26 Հունիս 2010 - 08:48 AMT
Հունիսի 26-ին Երևանում տեղի է ունեցել Միջազգային օլիմպիական օրվան և ՀՀ ԱՕԿ 20-ամյակին նվիրված վազքարշավ:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը նշել է, որ Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեի նպատակը սպորտը զանգվածային դարձնելն է և հնարավորինս շատ մարդկանց ներգրավելը: «Յուրաքանչյուր տարի մեր երկրում երիտասարդ մասնակիցների թիվն ավելանում է և ավելի շատ է զգացվում սպորտային ոգին»,- ասել է Ծառուկյան:
Վազքարշավին մասնակցում էին մարզիկներ 7 տարիքային կարգերում, ինչպես նաև հեծանվորդներ և ֆիզիկական սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ:
Հաղթողները ստացել են ՀԱՕԿ պատվոգրեր և դրամական պարգևներ, իսկ մասնակիցները` ՄՕԿ հավաստագրեր:
Հունիսի 26-ին Հայաստանի տարբեր մարզերում և Լեռնային Ղարաբաղում տեղի կունենան տոնական միջոցառումներ նույնպես նվիրված Օլիմպիական օրվան:

26 Июнь 2010 - 08:48 AMT
26 июня в Ереване прошел пробег, посвященный Олимпийскому дню и 20-летию Национального Олимпийского комитета РА.
Президент АНОК Гагик Царукян отметил, что цель Олимпийского комитета Армении – сделать спорт массовым и привлечь как можно больше людей. “Каждый год в нашей стране число молодых участников увеличивается, и все сильнее чувствуется спортивный дух”,- сказал Царукян.
В пробеге приняли участие спортсмены 7 возрастных категорий, а также велогонщики и люди с ограниченными физическими возможностями.
Победители получили грамоты АНОК и денежные награды, а участники – сертификаты МОК.
26 июня в разных регионах Армении и в Нагорном Карабахе пройдут праздничные мероприятия, тоже посвященные Олимпийскому дню.