23 Հունիս 2010 - 14:16 AMT
Հունիսի 24-ից մինչև հուլիսի 5-ը Ջերմուկում տեղի կունենա շախմատի կանանց Գրան պրիի 4-րդ մրցաշարը, որը նվիրված է շախմատային էտյուդների թագավոր Հենրիկ Կասպարյանի հիշատակին:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը հայտնեց լրագրողներին, որ այդ Գրան պրին կանանց ուժեղագույն շախմատային մրցաշաշրերից է: Այստեղ դժվար կլինի անվանել հաղթողին, քանի որ բոլոր շախմատիստուհիները միտված են հաղթանակի:
«Գրան պրիին կմասնակցեն աշխարհի երեք չեմպիոններ: Մասնակիցները միավորներ կհավաքեն, ինչը նրանց հնարավորություն կտա մասնակցել աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար մրցաշարին»,-ասել է Լպուտյանը:
Ջերմուկ են ժամանել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը:
Գրան պրիին մասնակցում են գրոսմայստերներ Լիլիթ Մկրտչյանը, Էլինա Դանիելյանը (Հայաստան), Անտոանետա Ստեֆանովան (Բուլղարիա), Պիա Քրամլինգը (Շվեդիա), Տատյանա Կոսինցևան, Բաիրա Կովանովան (Ռուսաստան), Մայա Չիբուրդանիձեն, Նանա Ձաղնիձեն (Վրաստան), Սյու Յուհանը, Շեն Յանը (Չինաստան) և Մարթա Ֆիերոն (Էկվադոր), հաղորդում է armchess.am-ը:

С 24 июня по 5 июля в Джермуке состоится 4 турнир женского Гран-при по шахматам, который посвящен памяти короля шахматных этюдов Генрику Каспаряну. Открытие состоится в 20:00 по местному времени.
Вице-президент шахматной Федерации Армении Смбат Лпутян сообщил журналистам, что это Гран-при – один из сильнейших женских шахматных турниров. Здесь трудно назвать имя победителя, поскольку все шахматистки настроены на победу.
“В Гран-при сыграют три чемпионки мира. Участники будут набирать очки, что даст им возможность принять участие в турнире за звание чемпионки мира”, – сказал Лпутян.
В Джермук прибыли президент РА Серж Саргсян и президент FIDE Кирсан Илюмжинов.
В Гран При сыграют гроссмейстеры Лилит Мкртчян, Элина Даниелян (Армения), Ху Йифан (Китай), Антоанета Стефанова (Болгария), Пиа Крамлинг (Швеция), Татьяна Косинцева, Баира Кованова (Россия), Мая Чибурданидзе, Нана Дзагнидзе (Грузия), Сю Юхуан, Шен Ян, (Китай) и Марта Фиеро (Эквадор), передает armchess.am.