16 Հուլիս 2010 - 09:13 AMT
Առաջին խաղը տեղի կունենա Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում օգոստոսի 11-ին, պատասխան խաղը` սետպեմբերի 7-ին Թբիլիսիում: Խաղը տեղի կունենա Միխեյիլ Մեսխիի անվան մարզադաշտում: Հավաքականները հանդես են գալիս Եվրո-2011 ընտրական մրցաշարի 2-րդ խմբում: Հայաստանի հավաքականը 10 միավորով զբաղեցնում է 4-րդ տեղը, իսկ Վրաստանի հավաքականը մեկ միավոր պակաս ունի և 5-րդ տեղում է:
Հուլիսի 8-ին «Բանանցը» Եվրոպայի լիգայի 2010-11թ. խաղաշրջանի առաջին որակավորման փուլում Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում խաղաց Կիպրոսի «Անորտոսիսի» հետ: Առաջին խաղում, որը տեղի ունեցավ Կիպրոսում, հայկական թիմը զիջեց 0:3 հաշվով: Երևանում Ստեվիցա Կուզմանոսկու սաները մեկ գոլ բաց թողեցին, սակայն իրենք այդպես էլ չկարողացան գոլ խփել, թեև գոլային պահեր եղան: Երկու խաղերի արդյունքում «Բանանցը» զիջեց մրցակցին 0:4 հաշվով և հետագայում դուրս մնաց Եվրոպայի լիգայի հետագա պայքարից:
Նույն օրը «Ուլիսը» Թել Ավիվում հանդիպեց «Բնեյ Եհուդայի» հետ: Խաղն ավարտվեց 1;0 հաշվով իսրայելյան թիմի օգտին: Իսկ այդ թիմերի առաջին խաղը Երևանում ավարտվեց 0:0 հաշվով: Այսպիսով, «Ուլիսը» ևս դուրս մնաց հետագա պայքարից: 2009-ի Հայաստանի չեմպիոն «Փյունիկը» Բելգրադում Չեմպիոնների լիգայի երկրորդ որակավորման փուլում հանդիպել է «Պարտիզանի» հետ: Առաջինը խաղի հաշիվը բացեցին «Պարտիզանի» ֆուտբոլիստները: «Փյունիկը» շատ արագ հակագրոհ կազմակերպեց և պաշտպան Արտակ Եդիգարյանը գոլ խփեց: «Պարտիզանը» երկրորդ գոլը խփեց առաջին խաղակեսի ավելացված րոպեին: «Փյունիկի» դարպասապահ Արթուր Լեսկոյի սխալից հետո հաշիվը դարձավ 2:1: Վերջին գոլը 59-րդ րոպեին խփեց Կլերը: Խաղն ավարտվեց 3:1 հաշվով «Պարտիզանի» օգտին: «Փյունիկը» պատասխան խաղից առաջ, որը կայանալու է հուլիսի 21-ին Վ. Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, բարդ իրավիճակում է հայտնվել: Չեմպիոնների լիգայի 3-րդ որակավորման փուլ անցնելու համար նա պետք է երկու գոլ խփի և ոչ մի գնդակ չընդունի իր դարպասում:
Հուլիսի 14-ին «Մետալուրգ» ՖԱ-ի ուսումնամարզական բազայում տեղի ունեցավ թիմի ժողովը, որում գլխավոր մարզիչ Նիկոլայ Կոստովը հայտարարեց այն մասին, որ «Մետալուրգի» նոր ավագն է դարձել Հենրիկ Մխիթարյանը, հաղորդում է ակումբի պաշտոնական կայքը: 21-ամյա ֆուտբոլիստն ասաց, որ ցանկացած խմբում ավագից կրկնակին են պահանջում թե երկրպագուները, թե մարզչական շտաբը:
«Կարծում եմ, Նիկոլայ Կոստովը լիովին վստահում է ինձ և համոզված եմ, որ ես կարող եմ իմ հետևից տանել թիմի խաղացողներին: Իմ կողմից հնարավոր ամեն ինչ կանեմ ինձ ցուցաբերած վստահությունն արդարացնելու համար»,- ասել է Մխիթարյանը:
Շախմատ. Շախմատի կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն, 2005 թվականի Աշխարհի գավաթակիր, Լինարեսի (2006) և Վեյք-ան-Զեեի (2007, 2008) սուպերառաջնությունների և Գրան-պրի ՖԻԴԵ-ի հաղթող, գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը Հայաստանում էր գտնվում: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նա ասել է, որ այս տարի 2 խոշոր առաջնության է մասնակցելու:
«Ես արդեն պատրաստվում եմ Chess Classic Mainz ամենամյա փառատոնին, որին մասնակցում եմ ամեն տարի: Իսկ արդեն աշնանը հավաքականի հետ միասին ելույթ կունենամ Օլիմպիադայում: Օլիմպիադան մեր բոլորիս համար շատ կարևոր է, մենք ջանում ենք պահպանել մեր արդյունքը»,- ասել է շախմատիստը: Արոնյանի խոսքով, ինքը դեռևս չի գտել իր ոճը: «Ես միշտ ավելի լավ եմ հիշում պարտված պարտիաները, քանի որ հաղթանակի դեպքում ես հասնում եմ դրված նպատակին»,- նշել է հայ շախմատիստը:
Շախմատային պրոֆեսիոնալների ընկերակցությունն (ՇՊԸ) ամփոփեց 2009- 2010 մրցաշրջանի ընթացքում իր հաշվարկած մրցումների ընդհանուր արդյունքները: Լավագույնը ճանաչվել է Վասիլի Իվանչուկը (2897 միավոր): Լևոն Արոնյանը և Վլադիմիր Կրամնիկը 2340-ական միավորով բաժանել են 2-3-րդ տեղերը:
Մարտունիում` Սևանա լճի ափին, կայացել է «Սևանա լիճ» շախմատային փառատոնը: Արդեն կայացել է 4 տուր, առաջատարն է Արման Փաշիկյանը: Տիգրան Պետրոսյանը Լուկա Լենիչի (Սլովենիա) նկատմամբ տարած հաղթանակի շնորհիվ 3 միավորով 2-րդ տեղում է: Ռոբերտ Հովհաննիսյանը 2.5 միավորով զբաղեցնում է 3-րդ տեղը:
Գրոսմայստեր Հրանտ Մելքումյանը և միջազգային վարպետ Գրիգոր-Սևակ Մխիթարյանը (Բրազիլիա) միջազգային բաց մրցաշարում հավաքել են 5 միավոր: Նշենք, որ մրցաշարն անցկացվում է Իսպանիայի Բենասկ քաղաքում: 6 խաղից հետո երկու շախմատիստներն էլ բրազիլացի առաջատարից հետ են մնում մեկ միավորով:
Վրաստանի Փոթի քաղաքում շարունակվում է «Նանա Ալեքսանդրիայի գավաթ» մրցաշարը: Հայ գրոսմայստեր Տիգրան Քոթանջյանը 3 հնարավորից հավաքել է 2,5 միավոր և գրավում է 4-րդ տեղը: Նա առաջատարներին զիջում է 0,5 միավորով: Կանանց միջև մրցումներում Անահիտ Խաչատրյանը հավաքել է 1,5 միավոր:
Բռնցքամարտ. WBA, WIBF և WBO վարկածներով կին-պրոֆեսիոնալների շարքում գերթեթև քաշային կարգում բռնցքամարտի աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսակիր Սյուզի Կենտիկյանը (Գերմանիա) հուլիսի 17-ին կպաշտպանի իր տիտղոսները մեքսիկուհի Արելի Մուչինոյի դեմ պայքարում: Հայ բռնցքամարտիկը boxing.de-ի հետ հարցազրուցում ասել է, որ ծանոթ չէ հակառակորդի ոճին: «Ես երբեք չեմ թերագնահատում իմ մրցակիցներին: Մեր հանդիպումն ամեն դեպքում մարտ կլինի: Ես անհամբերությամբ սպասսում եմ այդ մենամարտին»,- ասել է Կենտիկյանը: Նա խոստովանել է, որ բռնցքամարտելու է իր սովորական ոճում, որի օգնությամբ միշտ ջախջախում է իր հակառակորդներին: «Մենամարտից առաջ ես հանգիստ եմ և կենտրոնացած»,- ասել է նա:
Գերմիջին քաշային կարգում հանդես եկող բրիտանացի բռնցքամարտիկ Կարլ Ֆրոչը, որն արդեն մերժել է մի քանի առաջարկներ Արթուր Աբրահամի (Գերմանիա) հետ մենամարտն անցկացնելու վայրի մասին, մենամարտն անընդհատ տեղափոխելու պատասխանատվությունը գցել է Աբրահամի փրոմոութեր Կալլե Զաուերլանդի ուսերին և քննադատության ենթարկել նրան: «Զաուերլանդը չպետք է խոսի բռնցքամարտի մասին, թող դա թողնի բռնցքամարտիկներին: Ինչ-որ բան որոշելու համար նա սկզբից պետք է հոր թույլտվությունը ստանա»,- ասել է Ֆրոչը:
Աբրահամի մասին նա ասել է. «Աբրահամի հետ մարտը բարդ կլինի, բայց նա, ինչպես միշտ, կդիմի խուլ պաշտպանության` ժամանակ առ ժամանակ պայթելով»:
Սամբո. Հուլիսի 16-19-ը Երևանի «Միկա» մարզահամալիրում կկայանա սամբոյի առաջին պատանեկան միջազգային մրցաշարը` նվիրված ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանին, ինչպես նաև Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակին: Մրցաշարը կազմակերպել են Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն, Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան և Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչությունը:Մրցաշարին կմասնակցեն Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Վրաստանի թիմերը:
Սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Հայրապետյանը հուլիսի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ մրցաշարը ոչ միայն մարզական, այլ նաև խորհրդանշական բնույթ ունի. «Մենք ընտրել ենք հենց այդ տարիքային կարգը, որովհետև ցանկանում ենք մեր պատանի մարզիկների մոտ քարոզել և տարածել հայրենասիրական ոգի: Բացի դրանից, մրցաշարը մեզ համար աշխարհի առաջնության նախապատրաստական փուլ է, որը տեղի կունենա 2010-ի հոկտեմբերին Թբիլիսիում»,- ասել է Հայրապետյանը: Նրա խոսքերով, մրցաշարում Ռուսաստանը ներկայանալու է 3, Վրաստանը 2, Հայաստանը` 4 թիմերով: Օլիմպիադա. Սինգապուրի ամառային օլիմպիական պատանեկան առաջին խաղերի մեկնարկից 32 օր առաջ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի մարզիկների թիվն ավելացավ ևս երեքով: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) մասնակցության իրավունք է շնորհել աթլետ Դիանա Խուբասերյանին (100մ. Վազք), ջրացատկորդ Գևորգ Պապոյանին (3մ ոստնակացատկ ու 10մ աշտարակացատկ) և թիավար Էդգար Բաբայանին (կանոե,սպրինտ), հաղորդում է ՀԱՕԿ-ի մամլո ծառայությունը:Ավելի վաղ Սինգապուրի խաղերին մասնակցելու իրավունք էին նվաճել 9:
Թենիս. Արգենտինայի հավաքականը վերջին թիմն է, որը երաշխավորեց իր մասնակցությունը Դևիսի գավաթ-2010-ի կիսաեզրափակիչի խաղերին: Ռուսաստանի հավաքականը հանդիպել է Արգենտինայի թիմի հետ: Հինգերորդ` վճռական խաղում մրցեցին Միխայիլ Յուժնին և Դավիթ Նալբանդյանը: Նալբանդյանը հաղթանակ տարավ երեք սեթում 7:6, 6:4, 6:3 հաշվով: Սա արդեն Արգենտինայի հավաքականի երկրորդ հաղթանակն է Ռուսաստանի թիմի հանդեպ, ինչն էլ արգենտինացիներին հնարավորություն տվեց հակառակորդի հետ իր հաշիվը հավասարեցնել` 3:3:
Այժմ արդեն Դևիսի գավաթ-2010-ի կիսաեզրափակիչում կմրցեն Ֆրանսիան և Արգենտինան, Սերբիան և Չեխիան: Այս հաղթանակից հետո Դավիթ Նալբանդյանը նկատելիորեն լավացրել է իր դիրքը հուլիսի 12-ին հրապարակված АТР վարկանիշի նոր տարբերակում: Նա բարելավել է իր դիրքը 42 հորիզոնականով և այժմ գրավում է 111 տեղը:
Ծանրամարտի աշխարհի ուսանողական երկրորդ առաջնությանը, որը տեղի ունեցավ Թայփում (Թայվան), Աղասի Աղասյանը 77 կգ քաշային կարգում գրավել է առաջին տեղը:
Ծանրամարտ. Աղասյանն առաջին հայ մարզիկն է, որը կարողացավ Ունիվերսիադայում աշխարհի չեմպիոն դառնալ: «Մեր հավաքականի ելույթները ես նորմալ եմ համարում, կարևորն այն է, որ մենք ոսկե մեդալ նվաճեցինք: 2012 թ. խաղերը հավանաբար կանցկացվեն Չինաստանում, իսկ 2014 թ.` Կազանում», – ասել է Խաչատրյանը: Ֆեդերացիայի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանի մահվանից հետո հավաքականը ժամանակավորապես կղեկավարի ֆեդերացիայի մամլո քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը: «Աշխարհի առաջնությունից հետո, որը տեղի կունենա Անթալիայում և վարկանշային կլինի, որտեղ մարզիկները կկարողանան նվաճել 2012թ. Օլիմպիադայում հանդես գալու իրավունքը, մենք հավաքականի նոր մարզիչ կընտրենք»,-ասել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Նրա խոսքերի համաձայն, առաջնությանը կմասնակցեն մոտավորապես 1350 ծանրամարտիկ` 187 երկրից, վարկանիշ կստանան 210 ծանրամարտիկ և 140 ծանրամարտուհի: «Մենք պետք է արժանի ելույթ ունենանք: Այս տարի առնվազն 4-5 ծանրամարտիկ և գոնե 4 ծանրամարտուհի պետք է Օլիմպիադայի ուղեգրեր նվաճեն: Հաջորդ տարի առաջնությունը կանցնի Փարիզում և կրկին վարկանշային կլինի»:
Աշխարհի առաջնությանը չի մասնակցի 2009 թ. չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը (69ք/կ): Նա մարզումների ընթացքում վնասվածք է ստացել: «Նազիկն այս տարի չի մասնակցի աշխարհի առաջնությանը, քանի որ մենք ցանկանում ենք, որ նա լիովին վերականգնվի և նախապատրաստվի Եվրոպայի 2011 թվականի առաջնությանը և աշխարհի առաջնությանը»,-ասել է Խաչատրյանը: Օգոստոսին Հայաստանի պատանիների հավաքականը կմասնակցի Սինգապուրի պատանեկան օլիմպիական խաղերին: Հայաստանն այնտեղ կներկայացնեն երկու ծանրամարտիկ:
Գոլբոլ. 2010 թ. Ռուսաստանի չեմպիոն դարձած գոլբոլի Թագուհի ակումբի երեք խաղացողներ` Գրգորի Դոմբրովսկին, Ալեքսեյ Շիպիլովը և Դմիտրի Ելինը հայկական չորս ակումբների հետ միասին Դիլիջանում անցկացնում են ուսումնամարզական հավաքներ:
«Մենք հետաքրքրվում էինք, թե որտեղից կարել է ձեռք բերել գոլբոլի գնդակներ և հենց այդ ժամանակ էլ իմացանք Հայաստանի թիմի մասին ու սկսեցինք նրանց հետ շփվել: Հետո մենք որոշեցինք հավաքներ անցկացնել Հայաստանի թիմի հետ: Համատեղ հավաքներն ավելի արդյունավետ են», – ասել է Ալեքսեյ Շիպիլովը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրուցելիս: Ռուս մարզիկներին դուր էր եկել Հայաստանում անցկացվող մրցումները և հասարակության արձագանքը:
Թագուհի ակումբը հիմնադրվել է 2002 թ.` թույլ տեսողությամբ և կույրերի գիշերօթիկ դպրոցի աշակերտների շրջանում: Ռուս մարզիկները գտնում են, որ հայ գոլբոլիստները երիտասարդ են, տաղանդավոր, իսկ ամենակարևորն այն է, որ նրանք հաջողության հասնելու ձգտում ունեն ու նրանց մեծ ապագա է սպասում:
Ռուս գոլբոլիստներին շատ էր զարմացրել այն, որ Հայաստանի ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտը սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններով մարդկանց հնարավորություն չէր ընձեռում կրթություն ստանալու: «Մեզ մոտ յուրաքանչյուր ինստիտուտում հաշմանդամ մարդկանց խմբեր են հավաքում», – ասել է Շիպիլովը:
Համատեղ հավաքներից հետո կհամալրվի Հայաստանի հավաքականը, որը Իրանի Սանանդաջե քաղաքում կմասնակցի միջազգային մրցումներին, իսկ ռուս մարզիկները կնախապատրաստվեն Եվրոպայի առաջնությանը:
Կորոլևա թիմը շատ ուժեղ է, և հայ գոլբոլիստները հնարավորությու ունեն վարպետության դասեր ստանալ ռուս մարզիկներից: «Մարզումներն ընթանում են շատ խիստ ժամանակացույցով` մարզիկները մարզվում են օրական 2 անգամ: Դրանից հետո կձևավորվի Հայաստանի գոլբոլի հավաքականը, որը հուլիսի 29-ից օգոստոսի 3-ը Իրանի Սանանդաջ քաղաքում կմասնակցի միջազգային առաջնության»,- ասել է Ռոստոմյանը:

16 Июль 2010 - 09:13 AMT
Стали известны даты матчей между молодежными сборными Армении и Грузии по футболу, которые состоятся в рамках отборочного турнира чемпионата Европы 2011 года. Первая игра пройдет на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна 11 августа, ответная игра состоится в Тбилиси 7 сентября. Матч пройдет на стадионе имени Михеила Месхи. Сборные выступают во 2 группе отборочного турнира Евро – 2011. Сборная Армении в группе с 10 очками занимает 4 место, а сборная Грузии имеет на одно очко меньше и находится на 5 месте. очков.
ФК “Бананц” в первом квалификационном этапе Лиги Европы сезона 2010-2011 на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна сыграл против “Анортосиса” (Кипр). В первой игре, которая состоялась на Кипре, армянская команда уступила со счетом 0:3. В Ереване подопечные Стевицы Кузманоского пропустили один гол, но сами забить так и не смогли, хотя имели несколько моментов. В итоге двух игр “Бананц” уступил сопернику со счетом 0:4 и выбыл из дальнейшей борьбы в Лиге Европы.
В тот же день “Улисс” в Тель-Авиве (Израиль) встретился с “Бней Ехудой”. Матч закончился со счетом 1:0 в пользу израильской команды. А первая игра этих команд в Ереване закончилась со счетом 0:0. Таким образом, “Улисс” тоже выбыл из дальнейшей борьбы.
Чемпион Армении 2009 года “Пюник” во втором квалификационном этапе Лиги Чемпионов в Белграде встретился с “Партизаном”. Первыми счет игры открыли футболисты ''Партизана'', после нарушения правил Ваага Минасяна с назначенного штрафного удара мяч после удара Неманьи Томича коснулся Карлена Мкртчяна и оказался в воротах ереванского клуба. Но ''Пюник'' очень быстро бросился в атаку и после красивой комбинации защитник Артак Едигарян забил гол. “Партизан” вел в счете уже на добавленной минуте первого тайма. Артура Леско, Алмани Морейра увеличил разрыв до 2:1. Последний гол на 59 минуте забил Клер. “Пюник” уступил сопернику со счетом 3:1 и перед ответственной игрой, которая состоится 21 июля на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна, оказался в непростой ситуации.
14 июля на учебно-тренировочной базе ФК “Металлург” (Донецк) прошло собрание игроков команды, на котором главный тренер Николай Костов объявил о том, что новым капитаном “Металлурга” стал Генрих Мхитарян, сообщает официальный сайт клуба. 21-летний футболист сказал, что с капитана в любом коллективе двойной спрос, как со стороны болельщиков, так и со стороны тренерского штаба.
“Полагаю, что Николай Костов полностью доверяет мне и уверен, что я могу повести за собой игроков команды. Со своей стороны приложу максимум усилий для того, чтобы оправдать то доверие, которое мне оказали”,- сказал полузащитник сборной Армении.
Шахматы: Двукратный Олимпийский чемпион по шахматам, обладатель Кубка мира 2005 года, победитель супертурниров в Линаресе (2006) и Вейк-ан-Зее (2007, 2008) и победитель Гран-при ФИДЕ Левон Аронян находился в Армении. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он сказал, что в этом году проведет 2 крупных турнира.
“Я уже готовлюсь к ежегодному фестивалю Chess Classic Mainz, в котором принимаю участие каждый год. А уже осенью со сборной выступлю на Олимпиаде. Олимпиада для всех нас очень важна, мы постараемся сохранить наш результат”, – сказал шахматист.
А профессиональное шахматное сообщество подвело общие итоги сезона 2009-2010. Аронян набрал 2340 очков и занял 2 место. Лучшим шахматистом стал Василий Иванчук (Украина), который набрал 2897 очков, а Владимир Крамник (Россия) на 3 месте.
В Мартуни на берегу озера Севан проходит шахматный фестиваль “Севана лич”. Уже сыграно 4 партии, и лидером является Арман Пашикян. На 2 месте Тигран Петросян, на 3- Роберт Оганнисян. Гроссмейстер Грант Мелкумян и международный мастер Грикор-Севак Мхитарян (Бразилия) в международном открытом турнире, который проходит в городе Бенаск (Испания), набрали 5 очков. После 6 тура оба шахматиста от лидера – бразильца Александра Фирера отстают на одно очко.
В грузинском городе Поти продолжается турнир “Кубок Наны Александрии”. Армянский гроссмейстер Тигран Котанджян из 3 возможных набрал 2,5 очка и занимает 4 место. Он лидерам уступает 0,5 очка. Среди женщин Анаит Харатян набрала 1,5 очка.
Бокс: Обладательница титулов чемпионки мира по боксу в наилегчайшем весе среди женщин-профессионалов по версиям WBA, WIBF и WBO Сюзи Кентикян (Германия) 17 июля свои титулы защитит в бою против мексиканки Арели Мучино. «Я никогда не недооцениваю моих противниц. Наша встреча в любом случае будет битвой. С нетерпением жду субботнего поединка»,- призналась Кентикян. Боксерша призналась, что будет боксировать в своем привычном стиле, с помощью которого всегда уничтожает своих соперниц. «В последние дни перед поединком я всегда спокойна и сконцентрирована. Например, вчера гуляла около озера, это было по-настоящему замечательно»,- сказала она.
Британский суперсредневес Карл Фроч, отвергший уже несколько предложений о месте проведения поединка с Артуром Абрахамом (Германия), нашел, на чью голову переложить ответственность за постоянные переносы поединка и подверг критике промоутера армянского боксера – Калле Зауэрланда. “Зауэрланду не стоит говорить о боксе, пусть оставит это боксерам. Калле выглядит так, будто не в состоянии пробить даже рисовый пудинг. Чтобы что-то решать, ему сначала нужно получить разрешение отца”,- сказал Фроч. Об Абрахаме британский боксер тоже сказал несколько слов: “Бой с Абрахамом будет трудным, но он как обычно отсидится в глухой защите, взрываясь время от времени”.
Самбо: С 16 по 19 июля в спортивном комплексе “Мика” в Ереване состоится первый международный юношеский турнир по самбо, посвященный дважды герою Советского Союза, летчику Нельсону Степаняну, а также 65-летию Победы в Великой Отечественной Войне. Турнир организовали Национальный Олимпийский комитет Армении, Федерация самбо Армении и Представительство Россотрудничества в Армении. В турнире примут участие спортсмены и спортсменки из 4 стран: России, Украины, Грузии и Армении. Президент Федерации самбо Левон Айрапетян сказал, что турнир имеет не только спортивный, но и символический смысл: “Мы выбрали именно эту возрастную категорию, поскольку хотим среди наших юных спортсменов пропагандировать и распространять патриотический дух. Кроме того, турнир для нас – подготовительный этап к чемпионату мира, который пройдет в октябре этого года в Тбилиси”,- подчеркнул Айрапетян. По словам президента Федерации, в турнире сборная России будет представлена 3-мя, сборная Грузии – 2-мя, а сборная Армении – 4-мя командами.
Олимпиада: До старта юношеских Олимпийских игр в Сингапуре, стало известно, что количество армянских спортсменов увеличилось. По решению Международного Олимпийского комитета, в Сингапуре выступят Диана Хубасерян (100 м бег), в 2 видах по прыжкам в воду – Геворк Папоян, а в гребле на каноэ и в спринте Эдгар Бабаян. Ранее, право выступать на сингапурских играх завоевали 9 спортсменов. Возможно, число участников еще увеличится.
Теннис: Сборная Аргентины стала последней командой, гарантировавшей себе участие в полуфинале Кубка Дэвиса-2010. Сборная России встретилась с командой Аргентины. В пятом, решающем матче сошлись Михаил Южный и Давид Налбандян. Налбандян выиграл в трех сетах со счетом 7:6, 6:4, 6:3. Это уже вторая победа сборной Аргентины над командой России, которая позволила аргентинцам сравнять счет в личном противостоянии с соперником: 3-3. Теперь в полуфиналах Кубка Дэвиса-2010 состоятся матчи Франция – Аргентина, Сербия – Чехия.
После этой победы, Давид Налбандян заметно улучшил свое положение в опубликованной в понедельник 12 июля новой версии рейтинга АТР. Он улучшил свою позицию на 42 строки и теперь занимает 111 место.
Тяжелая атлетика: На втором студенческом чемпионате мира по тяжелой атлетике, который прошел в Тайпе (Тайвань) Агаси Агасян в 77-й весовой категории занял первое место. Президент Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что Агасян стал первым армянским спортсменом, который смог стать чемпионом мира в Универсиаде. “Выступление нашей сборной считаю нормальным, мы самое главное смогли завоевать золотую медаль. Следующие игры 2012 года, возможно, пройдут в Китае, а в 2014 году в Казани ”,- сказал Хачатрян.
Президент Федерации отметил, что после смерти главного тренера мужской сборной Армении Ашота Мхитаряна, сборную временно возглавит пресс-секретарь Федерации Пашик Алавердян. “После чемпионата мира, который состоится в Анталии, и будет рейтинговым, где спортсмены смогут завоевать право выступать на Олимпийских играх 2012 года, мы выберем нового тренера сборной”,- отметил президент Федерации.
По его словам, на чемпионате примут участие приблизительно 1350 штангистов из 187 стран, рейтинги получат 210 штангистов и 140 штангисток. “Мы должны выступить достойно. 4-5 штангистов и хотя бы 4 штангистки в этом году должны завоевать путевки на Олимпиаду. В следующем году чемпионат пройдет в Париже и опять будет рейтинговым”.
А уже в августе юношеская сборная Армении примет участие в сингапурских юношеских Олимпийских играх. Армению представят два штангиста. Смбат Маркарян в 15 августа выступит в 56 весовой категории. Представитель Армении в тяжелой категории определиться во время розыгрыша Кубка Армении.
Голбол:3 игрока клуба Королева по голболу, который стал чемпионом России 2010 года, Григорий Домбровский, Алексей Шипилов и Дмитрий Елин совместно с четырьмя армянскими клубами в Дилижане проводят учебно-тренировочные сборы.
«Мы интересовались, где можно найти голбольные мячи, и тогда и узнали про команды Армении и начали общаться с ними. Потом у нас родилась идея провести сборы именно с командами Армении. Мы и так проводим летние сборы, а совместные сборы намного более эффективные»,- сказал Алексей Шипилов в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. Ребята думают, что армянские игроки молодые, талантливые, самое главное, у них есть стремление, и их ждет большое будущее.
Самым удивительным для российских голболистов стало то, что Институт физкультуры Армении не дает возможность получить образование людям с ограниченными возможностями. «Все наши ребята, которые серьезно занимаются спортом, поступают в институт физкультуры, мы удивились, что в Армении ребят с плохим зрением не берут в институт. У нас в каждом институте набирают группы для людей с инвалидностью»,- сказал Шипилов.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент Федерации Национального Инвалидного спорта Армении Самвел Ростомян сказал, что команда Королева очень сильная, и армянские голболисты имеют возможность получить уроки мастерства от российских коллег. “Тренировки проходят в очень жестком графике – 2 раза в день спортсмены тренируются. После сформируется сборная Армении по голболу, которая с 29 июля по 3 августа в иранском городе Санандадж примет участие в международном турнире”,- сказал Ростомян.