6 Օգոստոս 2010 - 16:14 AMT
«Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» համահայկական մշակութային փառատոնի շրջանակներում օգոստոսի 15-23-ը Երևանում կկայանա շախմատի համահայկական երիտասարդական առաջին օլիմպիադան, որին կմասնակցեն շուրջ քառասուն բարձր վարկանիշային կարգ ունեցող հայ շախմատիստներ:
«Պատմության մեջ առաջին անգամ համահայկական չեմպիոն ենք ունենալու մի ասպարեզում, որտեղ հայերն արդեն վաղուց փայլել են», – օգոստոսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացած ատյանի նիստի ժամանակ հայտարարել է Հրանուշ Հակոբյանը:
Մրցաշարը կանցկացվի անհատական-թիմային մրցակարգով: Յուրաքանչյուր թիմում ներկայացված են երեք տղա և մեկ աղջիկ: Թիմերը կազմվել են տարածաշրջանային սկզբունքով` ընդհանուր թվով 10 (7-ը` սփյուռքից, 2-ը` Հայաստանից և 1-ը` Արցախից):
Օլիմպիադան անց է կացվում ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի համատեղ ծրագրով և ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո: Բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 14-ին` շախմատի ակադեմիայի բակում:

С 15 по 23 августа в рамках всеармянского фестиваля “Одна нация – одна культура”, в Ереване пройдет первая всеармянская молодежная шахматная олимпиада. В ней будут участвовать 40 армянских шахматистов с высоким рейтингом.
Этот вопрос обсуждался на 6-ом заседании совета Министерства диаспоры. Турнир будет проводиться в командном и личном зачетах. Как сообщает пресс-служба Министерства диаспоры Армении. В каждой команде представлены 3 юноши и одна девушка. Команды составлялись по региональному принципу: из 10-и команд 7 будут из Армении, 2 – из диаспоры и 1 – из Арцаха.
Олимпиада проводится по совместной программе Министерства диаспоры Армении и Шахматной академии Армении под высокой эгидой президента Армении Сержа Саргсяна.