Ծանրամարտի աշխարհի ուսանողական երկրորդ առաջնությանը, որը տեղի ունեցավ Թայփում (Թայվան), Աղասի Աղասյանը 77 կգ քաշային կարգում գրավել է առաջին տեղը:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է, որ Աղասյանն առաջին հայ մարզիկն է, որը կարողացավ Ունիվերսիադայում աշխարհի չեմպիոն դառնալ: «Մեր հավաքականի ելույթները ես նորմալ եմ համարում, կարևորն այն է, որ մենք ոսկե մեդալ նվաճեցինք: 2012 թ. խաղերը հավանաբար կանցկացվեն Չինաստանում, իսկ 2014 թ.` Կազանում», – ասել է Խաչատրյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանի մահվանից հետո հավաքականը ժամանակավորապես կղեկավարի ֆեդերացիայի մամլո քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը: «Աշխարհի առաջնությունից հետո, որը տեղի կունենա Անթալիայում և վարկանշային կլինի, որտեղ մարզիկները կկարողանան նվաճել 2012թ. Օլիմպիադայում հանդես գալու իրավունքը, մենք հավաքականի նոր մարզիչ կընտրենք»,-ասել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Նրա խոսքերի համաձայն, առաջնությանը կմասնակցեն մոտավորապես 1350 ծանրամարտիկ` 187 երկրից, վարկանիշ կստանան 210 ծանրամարտիկ և 140 ծանրամարտուհի: «Մենք պետք է արժանի ելույթ ունենանք: Այս տարի առնվազն 4-5 ծանրամարտիկ և գոնե 4 ծանրամարտուհի պետք է Օլիմպիադայի ուղեգրեր նվաճեն: Հաջորդ տարի առաջնությունը կանցնի Փարիզում և կրկին վարկանշային կլինի»:
Ցավոք, աշխարհի առաջնությանը չի մասնակցի 2009 թ. չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը (69ք/կ): Նա մարզումների ընթացքում վնասվածք է ստացել: «Նազիկն այս տարի չի մասնակցի աշխարհի առաջնությանը, քանի որ մենք ցանկանում ենք, որ նա լիովին վերականգնվի և նախապատրաստվի Եվրոպայի 2011 թվականի առաջնությանը և աշխարհի առաջնությանը»,-ասել է Խաչատրյանը:
Օգոստոսին Հայաստանի պատանիների հավաքականը կմասնակցի Սինգապուրի պատանեկան օլիմպիական խաղերին: Հայաստանն այնտեղ կներկայացնեն երկու ծանրամարտիկ:

9 Июль 2010 - 12:51 AMT
Самвел Хачатрян: на ЧМ по краней мере 8 штангистов должны завоевать путевки на лондонские Олимпийские игры
На втором студенческом чемпионате мира по тяжелой атлетике, который прошел в Тайпе (Тайван) Агаси Агасян в 77-й весовой категории занял первое место.
Президент Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что Агасян стал первым армянским спортсменом, который смог стать чемпионом мира в Универсиаде. “Выступления нашей сборной считаю нормальным, мы самое главное смогли завоевать золотую медаль. Следующие игры 2012 года, возможно, пройдут в Китае, а в 2014 году в Казани ”,- сказал Хачатрян.
Президент Федерации отметил, что после смерти главного тренера мужской сборной Армении Ашота Мхитаряна, сборную временно возглавит пресс-секретарь Федерации Пашик Алавердян. “После чемпионата мира, который состоится в Анталии, и будет рейтинговым, где спортсмены смогут завоевать право выступать на Олимпийских играх 2012 года, мы выберем нового тренера сборной”,- отметил президент Федерации.
По его словам, на чемпионате примут участие приблизительно 1350 штангистов из 187 стран, рейтинги получат 210 штангистов и 140 штангисток. “Мы должны выступить достойно. 4-5 штангиста и хотя бы 4 штангистки в этом году должны завоевать путевки на Олимпиаду. В следующем году чемпионат пройдет в Париже и опять будет рейтинговым”.
К сожалению, на чемпионате мира не примет участие чемпионка мира 2009 года Назик Авдалян (в/к 69). Она получила травму во время тренировки. “Назик в этом году не примет участие на чемпионате мира, поскольку мы хотим, чтобы она полностью восстановилась и подготовилась к чемпионату Европы 2011 года и к чемпионату мира”, – сказал Хачатрян.
А уже в августе юношеская сборная Армении примет участие в сингапурских юношеских Олимпийских играх. Армению представят два штангиста. Смбат Маркарян в 15 августа выступит в 56 весовой категории. Представитель Армении в тяжелой категории определиться во время розыгрыша Кубка Армении.