Ուկրաինայի Բերդիչև քաղաքում հունիսի 29-ից հուլիսի 4-ը անցկացվեց բռնցքամարտի միջազգային երիտասարդական բարձրագույն կարգի մրցաշար, որտեղ խաղարկվեցին օլիմպիական չեմպիոն Վլադիմիր Կլիչկոյի անվան մրցանակները: Մրցումներին մասնակցեցին 12 երկրների 74 մարզիկներ: Հայաստանից հանդես եկավ միայն Սինգապուրի ամառային օլիմպիական առաջին խաղերի ուղեգիր ունեցող Հրայր Մաթևոսյանը /60կգ ,Երևան /: Նա հաղթեց հաջորդաբար Ուզբեկստանի /13:2/,Ռուսաստանի /7:2 /,իսկ եզրափակիչում` Ադրբեջանի /3:2 / ներկայացուցչին և արժանացավ հաղթողի կոչմանը:
Հրայր Մաթևոսյանին մրցավայր էր ուղեկցել անձնական մարզիչը` վաստակավոր մարզիչ Յուրի Ներսիսյանը:
Ուկրաինական ստուգատեսը ուժերի փորձարկում հանդիսացավ սինգապուրյան խաղերից առաջ, հաղորդում է ՀԱՕԿ պաշտոնական կայքը:

В украинском городе Бердичев состоялся молодежный международный турнир по боксу, в котором разыгрывались награды имени Олимпийского чемпиона Владимира Кличко. В турнире принимали участие 74 боксеров из 12 стран.
Армению на турнире представлял Грайр Матевосян (в/к 60), который в августе в Сингапуре примет участие на юношеских Олимпийских играх.
Матевосян одержал уверенные победы над узбекским и российским боксерами, соответственно со счетом 13:2 и 7:2, а в финале победил азербайджанца со счетом 3:2 и завоевал золотую медаль.
В турнире Матевосян выступал под руководством личного тренера Юрия Нерсисяна, сообщает официальный сайт Национального Олимпийского Комитета Армении.