ: Միակ ոչ ոքին գրանցվեց «Կիլիկիա»- «Միկա» խաղում: Առաջինը գոլը հարվածեցին «Միկայի» ֆուտբոլիստները, աչքի ընկավ Էդնեյ դե Օլիվեյրան: Սակայն 85-րդ րոպեին Տիգրան Գրիգորյանը հավասարեցրեց հաշիվը:
Մրցաշարային աղյուսակը 26 միավորով շարունակում է գլխավորել «Փյունիկը», «Բանանցը» զիջում է 3 միավորով, իսկ երրորդ տեղում «Ուլիսն» է (20 միավոր):
«Եվրոպա» թիմի երիտասարդ դարպասապահ Գևորգ Զարգարյանին նվիրված ֆուտզալի մրցաշարի հաղթող դարձավ «Էրեբունին», որը 7:5 հաշվով պարտության մատնեց «Քախսիին»:
Հայաստանի ֆուտզալի հավաքականն անցկացնում է եռօրյա ուսումնամարզական հավաք: Հունիսի 8-10-ը թիմը կանցկացնի երկու մարզում և մեկ երկկողմանի խաղ:
Դոնեցկի «Մետալուրգը» Բադ-Տատցմանսդորֆում (Ավստրիա) կանցկացնի իր առաջին ուսումնամարզական հավաքը: Նիկոլայ Կոստովի ղեկավարությամբ Ավստրիա են մեկնել 22 ֆուտբոլիստներ: «Մետալուրգի» կազմում Կոստովը հայտարարել է երկու հայ ֆուտբոլիստների` Հենրիխ Մխիթարյանին և Արտակ Դաշյանին:
Շախմատ. Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը հունիսի 4-6-ն Իսպանիայի Լեոն քաղաքում մասնակցել է արագ շախմատի ավանդական մրցաշարին: Արոնյանի մրցակիցներն էին Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել), Լենյեր Դոմիննգես Պերեսը (Կուբա) և Ֆրանսիսկո Վալյեհո Պոնսը (Իսպանիա): Վիճակահանությամբ Արոնյանը հանդիպել է Դոմինգեսին և հաղթել 2.5:1.5 հաշվով, իսկ Գելֆանդը 3.5:2.5 հաշվով պարտության է մատնել Պոնսին: Եզրափակչում Գելֆանդն ավելի ուժեղ էր և 4:2 հաշվով պարտության մատնելով Արոնյանին` դարձել է մրցաշարի հաղթող:
Սպորտային մարմնամարզություն. Հունիսի 8-ին Երևանում մեկնարկել է օլիմպիական չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանի անվան սպորտային մարմնամարզության գավաթը: Մրցաշարն ավանդական է և տեղի է ունենում 7-րդ անգամ: Մասնակցում են 43 մարզիկներ Հայաստանից, Վրաստանից և Իրանից:
Առաջին օրը մարզիկները հանդես եկան «բազմամարտում»: Մրցանակային տեղեր զբաղեցրին Վահան Ստեփանյանը, Հարություն Մերդինյանը և Արթուր Դավթյանը

5 июня на нью-йоркском стадионе “Янки” армянский боксер Ванес Мартиросян (США) провел свой 28 поединок в профессиональном боксе против Джо Грина, который до этого не имел поражений. Мартиросян во всех 10 раундах имел преимущество и победил со счетом 96-93, 96-93 и 98-91. В этом поединке Мартиросян защитил свои титулы NABF и NABO в первом среднем весе и взял интерконтинентальный пояс по версии WBA.
Промоутер Карла Фроча Мик Хеннесси заявил, что поединок 3 круга “Super Six” между Артуром Абрахамом (Германия) и Карлом Фрочем (Англия) состоится в Монреале (Канада) 18 сентября. Команда Фроча хотела провести этот бой в США, однако промоутеры Абрахама отклонили это предложение, поскольку по контракту поединок должен состояться в Европе. А Фроч отказался от предложения боксировать в Швеции.
Обладатель поясов по версиям WBC International, WBA и IBF International во втором легчайшем весе Арсен Мартиросян (Франция) после боя в Лионе, в котором он 21 мая по очкам победил француза Жереми Пароди, приехал в Армению. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net боксер сказал, что последний поединок против Пароди был важным для него, поскольку он дрался за новый пояс. “Жереми – талантливый молодой боксер. До этого у него не было поражений. Но мне удалось победить и завоевать пояс WBC International ”,- сказал Мартиросян.
По его словам, в декабре этого года он в Японии будет бороться за чемпионский титул мира по версии WBC. “Свои тренировки я начну в Цахкадзоре, потом продолжу их в Англии и Германии. Там я проведу несколько спаррингов”,- подчеркнул боксер.
Футбол: 9 и 10 июня в Йоханнесбурге (ЮАР) состоялся 60-й съезд FIFA, где были представлены работы 2009 года, финансовый отчет организации и бюджет FIFA 2011-2014 годов для утверждения. Федерацию футбола Армении в Йоханнесбурге представляли вице- президент ФФА Ашот Манукян, заместитель исполнительного директора Карен Дохоян и начальник отдела по обеспечению сборных команд Эдгар Манукян.
А в 10 туре Высшей Лиги Армении по футболу. Капанский “Гандзасар” встретился с “Шираком” и победил со счетом 1:0.
Обладатель Кубка Армении этого года – “Пюник” со счетом 3:0 на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна победил “Импульс”.
“Бананц” одержал уверенную победу над “Улиссом”, благодаря голам Мигеля да Сильвы и Эдуардо дос Сантоса. Единственный ничейный счет тура был зафиксирован в матче “Киликия” – “Мика”. Первыми гол забили футболисты “Мики”, отличился Эдней де Оливейра. Но на 85 минуте Тигран Григорян сравнял счет. Турнирную таблицу продолжает возглавлять “Пюник” с 26 очками, “Бананц” отстает на 3 очка, а на 3 месте – “Улисс” (20 очков).
Победителем турнира по футзалу, который был посвящен памяти молодого голкипера команды “Европа” Геворка Заргаряна, стал “Эребуни”. В финале игроки “Эребуни” оказались сильнее “Кахси” и победили со счетом 7:5. Сборная Армении по футзалу провела трехдневный учебно-тренировочный сбор в Ереване. 8-10 июня сборная провела 2 тренировки и одну двустороннюю игру.
Донецкий «Металлург» в Бад-Татцмансдорфе (Австрия) проводит первый учебно-тренировочный сбор. Под руководством Николая Костова в альпийскую страну вылетели 22 футболиста. В составе «Металлурга» Костов заявил двух армянских футболистов – Генриха Мхитаряна и Артака Дашяна.
Шахматы: Гроссмейстер Левон Аронян в испанском городе Леон принял участие в традиционном турнире по быстрым шахматам. В турнире так же участвовали гроссмейстеры Борис Гельфанд (Израиль), Леньер Домингес Перес (Куба) и Франсиско Вальехо Понс (Испания). По жеребьевке Аронян встретился с Домингесом и победил со счетом 2,5:1,5, а Гельфанд со счетом 3,5:2,5 одержал победу над Понсом. В финале Гельфанд оказался сильнее и победил Ароняна со счетом 4:2, став победителем турнира.
Международный арбитр ФИДЕ Ашот Вардапетян назначен заместителем главного арбитра шахматной Олимпиады 2010 года, которая состоится в Ханты- Мансийске (Россия) с 19 сентября по 4 октября. А Армен Никогосян будет один из арбитров на Олимпиаде.
Спортивная гимнастика: 8 июня в Ереване стартовал Кубок имени Олимпийского чемпиона Альберта Азаряна по спортивной гимнастике. Турнир традиционный и проходит уже в 7 раз. В нем принимают участие 43 гимнаста из Армении, Грузии и Ирана.
В первый турнирный день спортсмены выступили в виде “многоборье”. Призовые места заняли Ваан Степанян, Арутюн Мердинян и Артур Давтян.