27 Հուլիս 2010 - 08:22 AMT
Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում Աշխարհի (1998) և Եվրոպայի (2000) չեմպիոն, մայրական գծով հայկական ծագում ունեցող Յուրի Ջորկաևը պատմել է francefootball.fr-ին իր հետագա ծրագրերի մասին:
Ջորկաևը չի ցանկացել մեկնաբանել Ֆրանսիայի հավաքականի ֆիասկոն Հարավային Աֆրիկայում կայացած աշխարհի առաջնությունում: Ֆուտբոլիստը խոստովանել է, որ դեմ չէր լինի գլխավորելու Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը: «Ես պատրաստ եմ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ցանկացած առաջարկի, սակայն պաշտոնական շփումներ կամ առաջարկություններ ֆեդերացիայից չեմ ստացել: Եթե ինձ առաջարկեին մարզել Հայաստանի հավաքականը, ապա ես կմտածեի այդ մասին, դա շատ հետաքրքիր աշխատանք կլիներ»,-ասել է Ջորկաևը:
Հոդվածում ասվում է, որ Ջորկաևի համար դյուրին չի լինի Հայաստանում, քանի որ Հայաստանի առաջնության մակարդակը ցածր է և թիմերը չեն կարողանում հաղթահարել եվրոպական մրցաշարերի որակավորման փուլերը: Եվ հավաքականում հանդես չեն գալիս բարձրակարգ ֆուտբոլիստներ:

Чемпион мира (1998) и Европы (2000) по футболу в составе сборной Франции, армянин по материнской линии Юрий Джоркаев рассказал francefootball.fr о своих дальнейших планах.
Джоркаев не захотел комментировать фиаско сборной Франции на чемпионате мира в Южной Африке. Футболист признался, что был бы не против возглавить сборную Армении по футболу. “Я готов к любым предложениям со стороны Федерации футбола Армении, но официальных контактов или предложений от Федерации не было. Если бы мне предложили стать тренером Армении, то я подумал бы об этом, эта была бы интересная работа”,- сказал Джоркаев.
В статье говорится, что Джоркаеву в Армении будет нелегко, поскольку уровень чемпионата Армении низок, и команды не могут преодолеть квалификационные этапы европейских турниров. И в сборной не выступают футболисты высшего класса.