25 Հունիս 2010 - 12:50 AMT
Եվրոպայի Հայկական վեհաժողովի ֆորումի (FAAE) երեկվա հայտարարությանը կարելի էր և չարձագանքել և չմեկնաբանել այն, եթե չլիներ Հայաստանի ԱԳՆ նյարդային բլից-արձագանքը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Միջազգային ու քաղաքական հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը: «Ինչպես ես հասկանում եմ, այդ հայտարարության մեջ, հղում անելով գաղտնի աղբյուրներին, ասվում է այնպիսի զարգացումների հնարավորության մասին, որոնք իրենց անբարոյականությամբ սահմանակցում են Լենին-Աթաթուրքի և Մոլոտով-Ռիբբենտրոպի դաշնագրերի հետ: Իսկ իր հետևանքներով, որոնք կարելի է պատկերացնել, նման զարգացումները հղի են նույնպիսի աղետով, որպիսի մեկի հետ հայ ժողովուրդը բախվեց 1920-23թթ. բոլշևիկների երկերեսանի քաղաքականության արդյունքում: Այսօր հայտնված տեղեկատվությունն մասին, որ Իսլամական հեղափոխության պահակախմբի իրանական կորպուսի ուժերն ու միջոցները տեղափոխվել և տեղակայվել են հայ-ադրբեջանական դիմակայության գծին սահմանակից շրջաններ այն դեպքում, երբ Հայաստանում Իրանի դեսպանը հայտարարում է տարածաշրջանում ամերիկյան զորքերի հայտնվելու անընդունելիության մասին, ինչպես նաև Ռուսաստանից հրապարակվող փորձագիտական գնահատականները, որոնք լի են տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի ուժերի տեղակայմանը Հայաստանի հնարավոր համաձայնության վերաբերյալ մտավախություններով, շատ լուրջ ուշադրության են արժանի»,- նշել է փորձագետը: Ռուբեն Մեհրաբյանը գտնում է, որ իրադարձությունների հաջորդականությունը ցույց է տալիս, որ FAAE արտահայտած մտավախությունները, ցավոք, անհիմն չեն, հատկապես այն բանից հետո, ինչ տեղի ունեցավ հունիսի 18-ին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ոչ հստակ արձագանքից հետո:
«Այդ միջոցին գլխավոր հարցը, որը ծագում է, վերաբերում է անգամ ոչ թե հայտարարության ինքնին բովանդակությանը, այլ այն բանին, թե ինչու են Սփյուռքի կազմակերպություններն այդպես սուր արձագանքում տարբեր աղբյուրների տարբեր տեղեկատվությանը: Սփյուռքն ընդամենը արձագանքում է Հայաստանում և նրա շուրջ առկա իրերի դրությանը»,- նշել է նա:

На вчерашнее заявление Форума армянской ассамблеи Европы (FAAE) можно было и не реагировать, и не комментировать его, если бы не нервная блиц-реакция армянского МИДа. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил эксперт Армянского центра международных и политических исследований Рубен Меграбян. «Как я понимаю, в этом заявлении, со ссылкой на конфиденциальные источники, говорится о возможности таких развитий, которые по своей аморальности граничат с пактами Ленина-Ататюрка и Молотова-Риббентропа. А по своим последствиям, которые можно представить, такие развития чреваты такой же катастрофой, с какой армянский народ столкнулся в 1920-23гг в результате иезуитской политики большевиков. Появившаяся сегодня информация о масштабной передислокации сил и средств иранского Корпуса стражей исламской революции в провинции, граничащие с линией армяно-азербайджанского противостояния на фоне заявления посла Ирана в Армении о неприемлемости появления американских войск в регионе, а также публикуемые экспертные оценки из России, полные опасений по поводу возможного согласия Армении на развертывание сил НАТО в регионе заслуживают очень серьезного внимания», – отметил эксперт. Рубен Меграбян считает, что последовательность событий показывает, что выраженные FAAE опасения, к сожалению, небеспочвенны, особенно после того, что произошло 18 июня и невнятной реакции сопредседателей Минской Группы ОБСЕ.
«Между тем, главный вопрос, который возникает, касается даже не содержания самого заявления, а того, почему организации Диаспоры так остро реагируют на разные информации разных источников? Диаспора всего лишь реагирует на положение вещей вокруг Армении и в ней самой», – отметил он.