21 Հուլիս 2010 - 07:30 AMT
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը նախօրեին հրապարակել է հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնց համաձայն տնտեսական աճը Հայաստանում առաջին կիսամյակում կազմել է 6,7 տոկոս:
«Դա բավական լավ ցուցանիշ է առաջին կիսամյակի համար, քանի որ պետբյուջեով նախատեսված տարեկան ցուցանիշը կազմում է 1,2 տոկոս»,-ասել է խորհրդարանական ֆինանսավարկային ու բյուջետային մշտական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը հուլիսի 21-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Նա ուշադրությունը հրավիրել է չորս ցուցանիշի վրա, մասնավորապես, 12.3 տոկոսով արդյունաբերական արտադրության ծավալի աճի վրա, շինարարության ծավալի 4,1 տոկոս աճի վրա, քանի որ անցյալ տարի հենց այդ ոլորտում գրանցվեց ամենամեծ անկումը: Ավելացել է նաև ծառայությունների ծավալը, բացառությամբ առևտրի` 6,1 տոկոսով:
Ընդ որում, նա նշել է, որ տարեսկզբին Հայաստանում գրանցված բնակլիմայական պայմանների պատճառով խախտվեց գյուղատնտեսության ոլորտի ցիկլը, որի պատճառով անկումն այս ոլորտում կազմեց 13,1 տոկոս; «Թովմա Անհավատը (ժողովուրդը) կարող է լիովին վստահել այս ցուցանիշներին, քանի որ անկումը գյուղատնտեսության ոլորտում կազմել է շուրջ 13 տոկոս, այն դեպքում, երբ արդյունաբերության ոլորտում գրանցվել է 13 տոկոս աճ»,-նշել է նա: Բացի այդ, ըստ նրա, 55,9 տոկոսով ավելացել է արտահանման ծավալը, ինչը երկու անգամ ավել է ներմուծման ծավալի աճից` 24,4 տոկոս:
Անդրադառնալով գնաճին, որը առաջին կիսամյակի տվյալներով կազմել է 7,3 տոկոս և արդեն անցել է իր գագաթնակետը, Գագիկ Մինասյանը նշեց, որ այն միշտ մնում է բավական բարձր մակարդակի վրա, և «երկրի իշխանությունները պետք է բոլոր ջանքերը գործադրեն, որպեսզի տարվա ավարտին այն վերադառնա 4±1,5 տոկոս ցուցանիշին»:

21 Июль 2010 - 07:30 AMT
Национальная статистическая служба Армении накануне опубликовала основные макроэкономические показатели, согласно которым экономический рост в Армении по итогам первого полугодия составил 6,7%. «Это достаточно хороший показатель для первого полугодия при том, что запланированный госбюджетом годовой показатель составляет 1,2%», – сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член правящей Республиканской партии Армении Гагик Минасян на пресс-конференции 21 июля в Ереване. Он обратил внимание на четыре показателя, в частности, на рост объема производства промышленной продукции на 12.3%, объема строительства – на 4.1%, при том, что в прошлом году в этой сфере был зафиксирован наибольший спад, увеличился и объем услуг, за исключением торговли, – на 6.1%.
При этом он отметил, что из-за природно-климатических условий, зафиксированных в Армении в начале года, нарушился цикл сельскохозяйственной сферы, в силу чего спад в этой здесь составил 13,1%. «Фома Неверующий (народ) может полностью верить этим показателям, поскольку спад в сфере сельского хозяйства составил порядка 13%, в то время как зафиксирован рост в промышленной сфере на уровне 13%», – отметил он.
Помимо этого, по его словам, увеличился объем экспорта на 55,9%, что в два раза больше роста объема импорт (24.4%).
Касаясь инфляции, которая по итогам первого полугодия была зафиксирована на уровне 7,3% и пережила свой максимальный предел, Гагик Минасян заметил, что она все еще остается на достаточно высоком уровне, и «власти страны должны приложить все усилия для того, чтобы по итогам года она была приведена в установленные рамки 4±1,5%».