27 Հուլիս 2010 - 08:48 AMT
Շախմատի 2011թ. աշխարհի առաջնության հավակնորնդերի մրցաշարը կանցնի ոչ թե Բաքվում, այլ` Կազանում: Այս մասին հայտարարվել է ՖԻԴԵ-ի նախագահական խորհրդում, որը կայացել է Նորվեգիայի Տրոմսե քաղաքում:
Հայ գրոսմայստեր Լևոն Արնոյանը նախապես հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում Բաքու մեկնել, որտեղ պետք է տեղի ունենային աշխարհի առաջնությանը եզրափակիչ խաղերին մասնակցության ուղեգրերի համար խաղերը:
Իր հերթին ՌԴ շախմատի ֆեդերացիան, իր դիտորդական խորհրդի նախպագահ, ՌԴ նախագահի օգնական Արկադի Դվորկովիչի անունից դիմել էր ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին` խնդրելով փոփոխություն կատարել աշխարհի առաջնության խաղարկության կանոններում ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց համար:
Հաշվի առնելով նախկին պայմանավորվածություններն Ադրբեջանի հետ, որոշվել է պահպանել այդ երկրի ներկայացուցիչ Շախրիյար Մամեդյարովի մասնակցությունը, sport-express.ru-ին է հաղորդել ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը:
Մամեդյարովից և Արոնյանից բացի հավակնորդների ութնյակում են` Վեսելին Տոպոլավը Բուլղարիայից, Մագնուս Կարլսենը Նորվեգիայից, Վլադիմիր Կրամնիկը ՌԴ-ից, Թեմուր Ռաջաբովն Ադրբեջանից, Բորիս Գելֆանդն Իսրայելից ու Գատա Կամսկին ԱՄՆ-ից:
Քանի որ աշխարհի նախկին չեմպիոն Վեսելին Տոպալովը հրաժարվում է խաղալ Ռուսաստանում, Իլյումժինովն ասել է, որ նամակ կհղի նրան, որտեղ կխնդրի շտապողական որոշումներ չկայացնել: Եթե Տոպալովն այնուամենայնիվ հրաժարվի մեկնել Կազան, նրա տեղը կզբաղեցնի ռուսաստանցի Ալեքսանդր Գրիշչուկը, որը երրորդն է ՖԻԴԵ-ի Գրան-պրիի ամփոփիչ արձանագրության մեջ:

Матч-турнир претендентов на первенство мира по шахматам 2011 года пройдет в Казан, а не в Баку. Об этом было заявлено на президентском совете ФИДЕ в норвежском Тромсе.
Армянский гроссмейстер Левон Аронян ранее заявил, что он не собирается в Баку, где должен был провести матчи за путевку в финальные игры чемпионата мира.
В свою очередь, российская шахматная федерация от лица председателя ее наблюдательного совета, помощника президента РФ Аркадия Дворковича обратилась с предложением к президенту Международной шахматной федерации (FIDE) Кирсану Илюмжинову внести изменения в регламент розыгрыша титула чемпиона мира как у мужчин, так и у женщин.
Учитывая прежние договоренности с Азербайджаном, решено сохранить номинанта от этой страны – им будет гроссмейстер Шахрияр Мамедьяров, сообщил sport-express.ru президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов.
Кроме Мамедьярова и Ароняна в восьмерку претендентов входят: Веселин Топалов (Болгария), Магнус Карлсен (Норвегия), Владимир Крамник (Россия), Теймур Раджабов (Азербайджан), Борис Гельфанд (Израиль) и Гата Камский (США).
По поводу того, что экс-чемпион мира Веселин Топалов отказывается играть в России, Илюмжинов сказал, что направит ему письмо, в котором попросит не принимать скоропалительных решений. Если же Топалов все-таки откажется ехать в Казань, его место займет третий номер в итоговом протоколе "Гран-при" ФИДЕ – россиянин Александр Грищук.